| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Tęgi mróz podejdzie ze wschodu. Będzie potężny wyż z wysokim ciśnieniem

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Tęgi mróz podejdzie ze wschodu. Będzie potężny wyż z wysokim ciśnieniem

Po okresie przedzimia i miejscami słabej termicznej zimy, zwłaszcza w północno wschodniej Polsce czekają nas znaczne zmiany warunków atmosferycznych wraz z upływem początku grudnia - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Na wschodzie Europy rozwinie się potężny wyż z ciśnieniem osiągającym nawet 1050 hPa. Podrzuci on znacznie chłodniejsze powietrze i w wielu regionach kraju wróci całodobowy mróz. Miejscami w nocy spadki temperatur mogą być dwucyfrowe, zwłaszcza w przypadku rozpogodzeń szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Opadów w nowym tygodniu będzie niewiele, ale miejscami pojawią się opady śniegu i deszczu.

Potężny wyż rozwinie się nad wschodnią i północną Europą. Prognozowane średnie ciśnienie za okres do 7 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, będzie potężny wyż, wróci całodobowy mróz do Polski

Omawiany wyż z cyrkulacją antycyklonu jest już nad Rosją i nosi imię Erik. Obszar wysokiego ciśnienia w kolejnych dniach będzie obejmował coraz większy obszar Europy i od wschodu zacznie wpływać na warunki pogodowe również w naszym kraju. Jego wpływ w omawianym okresie 16 dniowej prognozy może być chwilami blokowany przez strefy frontowe podchodzące do Polski z zachodu lub południa i wtedy, zwłaszcza w tych regionach na zachodzie i południu może się zdarzyć chwilowy wzrost temperatury, gdy wpływ wyżu nieco osłabnie. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognozowany zakres temperatur maksymalnych, od 27 listopada, do 12 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, całodobowy mróz i potężny wyż w Europie na początku grudnia 2022

Ochłodzenie zaczniemy szczególnie odczuwać wraz z początkiem grudnia, gdy całodobowy mróz zacznie obejmować coraz większy obszar kraju. Temperatury ujemne będą się przesuwać w głąb kraju z północnego wschodu. Dodatnie temperatury w ciągu dnia najdłużej utrzymają się nad morzem, na krańcach zachodnich i południowych kraju. Granica między strefą wpływu wyżu ze wschodniej Europy, a podchodzących stref frontowych z zachodu lub południa może czasami się zmieniać nad naszym krajem, a przez to zasięg całodobowego mrozu i dodatniej temperatury w dzień może się przejściowo wahać, ale trend przewagi ochłodzenia będzie wyraźny.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres 3-10 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa, potężny mróz i wyż w Polsce, prognoza anomalii temperatury do 4 grudnia 2022

W nowym tygodniu opadów w Polsce będzie niewiele, bo jeśli się pojawią to tylko lokalnie i przelotnie w formie śniegu, punktowo deszczu ze śniegiem i deszczu bądź mżawki, lokalnie marznącej. Może to się zmienić około 4-5 grudnia, gdy w rejon Polski niewykluczone, że zbliżą się bardziej wydajne strefy frontowe z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i lokalnie deszczu. Termin ich pojawienia jest wstępny i będziemy to dalej weryfikować.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Przewidywany trend prognozy długoterminowej do 13 grudnia 2022

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, będzie potężny wyż i wróci całodobowy mróz, prognoza temperatury do 13 grudnia 2022

Trend ochłodzenia w Polsce, w trakcie pierwszej połowy grudnia ma przeważać. Wskazuje na to większość wiązek prognostycznych, w tym czarna ze średnią wszystkich. Mogą się jednak zdarzyć podejścia łagodniejszych mas powietrza w obszar oddziaływania wyżu ze strefami opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu na co wskazuje kontrolna wiązka niebieska. Rozbieżności między prognozami są jednak spore, zwłaszcza po 5 grudnia. O ile model GFS i ECMWF wskazują na możliwe ochłodzenie w Polsce z wariantem nielicznych regionów z przejściowo dodatnią temperaturą w dzień, to kanadyjski model GEM wskazuje trend mocnego oddziaływania wyżu z trwalszym występowaniem mrozu przez całą dobę na znacznym obszarze kraju.

Pogoda na 16 dni dla Lublina. Prognoza trendu temperatury do 13 grudnia 2022

Pogoda 16 dni dla Lublina, chwyci mróz i będzie zima z potężnym wyżem, początek grudnia 2022

Krótko mówiąc, od około 2 grudnia na coraz większym obszarze kraju czeka nas powrót temperatur ujemnych i to przez całą dobę. Wcześniej będzie dominować na ogół termiczne przedzimie, miejscami z mrozem w nocy, lokalnie większym w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Całodobowy mróz wystąpi tylko lokalnie, głównie na północnym wschodzie i to nie zawsze. Głębsze ochłodzenie może nastąpić w trakcie pierwszej dekady grudnia, szczególnie w północno wschodniej połowie kraju. Zasięg coraz większego mrozu będziemy weryfikować na bieżąco. Wiele wskazuje, że prognoza ochłodzenia sprawdzi się, bo nie widać na Atlantyku obecnie silnego niżu, który blokowałby rozwijanie i nasuwanie się wpływu wyże ze wschodu w rejon środkowej Europy w trakcie pierwszej połowy grudnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!