Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz w Sylwestra i Nowy Rok? Prognoza zimy jest jednoznaczna
Pytacie, czy Sylwestra i Nowy Rok w Polsce będą zimowe z całodobowym mrozem i śnieżycami, a może nadal czeka nas okres przewagi atlantyckiej aury z łagodnymi masami powietrza, opadami deszczu i wichurami? Na te ważne pytania odpowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W prognozie wskazujemy do kiedy utrzyma się ocieplenie i kiedy należy spodziewać się ochłodzenia z powrotem zimowej aury.
Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 8 stycznia 2024
Mimo, że przed Wigilią w Polsce miejscami spadł śnieg, to przechodzący ciepły front atmosferyczny od zachodu już niesie silną odwilż i w nowym tygodniu czeka nas typowa pogoda charakterystyczna dla jesieni. Śnieg utrzyma się tylko w górach. Co najmniej do 30-31 grudnia na ogół spodziewamy się silnego wpływ Atlantyku, a tym samym nawrót trwalszej zimy nie nastąpi. Jedynie miejscami może się przejściowo zdarzyć opad śniegu przy wymianie mas powietrza i przejścia frontu.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 30 grudnia 2023
W nowym tygodniu najcieplej zapowiada się poniedziałek, wtorek i czwartek, gdy temperatura w kraju miejscami może wzrosnąć nawet do około 8-14 st. C. Silne ocieplenie w ostatnich dniach roku sprawi, że grudzień w Polsce zapisze się jako miesiąc ciepły z anomalią temperatury w skali całego kraju liczoną od początku miesiąca na poziomie około 1,7 st. C. powyżej normy klimatycznej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowany mróz w Polsce i Europie, jaki może wystąpić między 30 grudnia i 1 stycznia 2024
Spadek temperatury nastąpi prawdopodobnie dopiero pod koniec roku lub wraz z początkiem stycznia, ale nie od razu w całym kraju. Z termicznej jesieni przejdziemy wtedy do przedzimia, a w trakcie pierwszej dekady stycznia nawet z szansą na termiczną zimę. Początkowo będziemy mieć więc regiony w zależności od położenia niżu i strefy frontowej zarówno z opadami deszczu, jak również śniegu. Akcenty bardziej zimowe będą możliwe jednak dopiero w trakcie stycznia.
Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie do 30 grudnia 2023
Utrzymujący się wpływ cyrkulacji strefowej niesionej przez aktywny Atlantyk odzwierciedla prognoza anomalii opadów. Ich suma w nowym tygodniu na ogół ma być wyższa od normy klimatycznej dla tej pory roku, zwłaszcza na zachodzie oraz w północnej połowie kraju. Zasięg tych opadów i porę wystąpienia zalecamy śledzić w prognozach bieżących. Spodziewamy się również okresami wiatru o sile wichury, zwłaszcza między 25-26 grudnia w wielu regionach kraju, ponadto między 28-30 grudnia szczególnie na północy, ale nie tylko.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 8 stycznia 2024
Przedstawiony trend pogodowy potwierdzają najnowsze prognozy wiązek długoterminowych z wyliczeniami możliwej temperatury. Aktualnie do końca roku na ogół utrzymają się temperatury ponad normę, nawet w nocy będzie małe ryzyko mrozu. Zauważalne trwalsze ochłodzenie na ogół nie powinno się pojawić wcześniej niż w trakcie stycznia.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
W przykładowym porównaniu prognozy dla miast przedstawiliśmy wiązki dwóch wiodących modeli pogodowych, które bez większych odchyleń wskazują podobny trend pogodowy do końca roku. Kwestią otwartą jest nadal wielkość potencjalnego ochłodzenia, które może się pojawić w trakcie pierwszej dekady stycznia. Jeśli faktycznie wpływ Atlantyku zostanie przyblokowany, to będzie możliwy nawrót bardziej zimowej pogody lub przynajmniej jej epizodów.
Źródło: DobraPogoda24.pl