| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wleje się do Polski. Temperatura przekroczy 35 stopni

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wleje się do Polski. Temperatura przekroczy 35 stopni

Przed nami druga połowa czerwca, która ma szansę przejściowo przynieść w Polsce znaczny wzrost temperatury - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Wszystko wskazuje na to, że upał znad Hiszpanii przez Francję i Niemcy dotrze również do naszego kraju. Wcześniej czekają nas dni z umiarkowaną i przyjemną temperaturą, miejscami również z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi gwałtowniejszymi burzami. Jeśli prognozy się sprawdzą, to pod koniec nowego tygodnia od zachodu wleje się nagle bardzo ciepła masa powietrza i temperatura szybko przekroczy 30 stopni C. i to na znacznym obszarze kraju.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 12, do 27 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, możliwy upał w Polsce,. Prognoza temperatury od 12 czerwca, do 27 czerwca 2022

Trend pogodowy wydaje się dość pewny do około 21-22 czerwca. Wszystkie wiodące modele numeryczne zapowiadają wzrost temperatury i wystąpienie upału w Polsce, zwłaszcza między około 18-21 czerwca, aczkolwiek z tendencją jego spychania z zachodu na południowy wschód kraju. Ostateczny zakres prognozowanych maksymalnych temperatur jest nadal kwestią otwartą, tak samo jak okres z możliwym upałem. Ciepłe powietrze do Polski dotrze z zachodu. Pod koniec tygodnia znad Niemiec wkroczy bomba ciepła, która wcześniej znad Hiszpanii przez Francję i Niemcy dotrze właśnie do Polski, a to oznacza, że upał na początku pojawi się na zachodzie kraju. Następnie stopniowo będzie się przemieszczać w głąb na wschód i południowy wschód Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 19 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, upał dotrze do Polski. Temperatura przekroczy 35 stopni w drugiej połowie czerwca 2022

To wszystko sprawi, że średnia temperatura w Polsce w omawianym okresie będzie przeważnie powyżej normy. W nowym tygodniu wyraźnie chłodniej w całym kraju, będzie jedynie we wtorek 14 czerwca po przejściu w poniedziałek chłodnego frontu, który miejscami przemieszczając się z zachodu na wschód przyniesie przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem, lokalnie o sile wichury. Pozostałe dni zapowiadają się z przyjemnymi letnimi temperaturami, aczkolwiek nad morzem oraz w rejonach podgórskich nadal będzie przeważnie chłodniej niż w głębi kraju.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 12-22 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 22 czerwca 2022

Z uwagi na odległy termin i dużą dynamikę zjawisk nad Europą, nie możemy aktualnie potwierdzić trwania wysokich temperatur również z upływem 3 dekady czerwca. Obecnie część modeli wylicza znaczny spadek temperatury po odsunięciu pierwszej fali ciepłego powietrza, a niektóre przewidują utrzymanie ciepłego i gorącego lata, choć z nieco niższymi temperaturami, przynajmniej na części obszaru Polski. To będziemy weryfikować w kolejnych prognozach.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 22 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 22 czerwca 2022

Polska w najbliższych dniach pozostanie w obszarze pomiędzy klinem wyżu znad zachodniej Europy i czasami obszarem niższego ciśnienia znad północnej Europy. Oznacza to sporo dni ze słońcem, a w dalszej perspektywie ponownie z rosnącą temperaturą, ponadto będzie mniej przelotnych opadów i burz. W nowym tygodniu popada i zagrzmi głównie w poniedziałek 13.06, a w pozostałych dniach tygodnia zjawiska będą bardzo rozproszone i coraz mniej liczne. Zalecamy codzienne śledzenie prognoz burzowych, w których będziemy wskazywać rejony z przelotnymi opadami i możliwymi burzami. Sytuacja ponownie zacznie się zmieniać w czasie wypierania gorącego powietrza z Polski.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Prognoza opadów i temperatury do 26 czerwca 2022

Tradycyjnie prezentujemy aktualne wiązki prognoz długoterminowych dla wybranych miast w Polsce. Zwróćcie szczególnie uwagę na termin między 18-20 czerwca. To właśnie wtedy z zachodu ma szansę wlać się upał.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Czy będzie upał, prognoza temperatury do 26 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni dla Poznania

Pogoda na 16 dni dla Poznania, prognoza opadów i temperatury do 26 czerwca 2022

Przed nami więc coraz bardziej letnia pogoda pod względem temperatury, jedynie we wtorek 14 czerwca oraz w poniedziałek 13 czerwca za frontem będzie wyraźnie chłodniej. Później temperatury zaczną ponownie rosnąć, aż do wkroczenia upałów. Ich termin trwania nie jest obecnie pewny, będziemy to weryfikować na bieżąco, ale wiele wskazuje na to, że przynajmniej przez 2-3 dni zrobi się bardzo gorąco i upalnie na przeważającym obszarze Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!