| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz opanuje Polskę? Będzie podmuch przedzimia

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz opanuje Polskę? Będzie podmuch przedzimia

Niebawem wkroczymy w drugą połowę listopada, która przyniesie sporą zmienność warunków atmosferycznych w Polsce - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Pojawią się miejscami opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, ale nadal będzie również sporo opadów deszczu powyżej normy. Nie zabraknie dni z silniejszym wiatrem oraz z nocnymi przymrozkami i lokalnie mrozem. Przechodzące niże spowodują także kontrasty temperatur na obszarze kraju.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 27 listopada 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni w Polsce, prognoza temperatury i opadów do 27 listopada 2023

W nowym tygodniu pozostaniemy pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej, a to oznacza, że w kierunku Polski będą nadal kierowane podejścia ośrodków niżowych ze strefami frontowymi. W zależności od trajektorii niżów będziemy mieć ciepłe lub chłodne ich wycinki. Czeka nas zatem duża zmienność, w tym także w kontekście temperatur bo będą dni z możliwym większym kontrastem między poszczególnymi regionami kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura w Polsce do 21 listopada 2023

Pogoda długoterminowa, prognoza średniej temperatury w Polsce do 22 listopada 2023

Do 15 listopada termicznie na ogół poza rejonem gór będziemy mieć zaawansowaną jesień ze średnią dobową temperaturą na poziomie 5-10 st. C. Najcieplej zapowiada się najbliższy wtorek, gdy na zachodzie, południu i południowym zachodzie kraju zanotujemy miejscami w ciągu dnia do około 11-13 st. C. Po 15 listopada czeka nas ochłodzenie w kierunku przedzimia, czyli dni ze średnią dobową w przedziale 0-5 st. C. Wyjątkiem prawdopodobnie będzie kolejna niedziela, zwłaszcza na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie ma się zaznaczyć ciepły wycinek niżu.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 19 listopada 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opaów do 19 listopada 2023

Utrzymująca się aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery sprawi nadal występowanie dość częstych opadów. Ich suma w wielu regionach Polski w nowym tygodniu przekroczy 15-40 mm. Będzie to więc mokry tydzień, jak na listopad. W rejonach podgórskich i górskich szczególnie w Tatrach większość tych opadów będzie mieć nadal postać śniegu. Miejscami w drugiej połowie tygodnia w chłodniejszych sektorach powietrza również na nizinach przelotnie popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Niewykluczone, że lokalnie zdoła się również na chwilę zabielić.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów do 19 listopada 2023

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii opadów w Polsce do 19 listopada 2023

Dominujący wpływ cyrkulacji zachodniej doskonale widać na zasięgu dodatniej anomalii opadów w głąb Europy. To znak, że Atlantyk wpłynie na pogodę przez Polskę po Ukrainę i południowo zachodnią Rosję, co świadczy o braku silnego antycyklonu na wschodzie kontynentu.

Możliwy epizod ze śniegiem w Polsce w drugiej połowie tygodnia około 18 listopada 2023

Pogoda długoterminowa, kiedy śnieg spadnie w Polsce

W prognozach w nowym tygodniu, zwłaszcza w trakcie jego drugiej połowy nadal miejscami widnieją przejściowo opady śniegu w Polsce poza górami, ale nie wygląda to nadal na pewny atak zimy na nizinach. Prawdopodobnie miejscami co najwyżej na chwilę zdołają się zabielić krajobrazy o ile znacząco się nie zmieni trajektoria niżu w kierunku możliwej śnieżycy.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza możliwego zakresu temperatury i prawdopodobieństwa opadów do 26 listopada 2023

Pogoda na 16 dni w Warszawie, prognoza temperatury i opadów do 26 listopada 2023

Podsumowując, przed nami duża zmienność w pogodzie z częstymi przelotnymi opadami deszczu, w drugiej połowie tygodnia miejscami również z opadami mieszanymi. Umocnienie zimy będzie postępować w górach. Noce okresami przyniosą przymrozki, ale nadal nie wszędzie. Prognozy będą wymagać codziennej analizy ze względu na dużą zmienność trajektorii ośrodków niżowych mogących w poszczególnych dniach wpływać na temperaturę, jak również rodzaj opadów, a także na ryzyko nasilenia wiatru, miejscami do siły wichury.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zdzichu

Nareszcie. I opady zacne.

13 listopad 2023 - 06:00
Odpowiedz