| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne burze i nawałnice w prognozach. Upał będzie wracać do Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne burze i nawałnice w prognozach. Upał będzie wracać do Polski

Trend naszej prognozy w której z dużym wyprzedzeniem zapowiadaliśmy dotarcie upału do Polski sprawdził się co do joty. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje, że okresy gorące i upalne w Polsce będą powracać, bo po odsunięciu się pierwszej fali zwrotnikowego powietrza, w trakcie nowego tygodnia ponownie oczekujemy pojawienia się w różnych regionach kraju temperatur osiągających lub przekraczających 25-30 stopni C., ale wrócą również burze i przelotne opady o ograniczonym zasięgu, lokalnie z gradem. To będzie typowo letnia i zmienna pogoda, aczkolwiek na krańcach północnych kraju nadal najczęściej będą notowane niższe temperatury maksymalne, dlatego trudno będzie mieszkańcom tych dzielnic zrozumieć, że w głębi kraju będą ponownie dość często regiony gorące, a nawet przejściowo upalne.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatury maksymalnej na obszarze Polski, od 19 czerwca, do 4 lipca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 19 czerwca, do 4 lipca 2022

To wszystko sprawia, że mimo nieco chłodniejszego najbliższego wtorku 21.06 w całej Polsce, to aktualny upał oraz prognozowane gorące i miejscami upalne kolejne dni spowodują, że anomalia temperatury za okres pozostałych dni czerwca w Polsce, będzie wyraźnie dodatnia.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 19-29 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 29 czerwca 2022

Jeszcze w poniedziałek 20.06 powietrze zwrotnikowe będzie zalegać na południu i południowym wschodzie i tam zanotujemy upał, a na pozostałym obszarze kraju w strefie frontowej będzie znacznie chłodniej, miejscami na Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce nawet o 20 st. C. Niestety, w tym dniu spodziewamy się przejścia silnych burz i miejscami nawałnic. Pogoda miejscami może być niebezpieczna o czym szerzej napiszemy w prognozie na ten konkretny dzień. W drugiej połowie tygodnia temperatury ponownie zaczną rosnąć, a miejscami będą dzielnice z powracającym upałem.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, w okresie do 29 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 29 czerwca 2022

Polska w najbliższych dniach, będzie pozostawać w obszarze lekko obniżonego ciśnienia bez wyraźnego obszaru wyżowego. To oznacza, że pogoda na ogół będzie typowo letnia, bo należy oczekiwać ponownie powrotu gorących dni z temperaturami maksymalnymi do 25-29 st. C., jak również czasami upalnych, czyli osiągających lub przekraczających 30 st. C. Jednocześnie zaznaczamy, że nadal najczęściej na północy Polski temperatury będą niższe niewpisujące się w ten ogólny trend. Nad krajem będzie również dość często zalegać wilgotna i chwiejna masa powietrza, a przez to wraz z pojawianiem się frontów atmosferycznych, należy oczekiwać czasami wystąpienia burz i przelotnych opadów, ale jak to z burzami bywa występują często lokalnie i są rozproszone, ale tam gdzie przejdą mogą być silne z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. 

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza temperatury i opadów do 4 lipca 2022

W nowym tygodniu (20-26 czerwca) silne burze wystąpią w Polsce przede wszystkim w poniedziałek 20.06, gdy w czasie wypierania powietrza zwrotnikowego rozwiną się nawałnice. Z kolei we wtorek 21.06 lokalne rozproszone opady i burze wystąpią, głównie na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Kolejne silniejsze zjawiska burzowe, będą możliwe w ostatnich dniach tygodnia.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów, od 19 czerwca, do 4 lipca 2022

Jak widać, mimo, że pierwszy silny powiew lata na chwilę w całym kraju skończy się we wtorek 21.06, bo w tym dniu odczujemy spadek temperatury we wszystkich regionach, to w kolejnych dniach ponownie temperatury zaczną rosnąć aż zrobi się gorąco w wielu regionach (25-29 st. C.), a nawet miejscami przejściowo upalnie (30 i więcej stopni). Pogodę monitorujemy non stop, dlatego szczegółowo o wszystkich istotnych zjawiskach, będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!