| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał stanie się nieznośny. Żar zakłócą burze z gradem i wichurami

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał stanie się nieznośny. Żar zakłócą burze z gradem i wichurami

Za nami kolejny tydzień lipca, który w Polsce w wielu regionach przyniósł powrót gorących i miejscami upalnych chwil. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje nasilenie upału lokalnie nawet do około 35-37 st. C., ale zaczną również wracać silne burze z gradobiciami, ulewami i wiatrem o sile wichury. Zjawiska będą rozproszone, ale miejscami o charakterze nawałnic. Zupełnego ustąpienia gorącego i okresami upalnego lata w skali całego kraju nie widać do końca prognozy sięgającej już ostatniej dekady miesiąca.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce, od 9, do 24 lipca 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, upał przerwą silne burze z gradem i ulewami, lipiec 2023

Początek nowego tygodnia przyniesie kontynuacje niewielkiego upału w Polsce przesuwającego się z zachodu na wschód i południowy wschód kraju wraz z przechodzeniem chłodnego frontu atmosferycznego niosącego od zachodu rozproszone przelotne opady i burze. Po przejściu frontu temperatury spadną szczególnie między 13-14 lipca, ale nadal miejscami będzie gorąco. Najniższe temperatury maksymalne będą ponownie notowane nad morzem, na północnym wschodzie kraju oraz w rejonach podgórskich.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 15-17 lipca 2023

Pogoda długoterminowa, upał nasili się w Polsce, będą silne burze z nawałnicami prognoza do 16 lipca 2023

Ponownego nasilenia upału w Polsce spodziewamy się w okolicach następnego weekendu lub na początku kolejnego tygodnia. Wstępne prognozy wskazują, że miejscami upał osiągnie maksymalnie do około 35-37 st. C. w cieniu. Dane mogą jeszcze ulec korektom, gdyż będą zależne od dokładnego układu barycznego i zasięgu adwekcji ciepłego powietrza z południowego zachodu Europy ze źródłami nad północno zachodnią Afryką.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, jaki może wystąpić w dniach do 19 lipca 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury maksymalnej do 23 lipca 2023

W nowym tygodniu zaczną wracać przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Pierwsze z nich pojawią się między 10-11 lipca, a ponownie bardziej zorganizowane burze będą możliwe 12 lipca. W kolejnych dniach zjawiska wystąpią tylko miejscami i nadal będą mieć charakter rozproszony, ale lokalnie gwałtowny.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza upału lipiec 2023

Omawiany trend pogodowy doskonale potwierdzają wiązki prognostyczne dla wybranych lokalizacji. Średnia danych prognostycznych nie przedstawia radykalnej zmiany temperatur w kierunku trwalszego ochłodzenia co najmniej do 20 lipca, a może i dłużej. Aktualnie prognozowana średnia temperatura w skali całego kraju, od początku miesiąca około 19 lipca ma być o około 2,5 st. C. powyżej najnowszej normy klimatycznej. Lipiec będzie więc nadal zapisywać się jako miesiąc bardzo ciepły.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, upał będzie większy, żar zakłócą burze, lipiec 2023

Reasumując, przed nami nadal przeważnie gorące i chwilami upalne lato ze znacznym wzrostem temperatury szczególnie w okolicach 17-19 lipca. Najniższe temperatury najczęściej będą notowane nad morzem oraz w rejonach podgórskich, jednak i tutaj zrobi się okresami gorąco w czasie zwiększenia zasięgu upału. Zaczną wracać miejscami rozproszone i silne burze, których prognozy zalecamy sprawdzać codziennie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

I do tego katastrofalna susza szalejąca w Polsce 😯

09 lipiec 2023 - 18:23
Odpowiedz