| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatura w Polsce nadal poniżej normy. Burze z gradem i opadami deszczu z krótkimi przerwami

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatura w Polsce nadal poniżej normy. Burze z gradem i opadami deszczu z krótkimi przerwami

Nasza prognoza pogody zapowiadająca w Polsce do końca maja 2021 pozostanie aktualnego wzorca pogodowego sprawdzi się co do joty. Niestety, najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski nie zapowiada wyraźnej zmiany. Nadal niemal codziennie w różnych regionach kraju, będą możliwe przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i silnymi porywami wiatru. Na ogół pozostaniemy w zasięgu chłodnej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza, w której będą się w ciągu dnia rozwijać rozproszone przelotne opady i lokalne burze, między okresami z większymi przejaśnieniami lub rozpogodzeniami. Zdarzą się również dni, gdy bezpośrednio na warunki pogodowe wpłyną niże z frontami atmosferycznymi, wówczas spodziewamy się większych opadów. Możliwe są również dni z temperaturą miejscami osiągającą lub przekraczającą 20 stopni C., ale mimo to, przeważnie w dłuższym okresie utrzyma się ujemna anomalia temperatury. Nie ma więc szans na nadrobienie zaległości i kończący się maj 2021, zapisze się w Polsce, jako chłodny miesiąc z uśrednioną anomalią temperatury na poziomie około -1 st. C. poniżej normy wieloletniej. Nie będzie to więc wyjątkowo zimny maj. Do końca maja nie możemy liczyć na wyraźny wzrost temperatury. Dopiero z upływem czerwca powinno to się zmienić, gdy opadów zacznie być mniej, a temperatura wzrośnie i osiągnie normę dla tego okresu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 23 maja, do 7 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 23 maja, do 7 czerwca 2021

W nowym tygodniu pozostaniemy w zasięgu chłodnej masy powietrza. Będzie to okres z temperaturą poniżej normy, aczkolwiek np. we wtorek 24.05 na południowym wschodzie temperatura może osiągnąć chwilowo miejscami nawet 24 st. C.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 24-29 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie, do 29 maja 2021

Na początku czerwca 2021 również temperatura ma być przeważnie nieznacznie poniżej normy, ale temperatura przejściowo na znacznym obszarze kraju może osiągnąć lub przekroczyć 20 st. C. Będzie więc bliżej do normy, ale nadal chłodniej niż wskazuje na to norma wieloletnia.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 30 maja - 5 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 30 maja, do 5 czerwca 2021

Prognoza uwzględniająca temperaturę do końca maja i na początku czerwca, przewiduje utrzymanie ujemnej anomalii w całym prezentowanych okresie, mimo możliwych miejscami dni, z temperaturą w pobliżu komfortu termicznego, gdy na termometrach zanotujemy nawet 17-24 st. C.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres od 23 maja, do 2 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie, do 2 czerwca 2021, jaka będzie anomalia

W kolejnych dniach na przełomie maja i czerwca, Polska pozostanie w obszarze pomiędzy polem obniżonego ciśnienia rozciągającym się od Atlantyku, a klinem wyżu azorskiego. Oznacza to układ baryczny sprzyjający napływowi chłodniejszej masy powietrza, a także zmiennej pogodzie, zarówno z przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem, jak również chwilami pogodniejszymi z względnie umiarkowaną temperaturą. Z uwagi na zmienne warunki, należy śledzić codzienne prognozy pogody, aby wiedzieć, gdzie w danym dniu popada i zagrzmi, a gdzie będzie względnie pogodnie. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 2 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 2 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 31 maja 2021. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 31 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 31 maja 2021. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów deszczu i burz w Polsce, do 30-31 maja 2021

Prognoza pogody na ostatni tydzień maja wskazuje możliwe większe opady deszczu, miejscami mogące osiągnąć sumy dochodzące nawet do 50-80 mm wody! Sytuacja jest jednak rozwojowa pod względem zasięgu głównych opadów, w tym pochodzenia burzowego. Amerykański model GFS wskazuje na znaczne opady w północnej połowie Polski, a europejski ECMWF główne opady rozciąga bardziej, od Podlasia przez Kujawy po Dolny Śląsk. Popada zwłaszcza 25 maja i pod koniec tygodnia. Druga fala opadów, będzie zależna od trajektorii ośrodka niżowego wchodzącego ze wschodu. Sytuację będziemy monitorować. Między strefami opadów, będą również możliwe dłuższe chwile bez opadów, bo np. w poniedziałek 24 maja na przeważającym obszarze Polski nie będzie padać, z wyjątkiem nielicznych lokalnych wyjątków. Sytuacja zmieni się w nocy z 24/25 maja, gdy z południowego zachodu do centrum, na północ i wschód Polski przemieści się strefa większych opadów wielkoskalowych.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa opadów i temperatury, do 4 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody od 23 maja, do 4 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody do 4 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa, prognoza pogody od 24 maja, do 3-4 czerwca 2021

Podsumowując, przed nami kolejne dni ze zmienną pogodą. Czekają nas zarówno chwile pogodniejsze ze Słońcem i umiarkowaną temperaturą, jak również bardziej pochmurne z nowymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Temperatura pozostanie na umiarkowanym poziomie, na ogół poniżej normy klimatycznej. Z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne, warto śledzić codzienną prognozę pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Djonizy

Żyć się odechciewa w tym kraju. Zawsze było zimno i chłodno na przemian, pochmurnie, deszczowo, szaro i tylko kilka tygodni w roku słonecznie i ciepło. A od kilku lat coraz zimniej. Jak tak dalej pójdzie, to trzeba się będzie wycofać z porozumień klimatycznych, bo bez grzania węglem przez 10 miesięcy w roku pomarzniemy na amen.

25 maj 2021 - 00:08
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Trzymajmy się faktów, bo to nieprawda, że od kilku lat jest coraz zimniej. Proszę to zestawienie temperatur w Polsce https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-klimat-rok-2020-w-polsce-na-drugim-miejscu-najcieplejszych

25 maj 2021 - 05:35
Odpowiedz