
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Siarczysty mróz i śnieżyce? Prognozy zimy są fatalne
Kończący się tydzień przyniósł w Polsce namiastkę prawdziwej zimy ze śniegiem i mrozem, ale czy przetrwa w dalszej części stycznia? Pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje sporo zjawisk atmosferycznych, od ocieplenia po falę mrozu ze śnieżycami z kolejnym zimowym epizodem. Średnia temperatura będzie jednak na tyle wysoka aby bardziej mówić o termicznym przedzimiu. Najnowsze prognozy zimy na nizinach są fatalne.
Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce do 20 stycznia 2025
Nowy tydzień rozpoczniemy od ocieplenia w Polsce, które zakończy krótki okres miejscami całodobowego mrozu. Ciepły front do poniedziałku przejdzie ze śniegiem i deszczem, miejscami początkowo również marznącym. Za frontem napłynie cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego i na zachodzie oraz południowym zachodzie kraju temperatura miejscami wzrośnie do około 10-12 st. C. Pokrywa śnieżna, która w ostatnich dniach zdołała się utworzyć zacznie szybko topnieć. Śnieg zostanie również zredukowany w górach. Kolejny wyraźnie chłodniejszy okres w całym kraju odczujemy około 11-13 stycznia, gdy niewielki mróz zanotujemy miejscami w ciągu dnia, a noce w rejonach rozpogodzeń ponownie nasilą mróz do wartości dwucyfrowych, zwłaszcza przy gruncie.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie między 12-13 stycznia 2025
Wszystko jednak wskazuje, że to ochłodzenie będzie krótkie i ograniczy się do kilku dni. Średnia dobowa temperatura w ujęciu całego tygodnia ma być wyraźnie powyżej normy, z największym odchyleniem w regionach południowo wschodnich Polski. Aktualne prognozy sięgające całej pierwszej połowy stycznia wskazują, że okres ten w ujęciu całego kraju zapisze się z dodatnią anomalią temperatury na poziomie około 1,5 st. C. Radykalnego ochłodzenia z okresem całodobowego mrozu trwającego na nizinach co najmniej tydzień lub dwa nadal nie widać. Prawdziwa termiczna zima będzie w dłuższych okresach utrzymywać się jedynie w górach i rejonach podgórskich w perspektywie całej aktualnej prognozy długoterminowej.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 20 stycznia 2025
W nowym tygodniu popada szczególnie w poniedziałek w regionach północnych i północno wschodnich. Będzie to śnieg, deszcz i początkowo miejscami także deszcz marznący. Lokalne opady deszczu wystąpią także w centrum Polski. We wtorek opady deszczu pojawią się miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju, ponadto śnieg spadnie w górach i rejonach podgórskich. Pozostałe dni tygodnia miejscami przyniosą rozproszone opady deszczu lub śniegu. Ich rodzaj będzie zależny od temperatury powietrza.
Sprawdź: Silny mróz sięgnął Polski. Temperatura spadła do -24 stopni
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Przed nami więc zmienne warunki pogodowe, początkowo w nowym tygodniu z większym ociepleniem i ustąpieniem mrozu nawet w nocy, ale pod koniec tygodnia ponownie temperatury spadną. Miejscami popada deszcz lub śnieg, ale na utrzymanie się trwalszej prawdziwej zimy na nizinach nadal nie możemy liczyć. Będą to jedynie kolejne jej epizody. Bardziej zimowe warunki będą wracać po chwilowej odwilży w rejony górskie i podgórskie. Dalej więc czekamy na przełom w pogodzie, który mógłby przynieść zimę z prawdziwego zdarzenia. Aby tak było musi się pojawić dłuższy okres całodobowego mrozu po opadach śniegu, a takiej sytuacji na nizinach nie widać do końca drugiej dekady stycznia. Prognozy zimy na nizinach są więc nadal fatalne i większych zmian w kierunku jej dłuższego trwania aktualnie nie widać.
Zobacz: Ogromne śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 60 cm śniegu. Niż sprowadzi nawrót zimy z zawiejami
Źródło: DobraPogoda24.pl
Zauważył ktoś w ogóle, że od 2 stycznia trwa umiarkowanie silne SSW? Bo coś cisza w eterze na ten temat...