| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne krótkie ocieplenie w Polsce. Później wrócą burze i przelotne opady z umiarkowanymi temperaturami

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne krótkie ocieplenie w Polsce. Później wrócą burze i przelotne opady z umiarkowanymi temperaturami

Okres niskich temperatur utrzymujących się w Polsce z krótkimi przerwami od początku wiosny wreszcie ustąpi, bo wkroczy silne, ale znowu krótkie ocieplenie, zapowiada to najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Mimo wszystko, wreszcie poczujemy powiew prawdziwej gorącej wiosny. Później temperatura spadnie, ale będą to już raczej temperatury umiarkowane w pobliżu normy, ponadto wrócą burze i przelotne opady, miejscami ulewne. W najbliższych dniach w całym kraju wybuchnie opóźniona wiosna fenologiczna. Typowych Zimnych Ogrodników w tym roku nie będzie, ewentualnie można uznać, że pojawili się wcześniej, jeśli weźmiemy pod uwagę niższe temperatury, jakich do tej pory w maju doświadczaliśmy. Po kilku dniach uderzenia wysokich temperatur, sytuacja zmieni się około 12-13 maja 2021, gdy od zachodu wkroczą strefy frontów atmosferycznych. Temperatury wtedy spadną, pojawią się miejscami przelotne opady i lokalne burze. Taka zmienna pogoda z przelotnymi opadami i chwilami ze Słońcem, charakterystyczna dla cyrkulacji strefowej, utrzyma się w kolejnych dniach. Spodziewamy się przejściowo również kontrastu termicznego nad Polską, w zależności od usytuowania stref frontowych. Mogą się zdarzyć dni, gdy będzie wyraźnie cieplej na wschodzie i chłodniej na zachodzie kraju.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 9, do 24 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, prognoza temperatury od 9, do 24 maja 2021

Wyraźne ocieplenie poczujemy na początku drugiej dekady maja. Od około 13-14 maja 2021, ponownie temperatura spadnie, ale mimo to, anomalia temperatury za okres 9-15 maja 2021 w skali całego kraju powinna być wreszcie wyraźnie dodatnia.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 15 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 9, do 15 maja 2021

W następnych dniach może się przejściowo zaznaczyć kontrast termiczny między cieplejszym wschodem i chłodniejszym zachodem, o ile nie zmieni się prognoza ulokowania stref frontowych.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 17-24 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie od 17, do 24 maja 2021

Polska w następnych dniach, będzie się znajdować w obszarze pomiędzy skrajem wyżu znad wschodniej Europy i pola niżowego znad Atlantyku. W takiej sytuacji po kilku dniach dużego ocieplenia, ponownie będą podsyłane fronty atmosferycznymi z opadami i burzami, ale pojawią się również chwile ze Słońcem. Miejscami opady mogą być intensywne. Bardzo dużych spadków temperatury raczej nie będzie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 19 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 19 maja 2021

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 17 maja 2021. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce, do 17 maja 2021

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 17 maja 2021. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 17 maja 2021

Mimo, że opady zaczną ponownie pojawiać się w Polsce od 12-13 maja 2021, to prognozowana anomalia opadów za okres do 15 maja, zwłaszcza na wschodzie kraju, będzie wyraźnie ujemna. To się zmieni w następnych dniach.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, do 15 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie do 15 maja 2021

Na poniższych wykresach, wiązki przedstawiają prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów. Średnią wyliczeń dla podanego okresu przedstawia wiązka czarna.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, do 25 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody do 25 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody od 9, do 25 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa, prognoza pogody do 25 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Poznania

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Poznania, prognoza temperatury i opadów do 25 maja 2021

Reasumując, przed nami kilka bardzo ciepłych i pogodnych dni. Sytuacja zacznie się zmieniać od zachodu kraju 12-13 maja, gdy ponownie pojawią się miejscami przelotne opady. W następnych dniach musimy się liczyć z typowo zmienną majową pogodą. Temperatury ponownie spadną, ale będą raczej umiarkowane. Co jakiś czas, będą możliwe opady i burze w różnych regionach kraju. Chwile ze Słońcem i przejaśnienia również będą możliwe. Przejściowo możliwy jest również większy kontrast temperatury nad krajem. Warunki pogodowe znowu będą zmienne, dlatego należy śledzić codzienne prognozy szczegółowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!