| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wrócą przymrozki do Polski. Fronty atmosferyczne będą częstsze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wrócą przymrozki do Polski. Fronty atmosferyczne będą częstsze

Krótkie, ale mocne uderzenie babiego lata, a później powrót przymrozków do Polski - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Po "bombie ciepła" z południowo zachodniej Europy, w kolejnych dniach wedrze się do kraju zimne powietrze z północy, ale ochłodzenie również nie będzie długotrwałe. Później wrócimy do umiarkowanych wartości temperatur i tak dotrwamy do końca października. Wraz z ochłodzeniem nad krajem zaczną się pojawiać nieco częstsze strefy frontowe, a to oznacza, że w ostatniej dekadzie października zaczniemy nadrabiać zaległości związane z dotychczas niewielkimi sumami opadów w tym miesiącu. Przejściowo w wysokich górach w tym czasie mogą ponownie pojawić się opady śniegu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 16, do 31 października 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, wrócą przymrozki do Polski, babie lato będzie krótkie, możliwe częstsze fronty atmosferyczne

Krótki powiew babiego lata z temperaturami osiągającymi lub przekraczającymi 20 st. C. czeka nas do wtorku 18.10, przy czym najpogodniej i najcieplej zapowiada się poniedziałek 17.10. W tym dniu temperatura na południowym zachodzie Polski może sięgnąć nawet 24 st. C. Niewykluczone, że lokalnie będzie więcej w przypadku bardziej sprzyjających warunków atmosferycznych. We wtorek powiew ciepła ograniczy się już tylko do południowo wschodniej Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 16-26 października 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognoza anomalii temperatury do 26 października 2022

Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, w całej Polsce ochłodzi się od środy 19.10. Między 19-22 października dotrze do Polski chłodny strumień powietrza z północy. Wówczas temperatury znacznie spadną w dzień, bo będziemy notować w kraju, w zależności od regionów w tym czasie zaledwie około 6-15 st. C. Znacznie chłodniej zapowiadają się noce, szczególnie we wschodniej i południowej Polsce. Ponownie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń pojawią się przymrozki. Po tym ochłodzeniu wrócimy do umiarkowanych temperatur, dzięki temu anomalia temperatury w dłuższej perspektywie mimo wszystko utrzyma się na dodatnim poziomie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 26 października 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, częstsze fronty atmosferyczne w Polsce, wrócą przymrozki

Polska w kolejnych dniach znajdzie się w obszarze pomiędzy oddziaływaniem skraju obszaru niżowego znad północnej i północno zachodniej Europy, a wpływem wyżu znad południowo wschodniej Europy. Takie rozmieszczenie ośrodków barycznych oznacza, że możemy zarówno liczyć na pogodniejsze dni, jak również czasami z wdzieraniem się stref frontowych z opadami deszczu i zmienną temperatura uzależnioną od kierunku adwekcji powietrza. Generalnie jednak zacznie się zwiększać częstotliwość przechodzenia frontów atmosferycznych przez Polskę. Okresami nasili się również wiatr, zwłaszcza 19 października i 22/23 października na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Wówczas w tej części Polski będzie miejscami możliwa wichura.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 23 października 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 23 października 2022

W nowym tygodniu popada szczególnie 18 października, gdy chłodny front atmosferyczny będzie wędrował z północnego zachodu w głąb Polski. Opady z tego frontu najpóźniej dotrą na południowy wschód, bo dopiero wieczorem lub w nocy na środę. Przelotne opady czekają nas także w środę 19 października w wielu regionach kraju, szczególnie we wschodniej połowie Polski. Później przejściowo dostaniemy się pod wpływ słabego wyżu, a następnie między 22/23 października nad Polską znajdzie się kolejny obszar frontowy z opadami. 

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, wrócą przymrozki, prognoza temperatury do 30 października 2022

Trend długoterminowy, początkowo z dużym ociepleniem związanym z późnym babim latem, a następnie ochłodzeniem i możliwym miejscami powrotem przymrozków, doskonale widać na wiązkach prognostycznych z prawdopodobieństwem temperatury i opadów.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza opadów i temperatury, kiedy będą przymrozki, październik 2022

Najważniejszy jest jednak fakt, że mimo ponownego krótkiego ochłodzenia i początkowo dużego ocieplenia, to reszta października minie nam ponownie pod znakiem umiarkowanych temperatur. Nadal ten miesiąc będzie dla nas łaskawy pod względem kosztów ogrzewania. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w skali całej Polski do 24 października ma być o około 1,4 st. C. powyżej normy klimatycznej. Ostatecznie ten miesiąc zgodnie z prognozą sezonową ma dużą szansę aby zostać sklasyfikowany, jako ciepły.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!