| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mniej opadów i wyższe temperatury w Polsce, wyjątkiem północne województwa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mniej opadów i wyższe temperatury w Polsce, wyjątkiem północne województwa

Okres niższych temperatur i dość częstych opadów deszczu w październiku 2020 daje nam się we znaki. Dni ze stabilną słoneczną pogodą w Polsce jest stosunkowo niewiele, dlatego wielu z nas marzy, aby warunki atmosferyczne wreszcie się ustabilizowały i można było jeszcze skorzystać z uroków jesieni. Na szczęście najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski zapowiada wyższe temperatury i mniej opadów deszczu, zwłaszcza w południowej połowie kraju. Jest szansa, aby miejscami przejściowo termometry wskazały nawet 20 st. C.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 18 października, do 2 listopada 2020

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, prognoza pogody od 18 października 2020, do 2 listopada 2020

Prognozowany zakres temperatur sprawi, że anomalia temperatury w kolejnych dniach października 2020 poszybuje w górę. Miejscami może osiągnąć lub przekroczyć nawet 4 st. C!

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres najbliższych 10 dni

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do końca października 2020

Również pod względem opadów czeka nas zmiana, bo opady deszczu staną się rzadsze, a to ze względu na zmianę sytuacji barycznej w naszej części Europy. Polska w kolejnych dniach października 2020 znajdzie się w obszarze pomiędzy układami niżowymi znad Skandynawii i północnego Atlantyku, a wałem wyżowym rozciągającym się od Azorów po południową Rosję i Morze Kaspijskie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie w okresie najbliższych 10 dni

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie, od 18 października 2020, do 2 listopada 2020

Prognozowany układ baryczny sprawi, że zdecydowane zmniejszy się częstotliwość występowania opadów deszczu w Polsce. Wstępnie prognozowane sumy opadów dwóch wiodących modeli numerycznych do 26 października 2020, przewidują na przeważającym obszarze Polski sumy sięgające zaledwie kilku mm, z wyjątkiem dzielnic północnych, według modelu ECMWF.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 26 października 2020. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana suma opadów w Polsce do 26 października 2020

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 26 października 2020. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana suma opadów deszczu w Polsce do 26 października 2020

Reasumując, przed nami październikowy wzrost temperatury ze zdecydowanie mniejszą ilością opadów deszcze i śniegu w górach. Po wielu pochmurnych dniach, pojawi się więcej chwil ze Słońcem, aczkolwiek miejscami wystąpią mgły i zamglenia, które w ciągu dnia powinny zanikać. Ponadto między 20, a 23 października zacznie się nasilać wiatr, szczególnie w górach, na południu, zachodzie i południowym wschodzie Polski, a także na Wybrzeżu. W nowym tygodniu najwięcej opadów deszczu pojawi się w północnej Polsce i tam pogoda będzie najmniej stabilna.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!