
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieżyce i siarczysty mróz, czy ocieplenie? Prognozy są jednoznaczne
Kończący się tydzień przyniósł w Polsce śnieg i mróz z nawrotem prawdziwej zimy, ale czy zdoła się utrzymać w drugiej połowie stycznia? Pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje na szybki kres zimowego epizodu i wtargnięcie ocieplenia, które na nizinach stopi pokrywę śnieżną i to już w nadchodzącym tygodniu. Zima utrzyma się jednak w górach, choć w tej części kraju również śniegu będzie mniej po roztopach.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 27 stycznia 2025
Początek nowego tygodnia będzie jeszcze chłodny, zwłaszcza nocami z powszechnym mrozem, z większymi spadkami temperatury szczególnie w regionach z rozpogodzeniami, zwłaszcza na południu w rejonach podgórskich, ale nie tylko. Od 14-15 stycznia zmieni się kierunek cyrkulacji atmosfery i do kraju zacznie napływać znacznie łagodniejsza masa powietrza. Mróz zelżeje, a miejscami ustąpi nawet w nocy. W ciągu dnia będziemy mieć temperatury dodatnie i zgromadzona pokrywa śnieżna na nizinach w Polsce sięgająca miejscami nawet 5-40 cm zacznie szybko topnieć szczególnie od 16 stycznia. Czekają nas liczne roztopy.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 18 stycznia 2025
Mimo powszechnego mrozu na początku tygodnia, jego dalsza część zapowiada się znacznie cieplejsza i to wystarczy aby cały tydzień zapisał się z wyraźną dodatnią anomalią temperatury, z największym odchyleniem na północy i północnym wschodzie Polski. Obecny krótki zimowy epizod nie zmieni faktu, że styczeń ostatecznie z pewnością zapisze się jako miesiąc ciepły. Najnowsze prognozy anomalii sięgające 21 stycznia wskazują, że w tym dniu średnia temperatury liczona od początku miesiąca w naszym kraju ma być o około 1,9 st. C. powyżej normy. Jeśli ostatnia dekada stycznia nie będzie wyjątkowo zimna, to sprawdzą się prognozy sezonowe na drugi miesiąc meteorologicznej zimy.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane silne ocieplenie w Polsce i Europie, przewidywana anomalia temperatury napływającej na wysokości 1,5 km, 19 stycznia 2025
W odróżnieniu do kończącego się tygodnia, gdy odczuwalne ochłodzenie z zimowym epizodem miało w Polsce pojawić się w ten weekend, to w przyszłym tygodniu będzie na odwrót bo tym razem w okolicach weekendu i początku kolejnego tygodnia ma wystąpić w rejonie naszego kraju znaczące ocieplenie. Temperatury miejscami osiągną około 7-9 st. C., choć niewykluczone, że punktowo w sprzyjających warunkach mogą być wyższe.
Sprawdź: Chwyci wielki mróz. Temperatura spadnie do -36 stopni. Siarczysta zima przesunie się na południe
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 27 stycznia 2025
Nadchodzący tydzień przyniesie znacznie mniej opadów. Spodziewamy się przejścia frontu szczególnie między 14-15 stycznia, gdy miejscami spadnie przelotny deszcz oraz śnieg, ten ostatni głównie na wschodzie, południu i południowym wschodzie kraju. Pozostałe dni zapowiadają się bez opadów, lub co najwyżej lokalnie zdarzy się nieznaczący deszcz, mżawka, czy deszcz ze śniegiem. Będzie to efekt dostania się naszego kraju pod wpływ wyżu, ale o tej porze nie zawsze oznacza to przewagę przejaśnień i rozpogodzeń, gdyż przez znaczny okres może się utrzymywać zachmurzenie warstwowe. Od połowy tygodnia oraz w jego drugiej połowie przyspieszy topnienie śniegu na nizinach i wrócimy do szarych krajobrazów. Na prawdziwą zimę utrzymującą się co najmniej przez 1-2 tygodnie nadal się nie zanosi do końca stycznia. Prognozy na luty prognozy również nie są obecnie korzystne w kierunku zimowej aury.
Zobacz: Najnowsza pogoda na luty. Prognozy zimy załamią Polaków
Źródło: DobraPogoda24.pl