| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima do Polski szybko nie wróci. Będą częste fronty, opady i wichury

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima do Polski szybko nie wróci. Będą częste fronty, opady i wichury

Na powrót zimy do Polski przyjdzie nam dłużej poczekać, bo uaktywniona cyrkulacja strefowa nie przyniesie całodobowego mrozu i częstych śnieżyc - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Co najmniej do początku stycznia 2023, a może i dłużej nie mamy co liczyć na kolejne uderzenie zimy z prawdziwego zdarzenia. W tym czasie przez nasz kraj będą dość często przechodzić fronty atmosferyczne z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie nie można wykluczyć burzy. Śnieg jeśli popada, to tylko miejscami w okresowo chłodniejszym sektorze powietrza po czym zacznie szybko topnieć. Bardziej aktywnym cyklonom będzie miejscami towarzyszyć wiatr o sile wichury.

Pogoda długoterminowa. Przewidywana temperatura maksymalna w Polsce, od 25 grudnia, do 9 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, zima do Polski szybko nie wróci, będą częste fronty i cyklony, prognoza do 9 stycznia 2023

W nowym tygodniu po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego temperatury w całym kraju spadną na chwilę 27-28 grudnia do wartości kilku stopni w dzień. W nocy w tym czasie miejscami pojawią się niewielkie przymrozki, zwłaszcza w centrum, na południu i północy kraju. W kolejnych dniach ponownie odczujemy jednak silny wpływ Atlantyku, a tym samym o powrocie zimy nie będzie mowy. Temperatury na przełomie grudnia i stycznia znowu miejscami mogą osiągnąć lub przekroczyć 10 st. C., szczególnie na południu i południowym zachodzie Polski.

Zima do Polski szybko nie wróci. Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres 25 grudnia - 4 stycznia 2023

Pogoda na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury do 5 stycznia 2023

Średnia temperatura dobowa w Polsce za okres ponad tygodnia, mimo chwilowego wahnięcia ma być o około 3-7 st. C. powyżej normy klimatycznej. Zapowiada się więc bardzo ciepłe zakończenie roku i początek nowego. Temperatury najniższe będą nadal zazwyczaj na północy i północnym wschodzie kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Europie za okres do 4 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, zima nie wróci szybko do Polski, prognoza ciśnienia do 4 stycznia 2023

Polska w kolejnych dniach znajdzie się w obszarze pomiędzy wpływem niżów znad zachodniej i północnej Europy oraz Atlantyku, a wpływem układu wyżowego z południowej Europy rozciągającym się od południowej Rosji po Azory. Przy takiej sytuacji barycznej czeka nas przewaga adwekcji łagodniejszego i cieplejszego powietrza niż zwykle, a także okres z przechodzącymi frontami z przelotnymi opadami, jak również chwile z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, zwłaszcza na południu kraju przy zaznaczeniu pola wyżowego. W każdym razie powrotu zimy z tego nie będzie.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 1 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa, prognoza sumy opadów w Polsce do 1 stycznia 2023

W nowym tygodniu popada, zwłaszcza w nocy z 25/26 grudnia, gdy z zachodu na wschód kraju przejdzie aktywny front atmosferyczny (popada z niego najwięcej w północnej połowie Polski, miejscami również deszcz ze śniegiem i śnieg) oraz kolejnej nocy z 26/27 grudnia, gdy dodatkowo szczególnie w północnej Polsce nasili się okresami wiatr. Z kolei 26 i 27 grudnia w ciągu dnia w wielu regionach kraju popada tylko miejscami i przelotnie. Kolejne strefy frontowe bardziej aktywne zaznaczą się nad krajem między około 30/31 grudnia. Wtedy też może znowu pojawić się wiatr o sile wichury, głównie na północy i w górach. Na południu kraju w rejonach podgórskich i górskich silny wiatr będzie możliwy również we wcześniejszych dniach nowego tygodnia. W pozostałe dni popada w Polsce tylko miejscami i przelotnie, zwłaszcza na północy.

Pogoda na 16 dni dla Łodzi. Model GFS

Pogoda na 16 dni dla Łodzi, prognoza długoterminowa do 9 stycznia 2023

Długoterminowy trend pogodowy porównany na dwóch wiodących prognozach modelu GFS i ECMWF. Z prognoz tych wynika, że sytuacja jest pewna, co najmniej do około 4-6 stycznia. W tym czasie mają dominować dodatnie temperatury znacznie wyższe niż wynika z normy klimatycznej dla tej pory roku. 

Pogoda na 16 dni dla Łodzi. Model ECMWF

Pogoda na 16 dni dla Polski, najnowsza prognoza pogody do 9 stycznia 2023

Sytuacja w kierunku kolejnego ochłodzenia jest wstępnie sygnalizowana dopiero w okolicach 6-9 stycznia, ale obecnie jest zbyt wcześnie, aby to potwierdzić. Nie wiadomo, czy do niego faktycznie dojdzie i jak będzie głębokie. Sytuację będziemy monitorować. Na tę chwilę czeka nas brak zimy i wysokie temperatury z wyjątkiem okresu między 27/28 grudnia, co najmniej do początku stycznia. Zmianę może przynieść przebudowa pola barycznego, ale obecnie jej jeszcze nie widać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!