| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne krótkie ochłodzenie z przymrozkami. Prognozy na majówkę mogą zaskoczyć

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne krótkie ochłodzenie z przymrozkami. Prognozy na majówkę mogą zaskoczyć

Kończy się tydzień, który przyniósł nam upragnioną wiosnę ze sporą ilością słońca oraz z temperaturami powyżej 20 st. C. W nowym tygodniu pojawi się jednak ochłodzenie - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Generalnie trend prognozy nie ulegnie radykalnej zmianie, bo spadek temperatury będzie silny, ale krótkotrwały zaledwie kilkudniowy. Później wrócimy do bardziej wiosennych temperatur, ale co jakiś czas będą przechodzić fronty z przelotnymi opadami i burzami. Czeka nas zatem typowa wiosenna pogoda charakterystyczna także dla majówki.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 23 kwietnia do 8 maja 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, wkroczy silne ochłodzenie, później wrócą wiosenne temperatury z burzami i opadami na majówkę 2023

Ochłodzenie w całym kraju z adwekcją powietrza arktycznego czeka nas szczególnie między 25-28 kwietnia. W tym okresie w nocy miejscami mogą wystąpić bardziej powszechne przymrozki, zwłaszcza w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń i to nie tylko przy gruncie. W kolejnych dniach od zachodu i południa temperatury w Polsce ponownie wzrosną i wrócimy do powszechnych wartości kilkunastu st. C. w ciągu dnia. Ochłodzenie nieco dłużej potrwa na północy i północnym wschodzie kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 23-29 kwietnia 2023

Pogoda długoterminowa będzie silne i krótkie ochłodzenie w ostatnim tygodniu kwietnia 2023, prognoza anomalii temperatury

Mimo, że ochłodzenie będzie silne w trakcie nowego tygodnia, to nie utrzyma się zbyt długo. Anomalia średniej temperatury od początku miesiąca w ostatnich bardzo ciepłych dniach została znacznie odrobiona i obecnie zbliża się do normy, bo jest o około 0,3 st. C. w skali całego kraju poniżej normy klimatycznej. Najnowsza prognoza wskazuje, że cały kwiecień będzie lekko chłodny z anomalią około 0,8 st. C. poniżej normy wieloletniej względem najnowszego okresu bazowego. Jest to jednak nadal wstępna prognoza.

Prognozowana anomalia średniego ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 26 kwietnia 2023

Pogoda na 16 dni, prognoza ciśnienia opadów i temperatury w Polsce i Europie do 26 kwietnia 2023

Wyż Petra zapewniający nam obecnie powiew ciepłej i słonecznej wiosny słabnie i odsuwa się nad Morze Czarne. Jego przesunięcie umożliwi uaktywnienie przejściowo cyrkulacji strefowej, która w nowym tygodniu ze strefami frontowymi zaznaczy się nad Polską. W poniedziałek 24.04 szczególnie popada miejscami w zachodniej połowie kraju, gdzie mogą wystąpić również burze z gradem. Lokalnie popada także na wschodzie, ale będą to opady nieliczne. We wtorek 25.04 strefa frontu będzie zalegać z opadami na wschodnią połową kraju z tendencją przesuwania w ciągu dnia na północny wschód. W kolejnych dniach popada tylko miejscami i przelotnie, a około 27 kwietnia, zwłaszcza na północy kraju w chłodnym powietrzu może popadać także deszcz ze śniegiem, krupa śnieżna bądź lokalnie śnieg.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce do 30 kwietnia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce do 30 kwietnia 2023

Przełom kwietnia i maja powinien przynieść wzrost temperatur i powrót do bardziej wiosennej pogody. Będą się wtedy pojawiać zarówno okresy pogodne, jak również miejscami z przechodzącymi strefami opadów i burz, ale z przewagą raczej adwekcji cieplejszego i łagodnego powietrza. Prognozy na majówkę mogą więc zaskoczyć, bo wbrew aktualnym prognozom modelu GFS na którym opiera się większość aplikacji z prognozami nie jest przesądzone, że będzie to bardzo chłodny okres. Nasze prognozy nadal przewidują, że temperatury w Polsce w tym okresie w wielu regionach na początku maja mogą przekraczać 14-20 st. C., a kto wie, czy temperatury jeszcze bardziej nas nie zaskoczą. Wszystko będzie zależeć od ostatecznego rozkładu układu barycznego nad Europą.

Pogoda na 16 dni dla Poznania

Pogoda na 16 dni dla Poznania, prognoza temperatury i opadów na majówkę 2023

Omawiany trend pogodowy oczywiście zawsze warto porównać do wielu wiązek prognostycznych. Widać wyraźnie, że nie ma większych rozbieżności w prognozach w zasadzie do końca okresu wyliczeń. Najważniejszy jest fakt, że potwierdzają się nasze wcześniejsze prognozy, które wskazywały na krótkie ochłodzenie w trakcie nowego tygodnia. Nie będzie to okres ciągnący się przez kolejny tydzień, czy dwa.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 8 maja 2023, najnowsze prognozy na majówkę

Przed nami więc krótkie i silne ochłodzenie z ryzykiem przymrozków za kilka dni, ale później wrócimy do typowo wiosennej pogody z przelotnymi opadami, burzami i okresami bardziej pogodnymi. Wiosna nadal będzie się rozwijać i kwitnąć napawając nas swoimi urokami i dawką optymizmu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!