
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i siarczysty mróz, czy odwilż w Polsce? Prognozy są jednoznaczne
Pytacie, czy grudzień przyniesie nadal mróz i śnieg, a może dotrze silne ocieplenie i odwilż wygra zmagania aury - odpowiedź przynosi najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski sięgająca już drugiej połowy miesiąca. Wygląda na to, że sprawdzą się nasze wcześniejsze przewidywania i kluczowa odwilż wkroczy do naszego kraju w trakcie drugiej dekady grudnia, a wcześniej utrzyma się zima z mrozem i jeszcze możliwymi słabszymi opadami śniegu.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 18 grudnia 2023
Początek nowego tygodnia przyniesie kontynuację termicznej zimy. Po śnieżycy napłynie zimne chłodne powietrze arktyczne i przez większą część tygodnia będzie możliwy całodobowy mróz, a noce i poranki przyniosą chwilowo duży spadek temperatury miejscami szczególnie na wschodzie i południu kraju. Generalnie najzimniej ma być najczęściej we wschodniej połowie Polski. Lekka odwilż w ciągu dnia będzie możliwa szczególnie nad morzem oraz na krańcach zachodnich.
Prognozowany zasięg możliwego silnego mrozu w rejonie Polski do 6 grudnia 2023
Większe zmiany pojawią się dopiero w trakcie drugiej dekady grudnia, gdy wpływ przewagi antycyklonu ze wschodniej Europy osłabnie i na pogodę wpłyną niże atlantyckie niosące łagodniejsze masy powietrza. Oczekujemy, że właśnie wtedy pojawi się powszechna odwilż w ciągu dnia i to na znacznym obszarze Polski, wcześniej tylko miejscami, głównie okresowo na południu, zachodzie i nad morzem.
Pogoda długoterminowa z prognozowaną średnią temperaturą dobową do 11 grudnia 2023
Omawiany trend potwierdzają prognozy średniej temperatury dla każdego dnia, która obrazuje zakres termiczny. Wyraźnie widać, że do 8-9 grudnia w Polsce ma nadal przeważać termiczna zima niemal w całym kraju. Sytuacja ma się zacząć zmieniać wraz z początkiem drugiej dekady grudnia. Możemy więc oczekiwać w nowym tygodniu kontynuacji zimowej pogody nie tylko na ogół z ujemnymi temperaturami, ale również z utrzymywaniem obecnej pokrywy śnieżnej z niewielką jej zmianą. Biała zima szczególnie w południowej i południowo wschodniej Polsce nadal będzie się przeciągać, dopiero powszechna odwilż za około 6-8 dni może ten stan zacząć zmieniać.
Pogoda długoterminowa. Aktualnie prognozowana odwilż z anomalią temperatury w Polsce i Europie w połowie grudnia 2023
Mamy więc pewność sytuacji dalszego trwania warunków zimowych w wielu regionach Polski co najmniej do 8-9 grudnia, a dopiero później z szansą na adwekcję łagodnych mas powietrza i odwilż. Pod znakiem zapytania nadal jednak stoi jego głębokość, długość trwania i możliwy potencjał wzrostu temperatury. Wszystko będzie zależeć od dokładnego położenia cyklonów atlantyckich względem antycyklonu znad wschodniej Europy.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Prognozowany zakres temperatury i prawdopodobieństwa opadów do 17 grudnia 2023
Zanim pojawi się odwilż, to wcześniej czekają nas bardzo mroźne noce i poranki szczególnie w rejonach rozpogodzeń na południu i wschodzie kraju, zwłaszcza między 4-6 grudnia. Na termometrach miejscami zobaczymy dwucyfrowy mróz. Nasuwa się również pytacie, czy antycyklon jeszcze nas nie zaskoczy i faktycznie dojdzie do odwilży, bo trend temperatur w ostatnich dniach bardzo się zmieniał.
Źródło: DobraPogoda24.pl