Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przejdą śnieżyce i chwyci mróz. Zima w epizodach będzie wracać do Polski
Dobiega końca ekstremalnie ciepła pierwsza połowa stycznia, a w trakcie drugiej połowy miesiąca zaczną wracać zimowe epizody - przewiduje nasza najnowsze pogoda długoterminowa na 16 dni. Zmianie ulegnie pole baryczne nad Europą, a przed to pojawi się w Polsce szansa na śnieżyce i okresami mróz. Co jakiś czas miejscami popada nie tylko deszcz, ale również śnieg. W niektórych regionach wrócą białe krajobrazy, a nawet powstanie pokrywa śnieżna. Temperatury dobowe będą często przez 0 st. C., a to oznacza, że śnieg będzie mieć tendencję do osiadania i topnienia. Zdarzą się również początkowo cieplejsze sektory powietrza po wschodniej stronie niżów.
Pogoda długoterminowa. Przewidywany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 15, do 30 stycznia 2023
Pierwsza połowa stycznia w Polsce była ekstremalnie ciepła. Średnia temperatura w skali całego kraju jest o około 6,1 st. C. powyżej normy wieloletniej. Od 19 stycznia temperatury spadną w całym kraju, bo nie będziemy już notować 10 st. C. i więcej, ale mimo to średnia dobowa temperatura nadal będzie mieć dodatnią anomalię. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce za okres, od początku miesiąca, do 24 stycznia ma spaść do poziomu około 4,1 st. C. powyżej normy. Ochłodzenie będzie więc odczuwalne w drugiej połowie miesiąca, ale temperatury i tak nadal będą wyższe od normy dla stycznia.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 15-25 stycznia 2023
Jeśli pod koniec stycznia nie pojawi się srogi mróz, to miesiąc ten ostatecznie zapisze się jako ciepły, zgodnie z naszą prognozą sezonową.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie do 20 stycznia 2023
Zmiany w kierunku epizodów i akcentów zimowych w Polsce w drugiej połowie stycznia przyniesie zmiana układu barycznego nad Europą. Obszar niżowy znad Skandynawii i północnego Atlantyku sięgnie południowej Europy, a Polska znajdzie się w samym jego centrum. Powstające ośrodki niżowe zaciągną chłodniejszą masę powietrza z północy i dadzą impuls do powstawania kolejnych niżów, zwłaszcza w rejonie cieplejszych wód basenu Morza Śródziemnego.
Pogoda długoterminowa. Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 22 stycznia 2023. Część tych opadów będzie mieć postać śniegu
Niże te zaczną wędrować w kierunku Polski lub wschodniej Europy. Miejscami przyniosą śnieżyce, a w ciepłym wycinku również deszcz i deszcz ze śniegiem. W nowym tygodniu popada szczególnie 16 stycznia na południowym wschodzie, zwłaszcza między Lubelszczyzną, Podkarpaciem oraz wschodnim Mazowszem i Małopolską. Podobnie będzie również 17 stycznia, z tym, że obszar opadów będzie większy i sięgnie również Podlasia, ponadto miejscami popada na północnym zachodzie kraju. Ciekawiej zrobi się około 18 stycznia, gdy nad Polskę wkroczy niż ze śnieżycą i deszczem po jego cieplejszej stronie. W kolejnych dniach miejscami również w niektórych regionach popada śnieg.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 31 stycznia 2023
Szczególnie od 18 stycznia i w kolejnych dniach musimy sprawdzać najnowsze prognozy, bo od dokładnej trajektorii ośrodków niżowych będzie zależeć, gdzie przejdą śnieżyce i chwyci później mróz, a tym samym będą wracać zimowe epizody.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy
Druga połowa stycznia przyniesie więc ochłodzenie, ale nie będzie ono drastyczne i silne, bo średnia temperatura nadal powinna się utrzymać powyżej normy. Prognozowany mróz będzie słabszy niż być powinien o tej porze roku. Częste temperatury dobowe przez 0 st. C. będą bardziej charakterystyczne dla przedzimia niż prawdziwej zimy, choć okresy z termiczną zima również będą. Miejscami przejdą śnieżyce i znowu zobaczymy białą zimę. Trwalsza zima będzie się wzmacniać w górach i rejonach podgórskich. Z uwagi na dużą zmienność i dynamikę w atmosferze zalecamy codzienne sprawdzanie prognoz w których precyzyjnie będziemy wskazywać temperatury i obszar narażony na opady wraz z ich rodzajem.
DobraPogoda24.pl