| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. To będzie eksplozja lata. Fala gorąca i upału szybko nie ustąpi

Pogoda długoterminowa na 16 dni. To będzie eksplozja lata. Fala gorąca i upału szybko nie ustąpi

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi najcieplejszy okres tegorocznego lata w Polsce - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W trakcie drugiej dekady sierpnia pojawi się sporo gorących i upalnych dni. Fala prawdziwego lata szybko nie ustąpi. Częste wcześniejsze narzekania na brak ciepła szybko zmienią się w coraz częstsze pytania, kiedy ustąpi upał, ale taka jest właśnie nasza natura w tej części Europy. Temperatury maksymalne na poziomie 30-36 st. C. w kolejnych dniach są bardzo realne.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce w dniach 13-28 sierpnia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, fala gorącego i upalnego lata w Polsce szybko nie ustąpi w sierpniu 2023

Prognozy wskazujące na duże i trwalsze ocieplenie są dość stabilne, ale różnie wygląda zakres przewidywanych temperatur maksymalnych w poszczególnych dniach i regionach według danych konkretnych modeli pogodowych. Aktualnie najbardziej letnie prognozy z najwyższymi temperaturami widnieją w prognozach modelu GFS. Nieco chłodniejszy od amerykańskiego modelu są wyliczenia europejskich prognoz ECMWF, które o kilka stopni C. wyliczają niższe temperatury, ale już po ostatnich 2 dniach widać, że są niedoszacowane o 1-3 st. C.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 16-18 sierpnia 2023

Pogoda długoterminowa, fala upałów i gorąca w Polsce w sierpniu 2023 szybko nie ustąpi

To co obecnie najbardziej zastanawia, to okres trwania letniego podmuchu w Polsce, bo najnowsze prognozy nagle go znacznie wydłużają i nie jest to jeszcze pewne. Możemy jednak przypuszczać po uśrednieniu wielu danych, że ocieplenie będzie trwalsze i potrwa co najmniej ponad tydzień, a może jeszcze dłużej. W tym okresie temperatury maksymalne na przeważającym obszarze kraju będą się wahać na poziomie 25-35 st. C., czyli będziemy mówić o dniach upalnych i gorących. Najniższe temperatury będą najczęściej notowane miejscami nad samym morzem, ale i tam zdarzą się dni gorące.

Podmuch upalnego lata w Polsce i Europie. Prognozowane maksymalne temperatury jakie mogą wystąpić między 16-18 sierpnia 2023

Pogoda długoterminowa, druga połowa sierpnia 2023 z upałem w Polsce, fala gorąca będzie długotrwała

Będziemy więc w kolejnych dniach świadkami nietypowego odrabiania termicznych strat, bo sierpień od początku miesiąca jest obecnie w skali całego kraju o blisko 2 st. C. poniżej normy klimatycznej, a już około 22 sierpnia może być o około 0,8 st. C. powyżej najnowszej normy wieloletniej.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza temperatury i opadów do 27 sierpnia 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 27 sierpnia 2023, do kiedy upał

Trwalsza adwekcja ciepłego powietrza do Polski będzie możliwa dzięki rozbudowaniu pola wyżowego nad znacznym obszarze Europy. Znajdziemy się w jego zasięgu, ale co jakiś czas wkroczą w ten obszar również strefy frontowe z przelotnymi opadami i burzami. Będzie możliwa również konwekcja wewnątrzmasowa.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, upał i mniej opadów, ale będą burze, prognoza do końca sierpnia 2023

Przed nami więc uderzenie gorącego i okresami upalnego lata przez co najmniej większą część drugiej dekady sierpnia z możliwością rozszerzenia na także przynajmniej część trzeciej dekady. W tym czasie będą przeważać dni słoneczne, które miejscami będą przerywać przelotne opady i rozproszone burze. Czeka nas typowa letnia pogoda do której coraz częściej przyzwyczajały nas minione lata. Sprawdzą się więc nasze wcześniejsze prognozy w których zapowiadaliśmy, że lato nie jest jeszcze stracone mimo fatalnej pogody na początku sierpnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!