| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał do Polski już nie wróci. Wyż odpuści i będą częstsze opady deszczu i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał do Polski już nie wróci. Wyż odpuści i będą częstsze opady deszczu i burze

Przed nami kolejne zmiany w warunkach atmosferycznych w Polsce - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Wyż blokujący układy niżowe i frontowe osłabnie, a przez to wreszcie wkroczą do naszego kraju oczekiwane opady deszczu, zwłaszcza w drugiej połowie nowego tygodnia. Początkowo możliwe będą również burze w czasie wypierania cieplejszego powietrza, gdyż na chwilę zrobi się również gorąco, ale powrotu upałów już nie będzie. Poczujemy okresowe uaktywnienie cyrkulacji strefowej za sprawą niżów atlantyckich, jakie na zachodzie Europy miejscami przyniosą wichury.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 4, do 19 września 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 4, do 19 września 2022

Temperatury w nowym tygodniu pozostaną na umiarkowanym poziomie, a około 8 września na chwilę miejscami, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju wzrosną do około 24-27 st. C., czyli będziemy mówić o dniu gorącym. Najniższe temperatury maksymalne najczęściej będziemy notować na wschodzie i północnym wschodzie kraju, co dobrze oddaje prognoza anomalii temperatury, gdyż będziemy mówić w tej części kraju o normie klimatycznej, a na Podlasiu o niewielkiej ujemnej wartości. Wraz z ruszeniem cyrkulacji strefowej, ryzyko lokalnych przymrozków zupełnie ustąpi. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 4-14 września 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dnia dla Polski, prognoza anomalii temperatury do 14 września 2022

Polska w dalszej części pierwszej połowy września znajdzie się w obszarze pomiędzy wpływem układu wyżowego znad Morza Norweskiego i oddziaływaniem pola niżowego z centrum znad rejonu Irlandii. W drugiej połowie nowego tygodnia wyż osłabnie i umożliwi wkroczenie do Polski stref frontowych.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie do 14 września 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 14 września 2022

Zmiany czekają nas od około 8 września, gdy do zachodniej i południowej Polski wkroczy front atmosferyczny z opadami deszczu. Mogą mu towarzyszyć również lokalne burze. Termin jego wkroczenia może jeszcze ulec korekcie, ale od około tego tego zaczniemy odczuwać bezpośrednio wpływ cyrkulacji strefowej. W kolejnych dniach co jakiś czas będą się miejscami w różnych regionach pojawiać przelotne opady deszczu między okresami z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami.

Pogoda długoterminowa dla Polski. Prognozowana suma opadów do 11 września 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce do 11 września 2022

Jeśli prognozy się sprawdzą, to w nowym tygodniu wreszcie spadnie deszcz na przeważającym obszarze kraju. Miejscami suma opadów może sięgnąć nawet 10-50 mm wody na m2 ziemi, przy czym główna część opadów pojawi się dopiero w drugiej połowie tygodnia. 

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dnia dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 20 września 2022

Przewidywany trend wyraźnie widać na wiązkach prognostycznych dla wybranych miast w Polsce. Zakres temperatur przedstawia czarna średnia wiązka u góry, a opady na dole wykresu. Wyliczenia wskazują, że opady zaczną do Polski powracać i coraz częściej się pojawiać od około 8-9 września.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognozowana temperatura i opady do 20 września 2022

Podobny trend widać szczególnie dla zachodniej, południowej i centralnej Polski. Najważniejszy jest jednak fakt, że wreszcie ustąpi monotonna wyżowa pogoda na rzecz czasami przechodzących przelotnych opadów. Temperatury maksymalne najczęściej pozostaną na poziomie 16-23 st. C. Czasami temperatury będą wyższe lub niższe, w zależności od regionów w danym okresie.

Pogoda na 16 dni dla Poznania

Pogoda na 16 dni dla Poznania, prognoza długoterminowa temperatury i opadów do 20 września 2022

Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco bo niewykluczone, że w pogodzie zajdą jeszcze istotne zmiany przez nieobliczalne cyklony, jakie zaczną się tworzyć na Atlantyku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!