| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz w prognozach. Zimowe akcenty wrócą do Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz w prognozach. Zimowe akcenty wrócą do Polski

Początek stycznia 2022 przynosi w Polsce zapowiadane duże ocieplenie związane z uaktywnieniem cyrkulacji strefowej. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski zapowiada zmiany w kierunku stopniowego spadku temperatur, powrotu przelotnych opadów śniegu, krupy śnieżnej, silnego wiatru i mrozu w nocy na znacznym obszarze kraju. Z uwagi na to, że w dzień będą możliwe nadal miejscami temperatury dodatnie, to bardziej będziemy mówić o przedzimiu niż o prawdziwej zimie, choć przejściowo będzie możliwy również całodobowy mróz. Ochłodzenia spodziewamy się około 5-11 stycznia. Wcześniej nadal będą przeważać wysokie temperatury ze znacznym dodatnim odchyleniem normy wieloletniej i dość częstymi opadami. Możliwy jest również okresami silny wiatr, miejscami o sile wichury.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 2, do 17 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 2 stycznia, do 17 stycznia 2022

Zanim dotrze chłodniejsze powietrze do Polski, to w nowym tygodniu początkowo nadal będą utrzymywać się wysokie temperatury, miejscami nawet do 8-13 st. C. Spadek temperatury jest zauważalny w prognozach od około 5-6 stycznia.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 2-6 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 6 stycznia 2022

W następnych dniach pozostaniemy w zasięgu cyrkulacji strefowej, ale około połowy nowego tygodnia zmiany baryczne spowodują również adwekcję chłodniejszego powietrza. Miejscami zaczną wracać opady śniegu i krupy śnieżnej, aczkolwiek z uwagi na dodatnią temperaturę w dzień, śnieg ten będzie topnieć. Mimo to, miejscami wrócą zimowe akcenty.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie, do 12 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie do 12 stycznia 2022

Polska w tym czasie będzie pozostawać między oddziaływaniem układu niżowego znad północnego Atlantyku i Skandynawii, a skrajem słabnącego klina wyżowego. Przejściowo niewykluczony jest również rozwinięcie się niżu nad basenem Morza Śródziemnego i dotarcie z opadami do Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 9 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 9 stycznia 2022

W najbliższym tygodniu najwięcej opadów jest prognozowanych na północy i zachodzie Polski oraz na południowym wschodzie wraz z nasunięciem się strefy opadów z południa. Niewykluczona jest wtedy śnieżyca pod warunkiem, że adwekcja chłodniejszego powietrza pokryje się ze strefą wilgoci. Będziemy to jeszcze weryfikować.

Trend długoterminowy w prognozach dla miast w Polsce

Czekające nas zmiany w pogodzie dobrze oddają najnowsze prognozy długoterminowe oddane na wiązkach prognostycznych dla wybranych miast w Polsce. Prognozy są zgodne. Około 6 stycznia czeka nas ochłodzenie. Wrócą ujemne temperatury na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza w nocy, miejscami zaczną się pojawiać również zimowe akcenty.

Pogoda na 16 dni dla Gdańska, do 18 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Gdańska, prognoza temperatury do 18 stycznia 2022

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody do 18 stycznia 2022

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody od 2, do 18 stycznia 2022

Przed nami więc jeszcze kilka bardzo ciepłych dni, jak na styczeń. W połowie tygodnia zacznie się ochładzać. Mróz w nocy znowu zacznie być powszechnym zjawiskiem. Miejscami wrócą również opady śniegu. W ciągu dnia będą jednak przeważać dodatnie temperatury poza lokalnymi wyjątkami. Kolejne prognozy potwierdzą, czy ochłodzenie będzie się pogłębiać w kierunku nawrotu prawdziwej zimy, czy jest to tylko sytuacja przejściowa, gdyż aktualne prognozy poszczególnych modeli nie są jednoznaczne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!