| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki i śnieg w prognozach. Będzie starcie mas powietrza w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki i śnieg w prognozach. Będzie starcie mas powietrza w Polsce

Po wkroczeniu ochłodzenia do Polski w nowym tygodniu czeka nas cała paleta różnych zjawisk atmosferycznych - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W prognozach na drugą połowę października pojawiają się przymrozki, pierwsze opady śniegu miejscami na nizinach, ponadto ulewy, chwile ze słońcem i starcie mas powietrza ze sporym kontrastem temperatury na obszarze kraju. Aura będzie wymagać częstego sprawdzania najnowszych wyliczeń numerycznych.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce za okres do 30 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, w prognozach przymrozki, śnieg, ulewy i kontrast temperatury w Polsce druga połowa października 2023

Dość wyrównane temperatury na niskim jesiennym poziomie czekają nas w Polsce do środy 18 października. Ciekawiej zrobi się w drugiej połowie tygodnia w okolicach weekendu, gdy podejdzie niż z południa. Nad krajem dojdzie do starcia zimnego powietrza z północy, z cieplejszym i wilgotnym z południa. Granica wpływu obu mas powietrza w prognozach jest bardzo niestabilna, ale generalnie cieplej ma być na południu, a chłodniej w centrum i na północy. Na kontraście temperatury miejscami pojawią się śnieżyce, a w cieplejszym wycinku niżu opady deszczu.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 22 października 2023

Pogoda długoterminowa dla Polski, ujemna anomalia temperatury prognoza do 22 października 2023

Po wielu tygodniach z wyraźną dodatnią anomalią temperatury, w nowym tygodniu na ogół będzie chłodniej niż wynika z normy klimatycznej. Średnia dobowa temperatura będzie często o około 1-4 st. C. poniżej normy wieloletniej. Z tego też powodu na mapach widnieje rzadki kolor niebieski wskazujący na głębsze ochłodzenie i temperatury niższe od normy dla danego okresu synoptycznego.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura dobowa w Polsce za okres do 24 października 2023

Pogoda długoterminowa, ochłodzenie, przymrozki, śnieg i kontrast temperatury w Polsce, prognoza do 24 października 2023

Odczucie termiczne danego okresu dobrze odzwierciedlają dane dla przewidywań średniej dobowej temperatury. Najnowsze wyliczenia oparte na europejskim modelu ECMWF wskazują, że do około 20 października będzie na ogół przeważać chłodna wersja termicznej jesieni. Sytuacja w kierunku podmuchu przedzimia pojawi się na znacznym obszarze kraju w okolicach kolejnego weekendu 21-22 października, gdy średnia dobowa temperatura będzie się wahać w przedziela 0-5 st. C., przy czym zaznaczamy, że zasięg cieplejszego wycinku niżu z południa może się jeszcze zmienić.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 22 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów deszczu i śniegu w Polsce do 22 października 2023

W nowym tygodniu miejscami popada szczególnie między 19-22 października, ale najwięcej opadów ma się pojawić przy podejściu niżu z południa między 21-22 października. Część tych opadów może mieć również postać mokrego śniegu. W pozostałe dni tygodnia popada tylko miejscami i przelotnie.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza trendu prawdopodobieństwa opadów i temperatury do 30 października 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza śniegu, deszczu i temperatury do 30 października 2023

Spodziewane starcie mas powietrza nad Polską w okolicach kolejnego weekendu sporo namiesza w prognozach nad Polską, ale ochłodzenie nadal nie będzie trwałe, bo w trakcie ostatniej trzeciej dekady października ponownie spodziewamy się wyższych temperatur na poziomie często kilkunastu st. C. w wielu regionach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!