| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ciepły powiew wiosny, zima wycofa się na północny wschód Europy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ciepły powiew wiosny, zima wycofa się na północny wschód Europy

Po wielu śnieżnych i mroźnych dniach lutego 2021 w Polsce, zima w kolejnych dniach wyprowadzi się do wschodniej i północno wschodniej Europy, a na jej miejsce wkroczy już obserwowany powiew wiosny - zapowiada pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Po okresie maksymalnych temperatur na poziomie kilkunastu stopni i częstych chwil ze Słońcem, dopiero pod koniec lutego widać spadek temperatury, ale nie będzie to głębokie ochłodzenie, bo temperatury w dzień nadal utrzymają się na poziomie co najmniej kilku stopni powyżej zera. Mogą wtedy pojawić się miejscami opady, ale o powrocie prawdziwej zimy nie ma obecnie mowy. Krótko mówiąc - w nowym tygodniu i zarazem ostatnim tygodniu lutego 2021 przez jego większą część będziemy cieszyć się pogodnym i ciepłym pierwszym powiewem wiosny, aczkolwiek nadal utrzyma się kontrast temperatury na ciepłe i pogodne dzielnice zachodnie i południowe Polski, a chłodniejsze i czasami pochmurne z niewykluczoną mgłą dzielnice głównie północno wschodnie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce i Europie, od 21 lutego, do 8 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 21 lutego, do 8 marca 2021

Zakres temperatur zarówno minimalnych i maksymalnych będzie na tyle wysoki, aby anomalia średniej temperatury była znacznie wyższa od normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres od 21 lutego 2021, do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, prognozowana anomalia temperatury w Europie do 2 marca 2021

Pod względem opadów również czeka nas różnica, bo Polska w kolejnych dniach będzie pozostawać pod wpływem wyżu, a przez to padać na ogół nie będzie, a jeśli opady się zdarzą to tylko lokalnie i przelotnie.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, za okres od 21 lutego, do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie, od 21 lutego, do 2 marca 2021

Prognoza sumy opadów dla Polski są aktualnie rozbieżne, bo dopiero pod koniec nowego tygodnia może miejscami popadać, jednak poszczególne modele inaczej to przewidują. Według GFS do końca lutego popada tylko symbolicznie, a według ECMWF, nieco większa strefa opadów pojawi się pod koniec tygodnia. Za tydzień przekonamy się, która prognoza była bliższa prawdy.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 28 lutego 2021, GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce do 28 lutego 2021

Wstępnie prognozowana suma opadów do 28 lutego 2021, ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów do końca lutego 2021

Do Polski w najbliższych dniach będzie napływać ciepła masa powietrza z południa i południowego zachodu. Adwekcja ciepła utrzyma się co najmniej do 26 lutego 2021. Dopiero później temperatury przejściowo mają spaść, ale nie będzie to powrót zimy.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 21 lutego, do 7 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 7 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 21 lutego, do 7 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody od 22 lutego, do 7 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Wrocławia. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 21 lutego, do 7 marca 2021

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, prognoza temperatury od 22 lutego, do 7 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Białegostoku. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 21 lutego, do 7 marca 2021

Pogoda na 16 dni dla Białegostoku, prognoza temperatury i opadów, od 22 lutego do 7 marca 2021

Podsumowując, ostatni tydzień lutego 2021 przyniesie w Polsce pierwszy w tym sezonie powiew wiosny. Na termometrach będziemy notować kilkanaście stopni Celsjusza, szczególnie na zachodzie i południu, dopiero pod koniec miesiąca może pojawić się ochłodzenie, jednak nadal będą to na tyle wysokie temperatury, aby nie mówić o powrocie zimy. Najniższe temperatury maksymalne są prognozowane na północnym wschodzie kraju i tam też będzie najmniej chwil z pełnym Słońcem. Wcześniej na pozostałym obszarze kraju zapowiada się okres przeważnie słoneczny i bez opadów. Zima wycofa się z całej Polski poza wysokimi górami na wschód i północny wschód Europy.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!