| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg, mróz i burze z wiosennymi temperaturami. Prognoza sięga Wielkanocy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg, mróz i burze z wiosennymi temperaturami. Prognoza sięga Wielkanocy

Po ciepłym wiosennym tygodniu dotarliśmy do okresu, który przyniesie w najbliższych dniach ochłodzenie w Polsce - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Nocami pojawi się przejściowo w wielu regionach mróz, a miejscami w czasie przejścia stref opadowych spadnie śnieg i krupa śnieżna. Lokalnie wystąpią śnieżyce konwekcyjne, ponadto spodziewamy się okresami silniejszego wiatru z siłą wichury na południu w rejonach podgórskich. Okresami będą również wracać dni z bardziej wiosennymi temperaturami i burzami. Trend pogodowy sięga już Wielkanocy.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 26 marca, do 10 kwietnia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, śnieg, mróz i wiosenne temperatury z burzami w Polsce, prognoza sięga Wielkanocy 2023

Generalnie na przełomie marca i kwietnia zapowiada się sporo dni z bardzo zmiennymi warunkami pogodowymi. Po bardzo ciepłym tygodniu, gdy zanotowaliśmy pierwsze przekroczenie 20-22 st. C. na południu Polski, w nowym tygodniu pojawi się zapowiadane ochłodzenie. Najchłodniej zapowiada się okres między 27-29 marca. Nocą wrócą temperatury ujemne, zwłaszcza 28-29.03, ponadto miejscami popada śnieg, krupa śnieżna i deszcz ze śniegiem. Ochłodzenie w tym okresie poczujemy w całym kraju. Będzie znaczące, bo anomalia temperatury w ostatnich dniach marca przejdzie na wartości ujemne.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 1 kwietnia 2023

Ochłodzenie z mrozem i śniegiem wkroczy do Polski, pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury do 1 kwietnia 2023

Między 30 marca i 1 kwietnia ponownie spodziewamy się wzrostu temperatury, zwłaszcza w zachodniej i południowej Polsce. Na północy będą nadal niższe temperatury. Zapowiadane ochłodzenie w całym kraju nie będzie więc długotrwałe, bo okresami powrócą bardziej wiosenne temperatury, aczkolwiek nie zawsze obejmą wszystkie regiony kraju. Ponownie chłodniej w całym kraju ma się zrobić na kilka dni pod koniec nowego tygodnia lub na początku przyszłego, aczkolwiek również w tym przypadku raczej nie będzie to ochłodzenie długotrwałe, bo po kilku dniach ponownie temperatury zaczną rosnąć i staną się bardziej wiosenne.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 1 kwietnia 2023

Pogoda długoterminowa, burze, śnieg i mróz w prognozach, będą ulewy i śnieżyce, prognoza ciśnienia do 1 kwietnia 2023

Polska w najbliższych dniach znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia z centrum nad wschodnią Europą. Oznacza to brak trwalszego okresu ze stabilnymi warunkami pogodowymi. Co jakiś czas w rożnych regionach kraju będą się pojawiać przelotne opady deszczu, w chłodniejszym okresie również śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. W najbliższy poniedziałek 27.03 spodziewamy się dodatkowo ulewy w dzielnicach południowo wschodnich, miejscami przechodzącej w śnieg, zwłaszcza w regionach podgórskich. Prognozę tych opadów przedstawimy w oddzielnej prognozie. W nowym tygodniu w wielu regionach spadnie ponad 10-40 mm wody, będzie to więc dość mokry okres, przy czym najwięcej opadów prognozujemy 27.03 na południowym wschodzie oraz między 29 marca i 2 kwietnia na sporym obszarze kraju.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 2 kwietnia 2023

Pogoda na 16 dni dla Polski, prognoza sumy opadów w Polsce do 2 kwietnia 2023

Przy adwekcji łagodniejszych i nieco cieplejszych mas powietrza wraz z przechodzącymi frontami będą miejscami powracać również burze. Na uwagę zasługuje także wiatr. Spodziewamy się silnego wiatru szczególnie w południowej Polsce w najbliższy poniedziałek 27.03, w rejonach podgórskich i górskich o sile wichury oraz we wtorek 28.03 na sporym obszarze kraju, ale na ogół poniżej progu wichury, czyli wiatru od 70 km/h i więcej.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 10 kwietnia 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 10 kwietnia 2023, jaka będzie Wielkanoc

Trend pogodowy charakteryzują przykładowe wiązki prognostyczne z prawdopodobieństwem zjawisk. Temperatury faktycznie spadną, z największym ochłodzeniem przed końcem marca, ale później wzrosną, choć będą przeważnie niższe od tych notowanych ostatnio na południu kraju, ale średnia dobowa będzie okresami zbliżona w wielu regionach kraju do termicznej wiosny. Pierwsze prognozy sięgają już Wielkanocy i wstępnie nie wygląda to najgorzej pod względem temperatur, gdyż jest szansa w niektórych regionach na wartości dwucyfrowe w ciągu dnia, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski. Będziemy to weryfikować w kolejnych prognozach numerycznych.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, prognoza opadów i temperatury do 10 kwietnia 2023

Z uwagi na zmienne warunki pogodowe w kolejnych dniach zalecamy aby śledzić nasze prognozy codzienne w których postaramy się precyzyjnie wskazywać poszczególne zjawiska pogodowe w konkretnych regionach kraju. Generalnie większego dramatu w pogodzie nie będzie. Pojawi się więcej opadów, przejściowo z akcentami zimowymi, a temperatury będą się wahać w zależności od kierunku adwekcji powietrza. Najcieplej ma być najczęściej na zachodzie i południu kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!