| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatura rozczaruje w Polsce. Kolejna fala upałów nieprędko

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatura rozczaruje w Polsce. Kolejna fala upałów nieprędko

Rozpoczął się sezon urlopowy w Polsce, dlatego ze szczególną uwagą sprawdźmy, jak zapowiada się najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już całej pierwszej połowy lipca 2022. Czy pojawi się kolejna fala upałów, a może warunki atmosferyczne będą nas rozczarowywać niską temperaturą i częstymi opadami i burzami? Odpowiedź przynosi nasza prognoza z przeglądem modeli pogodowych wskazujących wyraźny trend na kolejne dni lata.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 3, do 18 lipca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 3, do 18 lipca 2022

Początek lipca przyniesie jeszcze umiarkowane temperatury z możliwym miejscami upałem w poniedziałek 4 lipca na południu i południowym wschodzie Polski, ale później czeka nas stopniowy spadek temperatury wraz ze zmianą kierunku adwekcji powietrza. Szczyt ochłodzenia przypadnie za około tydzień w następny weekend 9-10 lipca, gdy temperatura miejscami w Polsce może mieć problem aby przekroczyć 20 st. C.

Pogoda na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 3-13 lipca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 13 lipca 2022

Ten stopniowy spadek temperatury przełoży się oczywiście na anomalię, która w najbliższych dniach, zwłaszcza od 6-7 lipca zacznie oscylować w pobliżu normy, miejscami przejściowo nieznacznie poniżej normy klimatycznej dla tej pory roku.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienia w Polsce i Europie za okres 3-13 lipca 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 13 lipca 2022

Polska w kolejnych dniach od zachodu, będzie dość często w zasięgu klina wyżowego związanego z wyżem znad Atlantyku. Co jakiś czas dostaniemy się również w zasięg stref frontowych z przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Tradycyjnie znacznie wcześniej dokładnego obszaru wystąpienia opadów i burz nie można precyzyjnie wskazać, dlatego zalecamy sprawdzanie prognoz codziennych. W nowym tygodniu popada i przejdą burze, zwłaszcza między 5-6 lipca miejscami na wschodzie, południu i południowym wschodzie Polski, czyli tam gdzie obecnie jest bardzo sucho. Prognoza trajektorii opadów wchodzących z południa może się jeszcze nieznacznie zmienić, dlatego trzymamy rękę na pulsie, bo jest nawet szansa miejscami na ulewę w tej części kraju. Inne dni z możliwymi rozproszonymi przelotnymi opadami i burzami, to głównie 7 oraz 9-10 lipca.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 10 lipca 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza sumy opadów w Polsce do 10 lipca 2022

Trend pogodowy warto sprawdzać na wiązkach prognostycznych dla wybranych miast w Polsce.

Pogoda na 16 dni w Warszawie

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 19 lipca 2022

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza opadów i temperatury do 19 lipca 2022

Przed nami więc ciepły i ponownie chwilami upalny początek nowego tygodnia szczególnie na południu i południowym wschodzie Polski. Później z szansą na przejście ulewy i burz na tym obszarze między 5-6 lipca, a później stopniowy spadek temperatury w całym kraju i od czasu do czasu z szansą miejscami na rozproszone przelotne opady i burze. Temperatury nadal najniższe będą najczęściej na północy Polski, zwłaszcza nad morzem oraz w rejonach podgórskich. Na kolejną falę upałów przyjdzie nam dłużej poczekać. Wstępne prognozy dają taką możliwość w trakcie drugiej połowy lipca. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Mariusz

U mnie dziś w poniedziałek w Lublinie jest ponad 30 stopni

04 lipiec 2022 - 09:28
Odpowiedz
Roman

Zmień termometr i miejsce pomiaru. Na profesjonalnej stacji IMGW było 27,6 st. C. maksymalnie w Lublinie.

04 lipiec 2022 - 20:33
Odpowiedz