| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przejdą śnieżyce i chwyci mróz. Zima w epizodach będzie wracać do Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przejdą śnieżyce i chwyci mróz. Zima w epizodach będzie wracać do Polski

Dobiega końca ekstremalnie ciepła pierwsza połowa stycznia, a w trakcie drugiej połowy miesiąca zaczną wracać zimowe epizody - przewiduje nasza najnowsze pogoda długoterminowa na 16 dni. Zmianie ulegnie pole baryczne nad Europą, a przed to pojawi się w Polsce szansa na śnieżyce i okresami mróz. Co jakiś czas miejscami popada nie tylko deszcz, ale również śnieg. W niektórych regionach wrócą białe krajobrazy, a nawet powstanie pokrywa śnieżna. Temperatury dobowe będą często przez 0 st. C., a to oznacza, że śnieg będzie mieć tendencję do osiadania i topnienia. Zdarzą się również początkowo cieplejsze sektory powietrza po wschodniej stronie niżów.

Pogoda długoterminowa. Przewidywany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 15, do 30 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, przejdą śnieżyce i chwyci mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury do 30 stycznia 2023

Pierwsza połowa stycznia w Polsce była ekstremalnie ciepła. Średnia temperatura w skali całego kraju jest o około 6,1 st. C. powyżej normy wieloletniej. Od 19 stycznia temperatury spadną w całym kraju, bo nie będziemy już notować 10 st. C. i więcej, ale mimo to średnia dobowa temperatura nadal będzie mieć dodatnią anomalię. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce za okres, od początku miesiąca, do 24 stycznia ma spaść do poziomu około 4,1 st. C. powyżej normy. Ochłodzenie będzie więc odczuwalne w drugiej połowie miesiąca, ale temperatury i tak nadal będą wyższe od normy dla stycznia.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 15-25 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, śnieżyce i mróz pojawi się w Polsce, prognoza anomalii temperatury do 24 stycznia 2023

Jeśli pod koniec stycznia nie pojawi się srogi mróz, to miesiąc ten ostatecznie zapisze się jako ciepły, zgodnie z naszą prognozą sezonową.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie do 20 stycznia 2023

Pogoda na 16 dni, będą śnieżyce i mróz w Polsce, wróci zima, prognoza ciśnienia do 25 stycznia 2023

Zmiany w kierunku epizodów i akcentów zimowych w Polsce w drugiej połowie stycznia przyniesie zmiana układu barycznego nad Europą. Obszar niżowy znad Skandynawii i północnego Atlantyku sięgnie południowej Europy, a Polska znajdzie się w samym jego centrum. Powstające ośrodki niżowe zaciągną chłodniejszą masę powietrza z północy i dadzą impuls do powstawania kolejnych niżów, zwłaszcza w rejonie cieplejszych wód basenu Morza Śródziemnego.

Pogoda długoterminowa. Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 22 stycznia 2023. Część tych opadów będzie mieć postać śniegu

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 22 stycznia 2023

Niże te zaczną wędrować w kierunku Polski lub wschodniej Europy. Miejscami przyniosą śnieżyce, a w ciepłym wycinku również deszcz i deszcz ze śniegiem. W nowym tygodniu popada szczególnie 16 stycznia na południowym wschodzie, zwłaszcza między Lubelszczyzną, Podkarpaciem oraz wschodnim Mazowszem i Małopolską. Podobnie będzie również 17 stycznia, z tym, że obszar opadów będzie większy i sięgnie również Podlasia, ponadto miejscami popada na północnym zachodzie kraju. Ciekawiej zrobi się około 18 stycznia, gdy nad Polskę wkroczy niż ze śnieżycą i deszczem po jego cieplejszej stronie. W kolejnych dniach miejscami również w niektórych regionach popada śnieg.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 31 stycznia 2023

Pogoda 16 dni dla Krakowa, prognoza pogody do 31 stycznia 2023

Szczególnie od 18 stycznia i w kolejnych dniach musimy sprawdzać najnowsze prognozy, bo od dokładnej trajektorii ośrodków niżowych będzie zależeć, gdzie przejdą śnieżyce i chwyci później mróz, a tym samym będą wracać zimowe epizody.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury, czy będzie mróz, najnowsza pogoda do 31 stycznia 2023

Druga połowa stycznia przyniesie więc ochłodzenie, ale nie będzie ono drastyczne i silne, bo średnia temperatura nadal powinna się utrzymać powyżej normy. Prognozowany mróz będzie słabszy niż być powinien o tej porze roku. Częste temperatury dobowe przez 0 st. C. będą bardziej charakterystyczne dla przedzimia niż prawdziwej zimy, choć okresy z termiczną zima również będą. Miejscami przejdą śnieżyce i znowu zobaczymy białą zimę. Trwalsza zima będzie się wzmacniać w górach i rejonach podgórskich. Z uwagi na dużą zmienność i dynamikę w atmosferze zalecamy codzienne sprawdzanie prognoz w których precyzyjnie będziemy wskazywać temperatury i obszar narażony na opady wraz z ich rodzajem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!