| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ocieplenie w Polsce ustąpi. Wyż sprowadzi chłodne powietrze i będą przymrozki

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ocieplenie w Polsce ustąpi. Wyż sprowadzi chłodne powietrze i będą przymrozki

Przepiękną pogodę przynosi początek października na przeważającym obszarze Polski. Dominuje słońce, temperatura miejscami osiąga lub przekracza 20 stopni C. i możemy poczuć złotą jesień lub babie lato. Czy te stabilne warunki długo się jeszcze utrzymają, a może niebawem pogoda się załamie, wrócą opady deszczu i niskie temperatury? Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski rozwiewa wątpliwości. Czeka nas jeszcze kilka bardzo ciepłych dni, później jednak wkroczy ochłodzenie i będą możliwe nocne przymrozki. Na wschodzie kraju nadal opadów będzie niewiele lub w ogóle nie wystąpią w nowym tygodniu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 3, do 18 października 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 3, do 18 października 2021. Ocieplenie ustąpi, wrócą przymrozki

Ciepło zapowiada się pierwsza połowa nowego tygodnia, szczególnie wtorek 5 października, gdy temperatura miejscami na południu i południowym zachodzie Polski może osiągnąć nawet 24-25 st. C., lokalnie najnowsza odsłona modelu ICON daje nawet 26 st. C. w Wielkopolsce. To będzie szczyt ocieplenia w pierwszej dekadzie miesiąca. W drugiej połowie tygodnia temperatura zacznie spadać, co będzie mieć związek ze zmianą kierunku adwekcji powietrza.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 3-13 października 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 13 października 2021

Prognozowana temperatura przełoży się odpowiednio na anomalię, która wraz z ochłodzeniem zacznie spadać, ale z uwagi na duże początkowe ocieplenie, w dłuższej perspektywie do początku drugiej dekady października zapisze się przeważnie powyżej normy, miejscami w normie.

Wyż ze wschodniej Europy będzie blokował opady deszczu na wschodzie Polski

Polska w następnych dniach nadal pozostanie w zasięgu silnego wyżu znad Rosji, aczkolwiek na zachodzie przedrą się jednak strefy opadów i miejscami spadnie deszcz. Najnowsze wyliczenia numeryczne wykluczają jednak pojawienie się opadów do końca przyszłego tygodnia na wschodzie Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, za okres do 13 października 2021

Pogoda długoterminowa dla Polski do 13 października. Prognoza ciśnienia

Opady związane z frontem atmosferycznym wkroczą od zachodu do Polski głównie 5-6 października. Strefa frontu przesunie się w głąb Polski, po czym się zablokuje nad centrum i tutaj ostatecznie zaniknie, bo silny wyż ze wschodniej Europy uniemożliwi wędrówkę frontu na wschód. Zasięg strefy opadów może się jeszcze zmienić, ale obie główne prognozy długoterminowe nie przewidują, aby front się przedarł z opadami nad wschodnią Polskę.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 10 października 2021. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce do 10 października 2021

Wariant z opadami deszczu nieco bardziej przesuniętymi na wschód Polski przedstawia model ECMWF. Według tej prognozy opady miejscami bardziej zbliżą się do linii Wisły. Czas pokaże, która prognoza będzie bliżej prawdy.

Prognoza sumy opadów w Polsce do 10 października 2021. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, prognoza opadów deszczu do 10-11 października 2021

Ochłodzenie do Polski sprowadzi wyż. Wrócą przymrozki

W drugiej połowie tygodnia po ustąpieniu frontu atmosferycznego w zachodniej połowie Polski i rozbudowie silnego wyżu znad Rosji, zmieni się kierunek adwekcji powietrza. Wyż zacznie do naszego kraju kierować szerokim strumieniem coraz chłodniejsze powietrze. O temperaturach 20 stopni, będziemy musieli zapomnieć. Zimno zrobi się szczególnie w nocy, gdy temperatura na znacznym obszarze kraju zacznie spadać do kilku stopni C. W rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń z pewnością wrócą przymrozki, zwłaszcza nad ranem.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 3, do 11 października 2021

Miejmy jednak nadzieję, że wyż nie będzie gnił i wynagrodzi nam ochłodzenie panowaniem słońca w dzień. Nie jest to jednak pewne, gdyż mogą się tworzyć mgły i trudne do prognozowania niskie zachmurzenie warstwowe. Zwróćmy również uwagę na prognozę długoterminową dla poszczególnych miast w Polsce wyrażoną na wiązkach modelowych. Średnią dla opadów i temperatury przedstawia wiązka czarna sięgająca 19 października 2021.

Pogoda długoterminowa dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza długoterminowa do 19 października 2021

Pogoda długoterminowa dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody, od 3, do 19 października 2021

Pogoda długoterminowa dla Zakopanego

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Zakopanego, prognoza pogody do 19 października 2021

Pogoda długoterminowa dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 19 października 2021

Podsumowując, przed nami jeszcze kilka ciepłych dni, z największym wzrostem temperatury przypadającym we wtorek 5 października. W drugiej połowie tygodnia po zaniknięciu opadów w zachodniej połowie Polski, które prawdopodobnie na wschód kraju nie dotrą, czeka nas stopniowe ochłodzenie, aż do powrotu przymrozków w nocy. Pod znakiem zapytania stoi zachmurzenie w czasie wyżu. Miejmy nadzieję, że nie będzie gnić, dlatego po ustąpieniu miejscami mgły, w ciągu dnia będzie się wypogadzać. 

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Zbycho

To korzystajmy jest pięknie :) Szkoda, że znowu będzie wkrótce chłodno, nie lubię przymrozków.

03 październik 2021 - 13:51
Odpowiedz