| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wystąpi ale będą częste burze i ulewy w Polsce. Zmieni się wzór pogodowy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wystąpi ale będą częste burze i ulewy w Polsce. Zmieni się wzór pogodowy

Coraz więcej burz nad Polską z ulewnymi opadami deszczu i lokalnie gradu, ale także wyższa temperatura aż do wystąpienia upału - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Zmiana wzoru pogodowego sprawi, że zacznie rosnąć częstotliwość przelotnych i rozproszonych opadów. Burze i zjawiska towarzyszące będą zdecydowanie bardziej liczne, jednak często nie będą obejmować całych regionów. Napływ wilgotnej, chwiejnej i ciepłej masy powietrza wymusi powstawanie najczęściej popołudniowej konwekcji. W przypadku większych przejaśnień i rozpogodzeń przed opadami temperatura miejscami wzrośnie do poziomu upału. To będzie okres duszny i parny. Coraz ciężej będzie nam oddychać poza rejonami nad morzem.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 14, do 29 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 14, do 29 sierpnia 2022

Upał w minionych dniach zaczął ponownie pojawiać się w Polsce, ale tak jak zapowiadaliśmy ogranicza się głównie miejscami do zachodnich i północnych, szczególnie północno zachodnich dzielnic kraju. To jest bardzo udany okres dla wypoczywających nad morzem, zwłaszcza na zachodnim i środkowym wybrzeżu. Z tego powodu anomalia temperatury w pierwszej połowie sierpnia będzie wyraźnie powyżej normy na zachodzie i północy Polski. W kolejnych dniach temperatury zaczną rosnąć również w centrum, na wschodzie i południu kraju. Miejscami również tutaj pojawi się upał.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 14-24 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 24 sierpnia 2022

Średnia temperatura dobowa na początku drugiej połowy miesiąca na przeważającym obszarze Polski powinna być powyżej normy na poziomie 1-5 st. C. Co ciekawe, najwyższe odchylenie temperatury na plus ma się utrzymać w północnej Polsce, a mniejsze na południu. Nie jest to częsta sytuacja.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres 14-24 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 24 sierpnia 2022

Na uwagę zwraca zmiana wzoru pogodowego nad Polską. Klin wyżowy łączący ośrodki wyżowego znad Rosji i Atlantyku ustąpi, a w jego miejsce nasz cały kraj już zaczyna się dostawać w obszar pola obniżonego ciśnienia. Oznacza to zmianę charakteru pogody, bo aura stanie się mniej stabilna. Nad krajem będzie przede wszystkim zalegać wilgotniejsze powietrze o większej chwiejności. Co jakiś czas zaznaczą się fronty atmosferyczne i związane z nimi ośrodki niżowego. Pomiędzy tymi obszarami będą przejaśnienia i rozpogodzenia z parnym i dusznym powietrzem, z temperaturą maksymalną często do 25-34 st. C. To będzie można powiedzieć - typowy okres polskiego lata.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 22 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce, do 22 sierpnia 2022

Trudno dokładnie wskazać, gdzie opadów i burz w kolejnym tygodniu będzie najwięcej w Polsce, ale widać wyraźne zmiany. W wielu regionach popada i zagrzmi, lokalnie spadnie również grad. Miejscami burzom mogą towarzyszyć nawałnice. Wstępne prognozy wskazują, że może spaść nawet 20-140 litrów wody na m2 ziemi. Jest szansa, że wreszcie solidnie popada w zachodniej i północno zachodniej Polsce, gdzie panuje spora susza. Sytuację będziemy monitorować. W prognozach codziennych postaramy się precyzyjnie wskazywać ryzyko burz i regiony, w których może popadać. Sporo opadów nad Polską i burz może się szczególnie pojawić między 19-20 sierpnia w czasie wypierania upału z kraju.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 29 sierpnia 2022

Przewidywany trend pogodowy tradycyjnie porównujemy dla wybranych miast w Polsce. Wiązki prognostyczne wskazują prawdopodobieństwo opadów i temperatury. Widać wyraźnie, że gorące i chwilami upalne lato będzie możliwe do około 19 sierpnia. Później temperatury spadną do umiarkowanych wartości w całym kraju.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza opadów i temperatury do 30 sierpnia 2022

Ten okres umiarkowanych temperatur potrwa co najmniej kilka dni. Później znowu ma być szansa na chwilami gorące, a nawet upalne lato, ale co jakiś czas z przelotnymi opadami deszczu i burzami.

Pogoda na 16 dni dla Poznania

Pogoda na 16 dni dla Poznania, prognoza temperatury do 30 sierpnia 2022

Przed nami więc zmienny okres lata. Dni ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi na przeważającym obszarze Polski ma być zdecydowanie mniej. Niemal codziennie w różnych regionach będą możliwe przelotne opady deszczu i burze, miejscami nawet nawałnice. Między strefami frontowymi pojawią się również okresy z wyższą temperaturą i upałem. Od około 20 sierpnia temperatury na pewien okres spadną w całym kraju, ale będą to raczej umiarkowane wartości.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
scyp

"Upał w minionych dniach zaczął ponownie pojawiać się w Polsce, ale tak jak zapowiadaliśmy ogranicza się głównie miejscami do zachodnich i północnych, szczególnie północno zachodnich dzielnic kraju"?! Po co zatem malujecie 30 stopni i słońce np. dla wschodniego Podkarpacia? Codziennie temperatura jest zawyżona o kilka stopni, i nawet tego na bieżąco nie aktualizujecie.

15 sierpień 2022 - 12:01
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

To są prognozy numeryczne oparte o najnowsze aktualizacje wybranego modelu pogodowego. Nie jesteśmy w stanie ręcznie nanosić poprawek dla setek miejscowości. Jedna osoba musiałaby to robić całą dobę i tylko tym się zajmować. To nierealne, dlatego najlepiej śledzić nasze artykuły. Temperatury w miejscowościach co najwyżej mogą się średnio różnić o 0-2 st. C. To do przyjęcia w przypadku działania automatycznego.

15 sierpień 2022 - 12:49
Odpowiedz
vampirka

Oby jednak ta okropna prognoza z opadami sie nie sprawdziła i chociaż w dolnośląskim nie padało i jak najdłużej było +30 :D

16 sierpień 2022 - 00:55
Odpowiedz