Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg, mróz i wichury rzadsze. W prognozach wiosenne temperatury w Polsce
Kończący się tydzień w Polsce przyniósł całą paletę zjawisk, od śnieżyc i mrozu w nocy przez wichury i burze po pierwszy podmuch wiosny. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje wzrost temperatur maksymalnych, rzadszy mróz w nocy oraz coraz mniej opadów śniegu i okresów z wichurami. Pojawią się dni z dynamicznymi warunkami atmosferycznymi, ale generalnie średnia temperatura będzie wyższa. Okresów z powiewem cieplejszej wiosny pojawi się coraz więcej. Ostatecznie marzec nie powinien być miesiącem chłodnym w podsumowaniu klimatycznym, a w normie lub nawet nieco powyżej.
Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce do 27 marca 2023
Nowy tydzień przyniesie przeważnie wyższe temperatury względem poprzedniego, choć chłodniejszy okres również się pojawi, zwłaszcza między 15-16 marca. Generalnie jednak średnia temperatura dobowa będzie wyższa, a nocy z mrozem będzie mniej, ponadto ujemne temperatury nie będą występować w całym kraju. Anomalia temperatury będzie wyraźnie powyżej normy wieloletniej i średnia temperatury od początku miesiąca wzrośnie. Aktualnie do 21 marca anomalia temperatury w skali całego kraju jest prognozowana na poziomie około 0,5 st. C. powyżej normy. Nie będzie to więc miesiąc rekordowo lub wyjątkowo chłodny, jak mogliśmy przeczytać w wielu różnych prognozach.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 12-17 marca 2023
Dni z temperaturami na poziomie kilkunastu st. C. w wielu regionach kraju będą możliwe dzięki nadal aktywnej cyrkulacji strefowej. Nad Atlantykiem i Skandynawią mamy pole niżowe przez które będą się przemieszczać ośrodki niskiego ciśnienia ze strefami frontowymi. Wpłyną na warunki pogodowe w Polsce, ale niże po swej południowej stronie będą okresami zaciągać łagodniejsze i cieplejsze masy powietrza w głąb środkowej Europy z południowo zachodnich regionów kontynentu. Okresy z silnym wiatrem ponownie są spodziewane szczególnie między 13-14 marca na południu kraju, zwłaszcza w regionach podgórskich i górskich, ponadto 14 marca miejscami i chwilami w głębi kraju, jak również miejscami między 14-15 marca na zachodzie i północy kraju, szczególnie w regionach północno zachodnich.
Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 17 marca 2023
Będą również okresy z chłodniejszą adwekcją powietrza, gdy znajdziemy się po zachodniej stronie niżu, ale generalnie tych okresów ma być mniej. W nowym tygodniu w wielu regionach kraju przelotnie popada głównie między 13-14 marca, ponadto opady mieszane w tym śnieg popada także 15 marca, w tym szczególnie na południowym wschodzie, zwłaszcza na Podkarpaciu. W pozostałych dniach tygodnia opadów będzie mniej i pojawią się tylko miejscami. Lokalnie mogą wystąpić burze.
Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 19 marca 2023
Omawiany trend pogodowy doskonale potwierdzają wiązki na przykładowych modelach długoterminowych z prognozą prawdopodobieństwa temperatury i opadów. Widać wyraźnie, że temperatury dwucyfrowe w dzień na coraz większym obszarze kraju będą się pojawiać coraz częściej w dalszej części marca, choć jeszcze zdarzą się krótkie chłodniejsze okresy.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza długoterminowa do 27 marca 2023
Trend dla przewagi termicznej wiosny zacznie jednak dominować w pozostałych dniach drugiej i trzeciej dekady marca na co wskazują najnowsze wyliczenia modeli numerycznych o długoterminowym zasięgu. Przypominamy, że o wiośnie termicznej mówimy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza co najmniej 5 st. C.
Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 27 marca 2023
Wszystko więc na to wskazuje, że po chłodnej pierwszej dekadzie marca z anomalią temperatury w skali kraju o około 0,9 st. C. poniżej normy, pozostała część marca będzie przeważnie przyjemniejsza pod względem temperatury. Okresy chłodniejsze jeszcze się zdarzą, ale będą krótkie. Będą występować coraz częściej dni z temperaturą charakterystyczną dla termicznej wiosny.
DobraPogoda24.pl