| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przejdą śnieżyce, wichury i ulewy. W lutym wkroczy wyż z silnym mrozem

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przejdą śnieżyce, wichury i ulewy. W lutym wkroczy wyż z silnym mrozem

Przed nami przełom stycznia i lutego, który przyniesie w Polsce znaczną zmianę warunków atmosferycznych, bo spodziewamy się nasilenia cyrkulacji zachodniej - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Co jakiś czas będą przechodzić strefy frontowe związane z licznymi niżami niosącymi śnieżyce, ulewy, zmienną temperaturę, wahania ciśnienia i okresami wiatr o sile wichury. Później w trakcie lutego ma wrócić wyż i jeśli w nocy będą rozpogodzenia, to możliwy będzie miejscami dwucyfrowy mróz.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce, od 29 stycznia, do 13 lutego 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, będą śnieżyce, wichury i ulewy. W trakcie lutego 2023 wróci wyż i będzie silny mróz w nocy

W nowym tygodniu ruszy cyrkulacja zachodnia, która będzie przynosić w wielu regionach Polski przelotne opady, w tym mieszane, bo zarówno śniegu, jak i deszczu, ale z uwagi na przeważnie dodatnią temperaturę w dzień, to śnieg, który spadnie będzie na ogół topniał. Wyjątkiem będą regiony podgórskie i górskie, gdzie pokrywa śnieżna powinna wzrosnąć.

Prognozowana anomalia temperatury za okres 29 stycznia - 7 lutego 2023

Pogoda na 16 dni, prognoza temperatury do 8 lutego 2023

Spodziewany zakres temperatur utrzyma na ogół dodatnią anomalię średniej temperatury w Polsce. Nadal będzie więc cieplej niż wynika z normy klimatycznej dla tego okresu roku, aczkolwiek niektóre noce mogą miejscami przynieść niewielkie przymrozki przy wymianie mas powietrza. Generalnie jednak aktywna cyrkulacja zachodnia nie zapewni powrotu zimy na nizinach poza krótkimi epizodami.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 3 lutego 2023

Aktywna cyrkulacja zachodnia przyniesie śnieżyce, wichury i ulewy w Polsce, prognoza ciśnienia do 7 lutego 2023

W kolejnych dniach Polska będzie w zasięgu pola niżowego związanego z rozległym obszarem niskiego ciśnienia rozciągającego się od Islandii po północną Skandynawię. Przez ten obszar będą się przemieszczać cyklony z frontami atmosferycznymi i bezpośrednio wpłyną na warunki pogodowe w naszym kraju. Front przejdzie przez kraj ze śniegiem i deszczem, zwłaszcza w poniedziałek 30.01 i wtorek 31.01. Początek lutego również przyniesie kolejne strefy opadów. Spodziewamy się także okresami nasilenia wiatru, miejscami do siły wichury. W prognozach bieżących każdego dnia będziemy wskazywać, kiedy i gdzie popada oraz mocniej powieje.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, do 14 lutego 2023

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, prognoza opadów i temperatury do 14 lutego 2023

Na przykładowej powyższej prognozie widzimy, że między 31 stycznia, do około 4 lutego temperatury na ogół będą dodatnie na nizinach w Polsce i to miejscami również w nocy. Sytuacja powinna się zmienić od około 4-5 stycznia, gdy mróz, zwłaszcza w nocy zacznie się ponownie coraz częściej pojawiać i nasilać, szczególnie w rejonach rozpogodzeń.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, będą ulewy, śnieżyce i wichury, prognoza pogody do 14 lutego 2023

Prognoza oparta na modelu ECMWF wskazuje na aktywną cyrkulację zachodnią trwającą przez około tydzień. Później prawdopodobnie Polska dostanie się pod wpływ wyżu z ciśnieniem ponad 1040 hPa. Jeśli w wyżu pojawią się rozpogodzenia, to w nocy chwyci silniejszy mróz, miejscami nawet dwucyfrowy.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu nad Polską i Europą około 7 lutego 2023

Silny wyż pojawi się w Polsce, chwyci dwucyfrowy mróz i ciśnienie przekroczy 1040 hPa., prognoza 7 lutego 2023

Reasumując, od poniedziałku 30.01 przez około tydzień czeka nas aktywna cyrkulacja zachodnia z częstą i zmienną pogodą, zarówno z opadami śniegu, jak i deszczu oraz chwilami z silnym wiatrem. Pora nadejścia wyżu i nasilenia mrozu w nocy w lutym nie jest jeszcze pewna. To wstępna prognoza obarczona ryzykiem błędu. Będziemy to weryfikować i potwierdzać w przypadku podtrzymania aktualnych prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!