Pogoda długoterminowa na 16 dni. W prognozach śnieg i mróz. Temperatura na święta szokuje
Wkraczamy w okres bardzo niestabilnych prognoz długoterminowych. Od dawna nie było takich skrajności i niepewności. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski przedstawia starcie dwóch najważniejszych modeli numerycznych. Który z nich polegnie, a który zwycięży? Niepewność dotyczy okresu świąt Bożego Narodzenia, gdyż model amerykański GFS prognozuje silną odwilż i wkroczenie ocieplenia, a model europejski ECMWF, który teoretycznie jest lepszy prognozuje aktualnie lekką odwilż w dzień na południu i nadal utrzymanie mrozu, miejscami silniejszego z zimową pogodą na północy Polski. Wszystko przez bardzo niestabilny układ baryczny nad Europą. Wystarczy niewielkie przesunięcie osi prądu strumieniowego za lub przed Polskę a wszystko może się zupełnie zmienić.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 19 grudnia, do 3 stycznia 2022
Mamy więc starcie dwóch najważniejszych modeli globalnych. To właśnie na ich podstawie powstają prognozy długoterminowe. Pewne jest, że do okresu świąt zgodnie z wcześniejszymi prognozami chwyci mróz w Polsce, miejscami całodobowy, zwłaszcza na wschodzie, południu oraz północy Polski. Coraz częściej zaczną również występować opady śniegu, w tym o charakterze konwekcyjnym. Lokalnie wystąpią również burze śnieżne. Przed świętami zdoła się więc w wielu regionach zabielić. Gdzieniegdzie może także powstać pokrywa śnieżna.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niepewne prognozy na święta
Niepewność w prognozach pojawia się w okresie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Aby nam to bardziej unaocznić, prezentujemy poniżej porównanie prognozy temperatury.
Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 25 grudnia 2021. Model ECMWF
Model amerykański widzi zupełnie co innego. Silna odwilż w Polsce akurat w święta.
Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 25 grudnia 2021. Model GFS
Sytuacja jest więc rozwojowa i wysoce niepewna. Gdyby wierzyć prognozom wiązek z modelu Ensemble na podstawie których powstają prognozy modelu GFS to wszystko powinno być jasne. Do świąt czeka nas powrót zimowych akcentów, a w same święta się ociepli. Problem w tym, że teoretycznie europejski model ECMWF w naszej szerokości geograficznej prognozuje lepiej. Niewykluczone również, że aktualne wydanie prognozy tego modelu jest skrajną jednorazową aktualizacją i prognozy w kolejnych wydaniach modelu zaczną podążać w kierunku ocieplenia. Mamy arcyciekawą sytuację. Jedno jest pewne, któryś z ośrodków prognostycznych zaliczy gigantyczną wpadkę.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Wiązki modelu Ensemble, od 19 grudnia, do 4 stycznia 2022
Pogoda na 16 dni dla Warszawy
Jako ciekawostkę dodamy prognozę jeszcze jednego modelu długoterminowego, a konkretnie kanadyjskiego GEM. Zwróćcie uwagę na prognozowaną temperaturę dla przykładowego Rzeszowa na przełomie starego i nowego roku.
Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa
Uśredniając powyższe dane z wielu prognoz, możemy przyjąć, że należy oczekiwać powrotu zimowej pogody do świąt na przeważającym obszarze Polski. Później wkroczy lekka odwilż w czasie świąt do Polski, ale prawdopodobnie nie obejmie całego kraju, a po świętach ponownie nastąpi stopniowy spadek temperatury w całej Polsce. Krótko mówiąc, czeka nas przewaga pogody zimowej i przejściowo charakterystycznej dla przedzimia przez większość prognozowanego okresu.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie i Polsce między 19-29 grudnia 2021
Prognozy jednoznacznie wskazują, że wyż z rejonu Wysp Brytyjskich blokujący Atlantyk ustąpi. Polska w kolejnych dniach znajdzie się obszarze obniżonego ciśnienia, dlatego warunki pogodowe będą dynamiczne, gdyż co jakiś czas będą przechodzić fronty atmosferyczne z opadami. Należy sprawdzać codzienną prognozę pogody.
Prognozowana suma opadów w Polsce, do 26 grudnia 2021
Pogodę non stop monitorujemy i będziemy na bieżąco informować o zachodzących zjawiskach atmosferycznych i coraz pewniejszych prognozach na święta. Sprawdzajcie częściej, a nic Was nie zaskoczy.
DobraPogoda24.pl