| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki i letnie temperatury Polsce. Październik może zaskoczyć

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki i letnie temperatury Polsce. Październik może zaskoczyć

Rozpoczyna się październik, który jest drugim miesiącem meteorologicznej jesieni i wiele na to wskazuje, że także w tym miesiącu temperatury mogą nas zaskoczyć - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Trend prognoz wylicza bardziej powszechne pierwsze przymrozki, zwłaszcza przy gruncie, ale również okresami nawroty letnich temperatur. Przejściowo odczujemy również wichury przemieszczające się nad Europą oraz niedosyt opadów blokowanych przez antycyklon.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 16 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, przymrozki i letnie temperatury w Polsce w październiku 2023, odczujemy wichury, deszczu mało

Za nami rekordowo ciepły wrzesień, który co ciekawe był w Polsce cieplejszy od tegorocznego czerwca. Średnia temperatura w ujęciu całego kraju była aż o około 4 st. C. wyższa od normy klimatycznej. Poprzedni rekord wynosił +2,5 st. C. i pochodził z 1999 roku. Pierwsza dekada października również ma być cieplejsza niż wynika z normy, ale będą także okresami wyraźne adwekcje chłodniejszego powietrza na zmianę z cieplejszym.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 7 października 2023

Pogoda długoterminowa, prognoza ciśnienia, temperatury i opadów w Polsce październik 2023

Obecnie po przejściu chłodnego frontu nad Polską dostajemy się pod wpływ pola wyżowego rozbudowującego się nad południową Europą i sięgającego także zachodniej i środkowej części kontynentu, ale w ten obszar czasami wejdą również mało aktywne fronty atmosferyczne. Czeka nas zatem przede wszystkim huśtawka temperaturowa. W nowym tygodniu ciekawie zapowiada się 3 października, gdy przed frontem związanym z przemieszczającym się cyklonem nad Bałtykiem niosącym wichury napłynie bardzo ciepła masa powietrza. Temperatura w wielu regionach wzrośnie do około 24-29 st. C.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres do 7 października 2023

Pogoda długoterminowa, przymrozki, letnie temperatury, wichury i niewiele opadów w pierwszej połowie października 2023

Niewykluczone, że lokalnie temperatura otrze się wtedy o październikowy rekord temperatury maksymalnej w Polsce, który wynosi 28,9 st. C. i był notowany w miejscowości Trzebiechów, 4 października 1966 roku. Do tej pory jeszcze nigdy w historii pomiarów w październiku nie zanotowano upału w Polsce. W kolejnych dniach między około 4-8 października temperatury ponownie spadną i wróci termiczna jesień. Lokalnie w czasie nocnych rozpogodzeń nie możemy wówczas wykluczyć przymrozków, zwłaszcza przy gruncie szczególnie na wschodzie i południu Polski. Będziemy to weryfikować w prognozach bieżących.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia dobowa temperatura w Polsce do 10 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury pierwsza połowa października 2023

Z prognoz średniej dobowej temperatury modelu ECMWF wynika, że początek tygodnia przyniesie powrót termicznego lata z najwyższą temperaturą we wtorek 3 października, a później wrócimy do termicznej jesieni z najniższa średnią około piątku 6 października. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to kolejny wyraźny wzrost temperatury pojawi się w okolicach 9-10 października i wtedy ponownie będziemy mówić o termicznym lecie.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 16 października 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 16 października 2023

Reasumując, w nowym tygodniu cieplej w kraju będzie szczególnie między 2-3 października. Między 3-4 października przejściowo odczujemy silniejszy wiatr związany z przechodzącym cyklonem przez Bałtyk niosącym wichury. W Polsce najmocniej powieje szczególnie na północy, zwłaszcza nad morzem oraz w górach. W niektórych regionach zostanie wydany alert pierwszego stopnia przed wiatrem. Opadów w nowym tygodniu będzie niewiele z wyjątkiem miejscami północnych dzielnic, gdzie suma opadów może być w normie lub nieco powyżej. Na pozostałym obszarze opady będą symboliczne i przelotne, gdyż będą blokowane przez pole wyżowe z południa. Przy adwekcji chłodniejszego powietrza i nocnych rozpogodzeniach nie można miejscami wykluczyć przymrozków, zwłaszcza przy gruncie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!