| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Walka odwilży na zachodzie z mrozem na wschodzie Polski. Odwilż wygra w całym kraju

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Walka odwilży na zachodzie z mrozem na wschodzie Polski. Odwilż wygra w całym kraju

Mroźna i śnieżna zima w Polsce nadal trzyma, ale w kolejnych dniach zacznie nas od zachodu coraz częściej podgryzać odwilż, aczkolwiek siarczysty dwucyfrowy mróz, nawet z temperaturą poniżej -20 st. C. w nocy, będzie jeszcze możliwy, szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju - zapowiada pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Najdłużej typowe warunki zimowe będą się utrzymywać na Podlasiu, Mazurach i Lubelszczyźnie, ale i tam w dalszej perspektywie lutego 2021 dotrze odwilż. Silne ocieplenie najszybciej obejmie zachodnie i południowo zachodnie dzielnice kraju. Będziemy w Polsce świadkami ścierania się ciepłego powietrza z zachodu i południowego zachodu, z chłodniejszym ze wschodu i północnego wschodu, dlatego będą możliwe dni z większym dziennym kontrastem temperatury, ale ostatecznie wygra odwilż. Opady śniegu, miejscami od zachodu również deszczu ze śniegiem i opady marznące, będą się także pojawiać. O wszystkich zjawiskach będziemy informować na bieżąco.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, od 14 lutego, do 1 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 14 lutego, do 1 marca 2021, mróz i odwilż

Mimo, że w nowym tygodniu będzie przeważnie nadal mroźnie, szczególnie we wschodniej Polsce, gdzie pojawi się większy mróz w nocy, to średnia temperatura w dłuższym okresie będzie stopniowo rosnąć. Z tego powodu anomalia temperatury przejdzie na wartości dodatnie, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres od 14, do 24 lutego 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 14, do 24 lutego 2021

Znacznego wzrostu temperatury spodziewamy się na początku 3 dekady lutego. Prawdopodobnie wtedy odwilż obejmie całą Polskę, około 22 lutego 2021 (+/- 1-2 dni).

Walkę między odwilżą na zachodzie i mrozem na zachodzie Polski widać na prognozie adwekcji powietrza na wysokości 1,5 km. Ostatecznie wygra odwilż.

Prognozowana adwekcja powietrza do Polski i Europy, między 14, a 21 lutego 2021

W kolejnych dniach lutego 2021 będziemy pozostawać przeważnie w zasięgu pola wyżowego rozciągającego się od Rosji po Hiszpanię i północno zachodnią Afrykę. Z tego powodu opadów będzie mniej, aczkolwiek nie możemy liczyć na zupełny ich brak.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 22 lutego 2021. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana suma opadów w Polsce do 22 lutego 2021

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 22 lutego 2021. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów dla Polski do 22 lutego 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 14, do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody od 14 lutego, do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 14, do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Białegostoku. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 14, do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Białegostoku, prognoza pogody od 14 lutego, do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Wrocławia. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 14, do 2 marca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Wrocławia, luty 2021

Podsumowując, w nowym tygodniu zima da nam się jeszcze we znaki, szczególnie we wschodniej Polsce, gdzie pojawią się większe spadki temperatur i miejscami kolejne opady śniegu, jednak odwilż zacznie od zachodu obejmować stopniowo coraz większy obszar Polski. Ostatecznie wygra odwilż, wcześniej będzie możliwy znaczny kontrast temperatury w kraju, między cieplejszym południowym zachodem i mroźnym wschodem i północnym wschodem kraju.

DobraPogoda24, mapy: Climate Reanalyzer, Wxcharts, Wetterzentrale


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!