| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gorąco z szansą na lokalny upał w Polsce. Burze z gradem możliwe

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gorąco z szansą na lokalny upał w Polsce. Burze z gradem możliwe

Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski napawa optymizmem, bo po chłodnej wiośnie, początek lata meteorologiczna będzie gorący, a lokalnie pojawi się szansa na upał, czyli taki dzień, gdy temperatura może osiągnąć lub przekroczyć próg 30 stopni. Ucieszy nas fakt nie tylko dość wysokich temperatur, ale również obecność często pogodnego nieba ze sporą ilością słońca, aczkolwiek lokalne burze, miejscami z gradem i ulewnym deszczem nadal będą się zdarzać, ale nie będzie ich wyjątkowo dużo - przewiduje nasza długoterminowa prognoza pogody obejmująca już całą pierwszą i drugą dekadę czerwca 2021. Generalnie, przed nami wiele pogodnych i przeważnie gorących dni, z temperaturą na ogół 23-29 st. C., trzeba się jednak liczyć z możliwością wystąpienia miejscami przelotnych opadów i burz z gradem. Zjawiska te będą jednak tylko miejscami przerywnikiem, ponadto wykażą się ograniczonym zasięgiem. Z uwagi na słaby przepływ powietrza w troposferze, musimy jednak brać pod uwagę, że burze lokalnie będą mogły powodować podtopienia i gradobicia, gdyż będą się przesuwać bardzo wolno.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 6, do 21 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 6, do 21 czerwca 2021

Gorąco zapowiada się nowy tydzień w Polsce. Temperatura przeważnie ma być powyżej normy, a to nie zdarzało się często w minionych ostatnich kilku miesiącach.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 6-12 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie, do 12 czerwca 2021

Polska w kolejnych dniach pozostanie w obszarze pomiędzy klinem wyżowym znad Atlantyku, a obszarze obniżonego ciśnienia znad wschodniej Europy. Taki układ baryczny zapewni nam sporo pogodnych dnia z napływem dość ciepłego powietrza, ale zgromadzona i napływająca wilgoć, będzie także sprzyjać w ciągu dnia powstawaniu lokalnych burz. Nie będzie ich dużo, jednak miejscami mogą być dość silne, dlatego zachęcamy do sprawdzania codziennej analizy prawdopodobieństwa burzowego.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienia w Polsce i Europie, za okres 6-16 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 16 czerwca 2021

W nowym tygodniu przelotnych opadów i burz w skali całego kraju nie będzie dużo, jednak na pewno wystąpią. Ich zasięg i prognoza sumy opadów ulegnie jeszcze zmianie, ale potencjalna prognoza sumy opadów wskazuje regiony, gdzie przelotne opady i burze będą mieć największą szanse na wystąpienie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wstępnie prognozowana suma opadów, do 14 czerwca 2021. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 14 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza sumy opadów, do 14 czerwca 2021. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce, do 13-14 czerwca 2021

Powyższe prognozy sumy opadów są rozbieżne, gdyż modelom numerycznym trudno oszacować opady pochodzenia burzowego, które są często lokalne, z nawalnym punktowym deszczem i gradem. Prognoza wskazuje jednak, że w nowym tygodniu burze mają szansę przede wszystkim wystąpić na południu i wschodzie Polski. Najbardziej stabilna pogoda jest nadal oczekiwana nad morzem, aczkolwiek temperatura nie będzie tam najwyższa, zwłaszcza na linii wybrzeża.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa opadów i temperatury, od 6, do 21 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody, od 6, do 22 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza temperatury i opadów, do 21 czerwca 2021

Długoterminowy trend pogodowy jest zgodny, co najmniej do 14 czerwca 2021. W tym czasie będzie przeważnie gorąco, często słonecznie, jedynie miejscami przelotne opady deszczu i burze z gradem, będą przerywnikiem pogodowej sielanki. Sytuacja jest jeszcze niepewna co do okresu po 15 czerwca 2021. Aktualnie europejski model ECMWF wskazuje nadal gorące dni, z szansą lokalnie nawet na prawdziwy upał, ale amerykański model GFS przewiduje ochłodzenie z przejściem stref frontowych, dlatego prognoza anomalii na kolejny tydzień jest niższa.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 12-19 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 13, do 20 czerwca 2021

Uśredniając dane, można przewidywać, że czeka nas w tym okresie prawdopodobnie bardzo dynamiczny okres pogodowy, z możliwymi kontrastami temperatury. W kolejnych prognozach pogody, będziemy weryfikować ten jeszcze niepewny okres, tymczasem przed nami gorący nowy tydzień.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!