| Szukaj |
Zagrożenie!

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wrócą przymrozki do Polski. Fronty atmosferyczne będą częstsze

Krótkie, ale mocne uderzenie babiego lata, a później powrót przymrozków do Polski - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Po "bombie ciepła" z południowo zachodniej Europy, w kolejnych dniach wedrze się do kraju zimne powietrze z północy, ale ochłodzenie również nie będzie długotrwałe. Później wrócimy do umiarkowanych wartości temperatur i tak dotrwamy do końca października. Wraz z ochłodzeniem nad krajem zaczną się pojawiać nieco częstsze strefy frontowe, a to oznacza, że w ostatniej dekadzie października zaczniemy nadrabiać zaległości związane z dotychczas niewielkimi sumami opadów w tym miesiącu. Przejściowo w wysokich górach w tym czasie mogą ponownie pojawić się opady śniegu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 16, do 31 października 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, wrócą przymrozki do Polski, babie lato będzie krótkie, możliwe częstsze fronty atmosferyczne

Krótki powiew babiego lata z temperaturami osiągającymi lub przekraczającymi 20 st. C. czeka nas do wtorku 18.10, przy czym najpogodniej i najcieplej zapowiada się poniedziałek 17.10. W tym dniu temperatura na południowym zachodzie Polski może sięgnąć nawet 24 st. C. Niewykluczone, że lokalnie będzie więcej w przypadku bardziej sprzyjających warunków atmosferycznych. We wtorek powiew ciepła ograniczy się już tylko do południowo wschodniej Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 16-26 października 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognoza anomalii temperatury do 26 października 2022

Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, w całej Polsce ochłodzi się od środy 19.10. Między 19-22 października dotrze do Polski chłodny strumień powietrza z północy. Wówczas temperatury znacznie spadną w dzień, bo będziemy notować w kraju, w zależności od regionów w tym czasie zaledwie około 6-15 st. C. Znacznie chłodniej zapowiadają się noce, szczególnie we wschodniej i południowej Polsce. Ponownie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń pojawią się przymrozki. Po tym ochłodzeniu wrócimy do umiarkowanych temperatur, dzięki temu anomalia temperatury w dłuższej perspektywie mimo wszystko utrzyma się na dodatnim poziomie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 26 października 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, częstsze fronty atmosferyczne w Polsce, wrócą przymrozki

Polska w kolejnych dniach znajdzie się w obszarze pomiędzy oddziaływaniem skraju obszaru niżowego znad północnej i północno zachodniej Europy, a wpływem wyżu znad południowo wschodniej Europy. Takie rozmieszczenie ośrodków barycznych oznacza, że możemy zarówno liczyć na pogodniejsze dni, jak również czasami z wdzieraniem się stref frontowych z opadami deszczu i zmienną temperatura uzależnioną od kierunku adwekcji powietrza. Generalnie jednak zacznie się zwiększać częstotliwość przechodzenia frontów atmosferycznych przez Polskę. Okresami nasili się również wiatr, zwłaszcza 19 października i 22/23 października na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Wówczas w tej części Polski będzie miejscami możliwa wichura.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 23 października 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 23 października 2022

W nowym tygodniu popada szczególnie 18 października, gdy chłodny front atmosferyczny będzie wędrował z północnego zachodu w głąb Polski. Opady z tego frontu najpóźniej dotrą na południowy wschód, bo dopiero wieczorem lub w nocy na środę. Przelotne opady czekają nas także w środę 19 października w wielu regionach kraju, szczególnie we wschodniej połowie Polski. Później przejściowo dostaniemy się pod wpływ słabego wyżu, a następnie między 22/23 października nad Polską znajdzie się kolejny obszar frontowy z opadami. 

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, wrócą przymrozki, prognoza temperatury do 30 października 2022

Trend długoterminowy, początkowo z dużym ociepleniem związanym z późnym babim latem, a następnie ochłodzeniem i możliwym miejscami powrotem przymrozków, doskonale widać na wiązkach prognostycznych z prawdopodobieństwem temperatury i opadów.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza opadów i temperatury, kiedy będą przymrozki, październik 2022

Najważniejszy jest jednak fakt, że mimo ponownego krótkiego ochłodzenia i początkowo dużego ocieplenia, to reszta października minie nam ponownie pod znakiem umiarkowanych temperatur. Nadal ten miesiąc będzie dla nas łaskawy pod względem kosztów ogrzewania. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w skali całej Polski do 24 października ma być o około 1,4 st. C. powyżej normy klimatycznej. Ostatecznie ten miesiąc zgodnie z prognozą sezonową ma dużą szansę aby zostać sklasyfikowany, jako ciepły.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz