| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiosna będzie odrabiać straty termiczne. Krótkie okresy ochłodzenia i antycyklonu

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiosna będzie odrabiać straty termiczne. Krótkie okresy ochłodzenia i antycyklonu

Czy druga połowa miesiąca zapowiada się cieplej i pogodniej, a może nadal będą się zdarzać dni chłodne, pochmurne i deszczowe - odpowie nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już początku Majówki. Za nami kolejny tydzień kwietnia z bardziej wiosennymi temperaturami i odrabianiem strat termicznych, bo temperatury w wielu regionach osiągały lub przekraczały 12-18 st. C., ale do bardzo ciepłej wiosny jeszcze brakuje.

Prognoza zakresu możliwych temperatur maksymalnych w Polsce, od 16 kwietnia, do 1 maja 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, cieplejsza wiosna, krótki antycyklon i ochłodzenie w prognozach sięgających Majówki 2023

Nowy tydzień przyniesie w wielu regionach Polski temperatury na podobnym poziomie, jak w minionych dniach, ale już w okolicach kolejnego weekendu pojawi się miejscami szansa na osiągnięcie lub przekroczenie 20 st. C. Krótkie ochłodzenie w całym kraju czeka nas około 19 kwietnia, gdy nad krajem pojawi się strefa przelotnych opadów przesuwająca się nietypowo ze wschodu na zachód kraju. Ten chłodniejszy dzień nie zmieni znacząco średniej temperatury w ujęciu całego najbliższego tygodnia i ostatecznie nadal będzie trwać odrabianie termicznych strat ze szczególnie pierwszej dekady kwietnia.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 22 kwietnia 2023

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury do 22 kwietnia 2023, będzie cieplejsza wiosna

Temperatura w omawianym okresie ma być średnio o około 1-3 st. C. wyższa względem normy wieloletniej z okresu bazowego 1979-2000. Anomalia temperatury w Polsce z obecnego poziomu -1,2 st. C. od początku miesiąca około 25 kwietnia zostanie zredukowana w skali całego kraju do około -0,3 st. C. Będzie więc już zbliżona do normy klimatycznej, a na północnym wschodzie, zwłaszcza na Podlasiu będzie wyraźnie powyżej normy wieloletniej.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie do 19 kwietnia 2023

W drugiej połowie kwietnia 2023 na pogodę wpłynie antycyklon, prognoza ciśnienia do 22 kwietnia 2023

Na obszarze między Skandynawią i Rosją zaczyna się obecnie rozciągać obiecany antycyklon, który nosi imię Petra. Przez pewien okres wpłynie on również na warunki pogodowe w Polsce, ale nie wygląda na to, aby to miał być ośrodek dominujący przez wiele kolejnych dni w naszym kraju. Namieszać mogą podchodzące niewielkie ośrodki niżowe, w tym górne niże z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami. Z tego powodu nadal będą się pojawiać okresami opady w Polsce. W nowym tygodniu popada szczególnie w poniedziałek 17.03, zwłaszcza w południowej połowie kraju, ponadto 19 kwietnia na przeważającym obszarze. Między około 21-23 kwietnia wyż powinien nam zapewnić okres stabilnej pogody.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 23 kwietnia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów do 23 kwietnia 2023

Kolejne bardziej wyraźne ochłodzenie w Polsce może się pojawić w okolicach 25-27 kwietnia (+/- 1 dzień), ale raczej będzie to okres krótkotrwały, ponadto jego skala jest nadal otwarta ze względu na odległy termin prognozy.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, bardziej wiosenne temperatury, prognoza sięgająca Majówki do 1 maja 2023

Omawiany trend pogodowy bardzo dobrze podkreślają wiązki prognostyczne modelu długoterminowego. Widać wyraźnie przewagę dni z bardziej wiosennymi temperaturami na poziomie co najmniej kilkunastu st. C. w dzień i krótkie okresy ochłodzenia. Niestety, wpływ antycyklonu będzie raczej krótki i opadów nadal w formie przeważnie przelotnej nie będzie brakować. Najchłodniej najczęściej będzie nad morzem i w rejonach podgórskich.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 1 maja 2023, jaka pogoda w Majówkę

Obecnie jest za wcześnie na wskazanie prognozy na długi weekend majowy, ale wstępnie nie wygląda to bardzo źle. Raczej wystąpią temperatury wiosenne, ale również należy się spodziewać miejscami co najmniej przelotnych opadów, w tym niewykluczonych burz. Zaznaczamy jednak, że to wstępny zarys pogodowego trendu.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, krótki antycyklon z wiosennymi temperaturami, ochłodzenie wróci do Polski, ale krótkie, prognoza do końca kwietnia 2023

Większego dramatu w prognozach więc nie ma. Przed nami kontynuacja dotychczasowej umiarkowanej wiosny pod względem termicznym z szansą na przejściowo wzrost temperatur miejscami w okolice 20 st. C. szczególnie na początku 3 dekady kwietnia. Dni chłodniejsze i czasami bardziej deszczowe będą wracać, ale okresy chłodne nie będą długotrwałe. Za tydzień przeanalizujemy bardziej szczegółowo prognozy na Majówkę 2023.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!