| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatura spadnie i wrócą opady. Początek listopada przyniesie zmiany w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatura spadnie i wrócą opady. Początek listopada przyniesie zmiany w Polsce

Dużo chwil ze słońcem i przyjemną jesienną temperaturą zapewnił nam ten kończący się tydzień. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski zapowiada jednak zmiany. Układ wyżowy ustąpi, bo z zachodu i północnego zachodu na warunki atmosferyczne wpłynie obszar obniżonego ciśnienia. Wrócą opady deszczu, w górach śniegu, ponadto czeka nas spadek temperatury. Pogoda z dnia na dzień stanie się zmienna, ale uderzenia zimy poza rejonami podgórskimi i górskimi w 1 dekadzie listopada nie należy oczekiwać. Miejscami jednak wrócą nocne nieliczne przymrozki, zwłaszcza w dalszej części listopada.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza pogody dla Polski, od 31 października, do 15 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 31 października, do 15 listopada 2021

Temperatura do 1 listopada utrzyma się na przeważającym obszarze Polski na przyjemnym jesiennym poziomie. W tym dniu na zachodzie kraju pojawi się jednak strefa frontu atmosferycznego, która w dalszej części listopada przesunie się w głąb kraju. Stabilna pogoda do końca dnia Wszystkich Świętych utrzyma się na obszarze co najmniej całej wschodniej połowy Polski. Opady deszczu miejscami pojawią się od Pomorza po Dolny Śląsk.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce do 15 listopada 2021

Od 2 listopada spadek temperatury odczujemy w całym kraju. W tym dniu z północy na południe, zwłaszcza przez centrum kraju będzie przebiegać obszar rozciągającego się frontu atmosferycznego z opadami deszczu. Obszar cieplejszego powietrza zostanie zepchnięty na wschód Europy. Dodatnia anomalia temperatury w ostatnich dniach w Polsce spadnie, szczególnie na zachodzie i południu kraju, gdzie utrzyma się w normie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury, między 1-7 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie do 7 listopada 2021

Kolejne dni przyniosą wahania temperatury w zależności od zasięgu położenia stref frontowych. Generalnie jednak nie zapowiada się wyraźny okres z temperaturą poniżej normy.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w Polsce, między 8-14 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury do 14 listopada 2021

Zmiana układu wyżowego. Wyż ustąpi, wkroczą fronty ze zmienną pogodą

Od 2 listopada w całym kraju należy oczekiwać istotnej zmiany. W całym kraju temperatura spadnie, ponadto wrócą opady deszczu. Wyż po dłuższej obecności ustąpi i pojawi się miejsce do wkroczenia frontów atmosferycznych.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie, za okres do 10 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 10 listopada 2021

Polska w 1 dekadzie listopada znajdzie się w obszarze pomiędzy skrajem wyżu na południowym wschodzie, a układem niżowym znad Skandynawii i północnego Atlantyku. Oznacza to zmianę dotychczasowych warunków pogodowych. Widać to na wstępnej prognozie sumy opadów na pierwszy tydzień listopada. Po bezdeszczowym suchym okresie wreszcie pojawią się opady deszczu w całym kraju.

Prognoza sumy opadów w Polsce, do 7 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 7 listopada 2021

Zwróćmy uwagę, że nadal ma być stosunkowo niewiele opadów na południowym wschodzie Polski, zwłaszcza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, a najwięcej od Pomorza po Dolny Śląsk i Opolszczyznę, aczkolwiek ostateczna suma opadów i ich zasięg ulegnie jeszcze korekcie. Sprawdziliśmy również trend długoterminowy dla wybranych miast w Polsce.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza pogody do 16 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy. Prognoza pogody do 18 listopada 2021

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Prognoza pogody do 16 listopada 2021

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa. Prognoza pogody od 31 października, do 16 listopada 2021

Podsumowując, początek listopada przyniesie nam powrót opadów deszczu. Temperatura spadnie w całym kraju wraz z pojawieniem się frontu atmosferycznego. W górach miejscami spadnie śnieg, ewentualne przymrozki w nocy pojawią się tylko lokalnie. Zmienna pogoda z temperaturą w normie lub miejscami nieco powyżej jest spodziewana przez znaczną część pierwszej połowy listopada. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!