Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiosna będzie odrabiać straty termiczne. Krótkie okresy ochłodzenia i antycyklonu
Czy druga połowa miesiąca zapowiada się cieplej i pogodniej, a może nadal będą się zdarzać dni chłodne, pochmurne i deszczowe - odpowie nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już początku Majówki. Za nami kolejny tydzień kwietnia z bardziej wiosennymi temperaturami i odrabianiem strat termicznych, bo temperatury w wielu regionach osiągały lub przekraczały 12-18 st. C., ale do bardzo ciepłej wiosny jeszcze brakuje.
Prognoza zakresu możliwych temperatur maksymalnych w Polsce, od 16 kwietnia, do 1 maja 2023
Nowy tydzień przyniesie w wielu regionach Polski temperatury na podobnym poziomie, jak w minionych dniach, ale już w okolicach kolejnego weekendu pojawi się miejscami szansa na osiągnięcie lub przekroczenie 20 st. C. Krótkie ochłodzenie w całym kraju czeka nas około 19 kwietnia, gdy nad krajem pojawi się strefa przelotnych opadów przesuwająca się nietypowo ze wschodu na zachód kraju. Ten chłodniejszy dzień nie zmieni znacząco średniej temperatury w ujęciu całego najbliższego tygodnia i ostatecznie nadal będzie trwać odrabianie termicznych strat ze szczególnie pierwszej dekady kwietnia.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 22 kwietnia 2023
Temperatura w omawianym okresie ma być średnio o około 1-3 st. C. wyższa względem normy wieloletniej z okresu bazowego 1979-2000. Anomalia temperatury w Polsce z obecnego poziomu -1,2 st. C. od początku miesiąca około 25 kwietnia zostanie zredukowana w skali całego kraju do około -0,3 st. C. Będzie więc już zbliżona do normy klimatycznej, a na północnym wschodzie, zwłaszcza na Podlasiu będzie wyraźnie powyżej normy wieloletniej.
Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie do 19 kwietnia 2023
Na obszarze między Skandynawią i Rosją zaczyna się obecnie rozciągać obiecany antycyklon, który nosi imię Petra. Przez pewien okres wpłynie on również na warunki pogodowe w Polsce, ale nie wygląda na to, aby to miał być ośrodek dominujący przez wiele kolejnych dni w naszym kraju. Namieszać mogą podchodzące niewielkie ośrodki niżowe, w tym górne niże z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami. Z tego powodu nadal będą się pojawiać okresami opady w Polsce. W nowym tygodniu popada szczególnie w poniedziałek 17.03, zwłaszcza w południowej połowie kraju, ponadto 19 kwietnia na przeważającym obszarze. Między około 21-23 kwietnia wyż powinien nam zapewnić okres stabilnej pogody.
Prognozowana suma opadów w Polsce, do 23 kwietnia 2023
Kolejne bardziej wyraźne ochłodzenie w Polsce może się pojawić w okolicach 25-27 kwietnia (+/- 1 dzień), ale raczej będzie to okres krótkotrwały, ponadto jego skala jest nadal otwarta ze względu na odległy termin prognozy.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Omawiany trend pogodowy bardzo dobrze podkreślają wiązki prognostyczne modelu długoterminowego. Widać wyraźnie przewagę dni z bardziej wiosennymi temperaturami na poziomie co najmniej kilkunastu st. C. w dzień i krótkie okresy ochłodzenia. Niestety, wpływ antycyklonu będzie raczej krótki i opadów nadal w formie przeważnie przelotnej nie będzie brakować. Najchłodniej najczęściej będzie nad morzem i w rejonach podgórskich.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy
Obecnie jest za wcześnie na wskazanie prognozy na długi weekend majowy, ale wstępnie nie wygląda to bardzo źle. Raczej wystąpią temperatury wiosenne, ale również należy się spodziewać miejscami co najmniej przelotnych opadów, w tym niewykluczonych burz. Zaznaczamy jednak, że to wstępny zarys pogodowego trendu.
Pogoda na 16 dni dla Wrocławia
Większego dramatu w prognozach więc nie ma. Przed nami kontynuacja dotychczasowej umiarkowanej wiosny pod względem termicznym z szansą na przejściowo wzrost temperatur miejscami w okolice 20 st. C. szczególnie na początku 3 dekady kwietnia. Dni chłodniejsze i czasami bardziej deszczowe będą wracać, ale okresy chłodne nie będą długotrwałe. Za tydzień przeanalizujemy bardziej szczegółowo prognozy na Majówkę 2023.
DobraPogoda24.pl