| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wycofa się na wschód, ale wróci. Przejdą silne burze, możliwe nawałnice

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wycofa się na wschód, ale wróci. Przejdą silne burze, możliwe nawałnice

Zgodnie z naszą prognozą pogody, do Polski dotarła zapowiada pierwsza w tym sezonie fala upałów. W jej trakcie temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju osiągnie 30-37 stopni C. Gorące i jeszcze przez kilka dni upalne lato z nami pozostanie, aczkolwiek przejściowo temperatury w nowym tygodniu spadną, szczególnie w całej zachodniej Polsce po przejściu silnych burz z gradem. Możliwe są również nawałnice, przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Upał w nowym tygodniu zacznie się wycofywać z Polski od zachodu kraju. Najdłużej gorące powietrze utrzyma się na wschodzie i południowym wschodzie. W kolejnych dniach zacznie się jednak zwiększać prawdopodobieństwo przelotnych opadów i burz w różnych regionach Polski. Zjawiska miejscami mogą być silne. Niewykluczone są straty materialne. Niestety, takie będą konsekwencje pojawienia się upału. Mimo, że upał zacznie się wycofywać i temperatura spadnie, to nadal w skali kraju spodziewamy się letnich wartości. Będzie ciepło, miejscami nadal gorąco, a później znowu z szansą na powrót upału. W najbliższym tygodniu, temperatury spadną przede wszystkim na zachodzie kraju oraz nad morzem, gdzie ostatnio jest bardzo upalnie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 20 czerwca, do 5 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 20 czerwca, do 5 lipca 2021

Do 22 czerwca spodziewamy się nadal upału na przeważającym obszarze Polski, aczkolwiek miejscami z tendencją burz i przelotnych opadów deszczu i gradu, zwłaszcza po południu i wieczorem. Dniem przełomowym będzie środa 23 czerwca, gdy strefa chłodnego frontu zepchnie upał na wschód i południowy wschód kraju. Na pozostałym obszarze, szczególnie na zachodzie, będzie już chłodniej. W tym dniu, szczególnie na obszarze strefy frontowej są spodziewane silne burze. Upał powinien utrzymać się na południowym wschodzie również 24 czerwca. Mimo spodziewanego stopniowego ograniczenia upału, to anomalia temperatury nadal będzie bardzo wysoka, zwłaszcza w okresie najbliższych 5 dni.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 20-25 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 25 czerwca 2021

Później temperatury staną się bardziej wyrównane, ale nadal będzie ciepło, a miejscami gorąco, bo spodziewamy się temperatur w przedziale najczęściej 20-29 st. C. Generalnie, nie grozi nam nadejście trwalszego ochłodzenia. W następnym tygodniu ponownie pojawi się w Polsce szansa na powrót upałów.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres do 30 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury, do 30 czerwca 2021, upał wycofa się na wschód, będą silne burze i nawałnice

Polska w kolejnych dniach znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia pomiędzy wyżem znad Rosji i niżem znad Skandynawii i wyżem znad Atlantyku. Taka sytuacja baryczna umożliwi do Polski napływ bardziej wilgotnego i niestabilnego powietrza, a przez to pogoda stanie się bardziej zmienna, bo pomiędzy okresami pogodnymi, miejscami będą się pojawiać przelotne opady i burze, lokalnie z gradem i bardzo silnym wiatrem.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 30 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 30 czerwca 2021

W nowym tygodniu na mapach prognozy sumy opadów pojawiają się wyraźne akumulacje opadów, będących konsekwencją burz i strefy frontowej. Ich zasięg i suma opadów różni się w poszczególnych modelach, co jest charakterystyczne dla opadów burzowych, gdyż modele numeryczne mają problemy z oszacowaniem burz ze znacznym wyprzedzeniem. Nie zmienia to faktu, że takie prognozy przedstawiają realnie potencjał nadchodzących zmian. Obie prognozy wskazują, że miejscami w najbliższym tygodniu może spaść ponad 100 mm wody!

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 28 czerwca. Amerykański model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce do 27 czerwca 2021

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 28 czerwca. Europejski model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce, do 28 czerwca 2021

Długoterminowy trend pogodowy możemy śledzić na uśrednionych wiązkach modelu numerycznego. Przedstawia on prawdopodobieństwo opadów i temperatury, do 6 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody do 6 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody, od 20 czerwca, do 6 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Poznania

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Poznania, prognoza pogody do 6 lipca 2021

Podsumowując, w nowym tygodniu upał zostanie stopniowo zepchany na wschód, a warunki pogodowe staną się bardziej zmienne i niestabilne. W czasie wypierania gorącego powietrza, pojawią się miejscami burze i nawałnice. W codziennej prognozie burzowej, będziemy przedstawiać ich prawdopodobieństwo. Zachęcamy do sprawdzania. Po ustąpieniu upału, temperatury nadal będą przyjemne, bo będzie nam przeważnie ciepło (zakres 20-24 stopni) lub gorąco (25-29 stopni). W dalszej perspektywie oczekujemy jednak powrotu upałów. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
PrzEmek 6lat

Co znaczą silne burze a jak będę słabe ? I co to znaczy że możliwe ,bo jak chodzi o morze bałtyckie to rozumiem.

20 czerwiec 2021 - 15:48
Odpowiedz