| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatury zaskoczą Polaków. Zima i przymrozki nieprędko

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatury zaskoczą Polaków. Zima i przymrozki nieprędko

Za nami wyjątkowo ciekawy tydzień, bo mieliśmy silne przymrozki, a nawet mróz, pierwszy śnieg na nizinach oraz duży kontrast temperatury z tropikalną nocą. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski sięgająca już początku listopada wskazuje wyraźny trend, który zaskoczy nas przede wszystkim temperaturami, gdyż będą się często utrzymywać powyżej normy. Nawet o nocne przymrozki będzie trudno, ale pojawi się więcej opadów deszczu i chwil z dynamiczną aurą. Wszystko przez aktywny Atlantyk i cyrkulację strefową.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 6 listopada 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury i opadów w Polsce do 6 listopada 2023, zima ze śniegiem i przymrozki nieprędko

Długoterminowy trend temperatury w Polsce sięgający przełomu października i listopada nie przewiduje drastycznego ochłodzenia. Temperatury maksymalne dość często w wielu regionach będą się utrzymywać na poziomie kilkunastu st. C. Chłodniej najczęściej będzie miejscami, głównie na północy i północnym wschodzie kraju oraz okresami w rejonach podgórskich. Nawet w nocy będą przeważnie utrzymywać się wartości dodatnie, a przymrozki o ile wystąpią, to tylko miejscami i rzadko. Wiele wskazuje na to, że październik będzie kolejnym ciepłym miesiącem w Polsce. Aktualnie prognoza anomalii na koniec miesiąca liczona od jego początku, w skali całego kraju jest prognozowana na poziomie około 2,2 st. C. powyżej normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w nowym tygodniu za okres do 28 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce do końca października 2023

Nowy tydzień będzie wyraźnie cieplejszy względem normy wieloletniej dla tej pory roku. Zaoszczędzimy więc nadal na ogrzewaniu, ponadto aura będzie zachęcać do otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń. Odczucie termiczne pogody świetnie oddaje średnia dobowa temperatura. Jej najnowsze prognozy jednoznacznie wskazują na utrzymanie się termicznej ciepłej jesieni, bo w zależności od regionu i dnia, temperatura do końca miesiąca w ciągu doby będzie się wahać na poziomie najczęściej 9-13 st. C.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura w Polsce do 31 października 2023

Pogoda na 16 dni, prognoza średniej temperatury w Polsce do 31 października 2023

Wiele wskazuje na to, że również w tym sezonie, tak jak w wielu ostatnich latach na groby bliskim 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych pójdziemy w otoczeniu pogody jesiennej, a nie zimowej. Obecny zakres temperatur maksymalnych w tym dniu na obszarze Polski jest prognozowany na ogół na poziomie około 10-18 st. C.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 28 października 2023

Pogoda na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce do 28 października 2023

Częste utrzymywanie się temperatur powyżej normy w Polsce jest możliwe dzięki aktywnemu Atlantykowi na którym będzie się zaznaczał spory obszar obniżonego ciśnienia. W tym polu przemieszczające się cyklony ze strefami frontowymi będą zaciągać łagodne masy powietrza w kierunku naszego kraju. Dzięki temu unikniemy częstych przymrozków i ataków zimy, ale aura będzie za to często zmienna i dynamiczna. Pojawi się w nowym tygodniu więcej opadów niż wynika z normy.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie w nowym tygodniu za okres do 28 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, prognoza opadów do końca października 2023

Spodziewamy się kolejnych opadów przechodzących przez Polskę, zwłaszcza między 24-25 października, oraz miedzy 26-27 października, przy czym ich pora wejścia i zasięg w poszczególnych regionach jeszcze ulegnie korekcie, dlatego wskażemy dokładne prognozy opadów w bieżących wydaniach modeli pogodowych. W pozostałe dni tygodnia popada tylko miejscami i przelotnie.

Pogoda na 16 dni dla Łodzi. Prognoza temperatury i opadów do 7 listopada 2023

Pogoda na 16 dni dla Łodzi, prognoza opadów i temperatury do 7 listopada 2023

Omawiany trend pogodowy możemy porównać do obecnej prognozy długoterminowej dla Polski centralnej na przykładzie Łodzi. Większego trwalszego spadku temperatury i dłuższego ochłodzenia nadal nie widać. Ryzyko częstych przymrozków jest obecnie niskie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!