| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wrócą opady, ochłodzenie pozostanie. Wiemy, kiedy w Polsce będzie cieplej

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wrócą opady, ochłodzenie pozostanie. Wiemy, kiedy w Polsce będzie cieplej

Zgodnie z wydaną prognozą pogody, w Polsce w tym tygodniu pojawiły się silne przymrozki oraz nastała stabilna słoneczna aura związana z wyżem znad Rosji. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski zapowiada zmiany. Wróci zachmurzenie, pojawią się przelotne opady deszczu, a w górach spadnie śnieg. Ochłodzenie z nami pozostanie, temperatura nadal będzie poniżej normy. Nie będzie to jednak utwierdzanie trendu w kierunku stałego ochłodzenia, bo temperatura w październiku jeszcze wzrośnie. Sprawdźcie szczegóły, gdyż wiemy, kiedy będzie cieplej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 10, do 25 października 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody w Polsce, od 10, do 25 października 2021

W nowym tygodniu zmieni się kierunek adwekcji powietrza. Do Polski przestanie napływać suche powietrze polarne-kontynentalne, a zacznie nadal chłodne bardziej wilgotne powietrze arktyczne i polarnomorskie. Przymrozki nadal będą możliwe, szczególnie w rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń, ale ich obszar przez częstszą obecność zachmurzenia, będzie mniejszy. Anomalia temperatury nadal będzie ujemna.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 10-20 października 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 20 października 2021

Do Polski wrócą przelotne opady deszczu. W górach spadnie śnieg

Aktualnie przeważa wschodni i południowo wschodni kierunek napływu chłodnych mas powietrza, co jest związane z obecnością pogodnego wyżu nad wschodnią Europą. W nowym tygodniu dojdzie jednak do zmiany położenia ośrodków barycznych. Wyż przejściowo osłabnie i umożliwi dotarcie do Polski stref frontowych z przelotnymi opadami deszczu. W górach, zwłaszcza w Tatrach ponownie pojawią się opady śniegu. 

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, za okres 10-20 października 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 20 października 2021

Mimo, że wyż osłabnie, to sumy opadów nadal nie będą duże, gdyż strefy frontowe będą wchodzić w pole klina wyżowego ciągnącego się od Rosji po Wyspy Brytyjskie. Wyjątkiem będzie Wybrzeże i miejscami dzielnice północne Polski, gdzie sumy opadów mogą przekroczyć w nowym tygodniu 20-40 mm o ile sprawdzi się aktualna prognoza rozmieszczenia strefy opadów.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 17 października 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 17 października 2021

W nowym tygodniu, mimo, że temperatury pozostaną niskie i miejscami zaczną się pojawiać przelotne opady deszczu, a w górach śniegu, to między mało aktywnymi strefami frontowymi, będą również występować chwile ze słońcem, w czasie większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla miast w Polsce

Trend prognozy długoterminowe warto prześledzić na wiązkach modelu numerycznego, przy czym należy zwrócić uwagę szczególnie na wiązkę średnią z wszystkich wiązek, która wskazuje największe prawdopodobieństwo temperatury i opadów w podanym terminie. 

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy do 26 października 2021

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza pogody od 11, do 26 października 2021

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza długoterminowa od 11, do 25 października 2021

Podsumowując, w nowym tygodniu temperatura nadal będzie niska. Miejscami w czasie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń mogą się zdarzać przymrozki, ale będą mniej liczne i obejmą mniejszy obszar Polski. Do kraju wrócą przelotne opady deszczu, w górach spadnie śnieg. Opadów poza północną Polską nie będzie jednak dużo. Między strefami opadów będą możliwe przejaśnienia i rozpogodzenia ze słońcem.

Nadal podtrzymujemy, że wzrost temperatury nas czeka w okolicach 3 dekady października, o czym będziemy informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!