| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Powróci mróz, czy gorąca wiosna? Jest prognoza Wielkanocy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Powróci mróz, czy gorąca wiosna? Jest prognoza Wielkanocy

Za nami dość chłodny tydzień z nawracającym mrozem, jednak nowy Wielki Tydzień przyniesie radykalną zmianę aury. Pogoda długoterminowa na 16 dni sięga już nie tylko Wielkanocy, ale także niemal całego kwietnia. Czeka nas duża zmiana w kierunku wiosennego ciepła, a nawet gorąca z pierwszym podejściem lata z jego przyhamowaniem tuż przed świętami.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 28 kwietnia 2025

Pogoda długoterminowa na 16 dni, powróci mróz, czy gorąca wiosna, temperatura do 28 kwietnia 2025 z Wielkanocą

Ocieplenie w rejonie Polski pojawi się już najbliższej doby bo temperatury miejscami zaczną osiągać i przekraczać 20 st. C. Na początku miejscami na zachodzie i południu kraju, a w dalszej części tygodnia poprzedzającego święta Wielkanocy również w wielu innych regionach. Najcieplej zapowiada się około 16-17 kwietnia, gdy temperatura sięgnie maksymalnie w Polsce około 27-28 st. C. Zrobi się więc gorąco i mówić będziemy już nie tylko o gorącej wiośnie, ale o pierwszym w tym sezonie wczesnym powiewie lata. Obecnie nic nie wskazuje, aby został w tych dniach osiągnięty próg pierwszego upału, czyli 30 st. C. Spadek temperatury pojawi się w okolicach Wielkiej Soboty i Wielkanocy, ale nie będzie to drastyczne ochłodzenie. W wielu regionach temperatury sięgną około 15-21 st. C., co oznacza, że święta pod względem temperatury będą umiarkowanie ciepłe, z szansą w kilku regionach na ponownie cieplejszy drugi dzień świąt w Lany Poniedziałek, czyli Śmigus Dyngus.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia w Polsce i Europie do 19 kwietnia 2025

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury do 19 kwietnia 2025 w Polsce i Europie, powróci mróz, czy będzie gorąca wiosna

Z powodu pierwszego nadejścia gorących dni, najbliższy tydzień przyniesie największą anomalie temperatury spośród wszystkich tygodni obecnego kwietnia. Do najbliższej soboty, średnia temperatura dobowa w Polsce, ale także na znacznym obszarze szczególnie środkowo wschodniej Europy będzie przekraczać normę o około 5-8 st. C. Bardziej zauważalny spadek temperatury w ujęciu całego kraju ma nastąpić dopiero w ostatnich dniach kwietnia, ale z prognoz wynika, że na ogół w trakcie drugiej połowy miesiąca, temperatury maksymalne w Polsce w zależności od regionów będą najczęściej oscylować lub przekraczać poziom 15-20 st. C., miejscami i okresami będzie znacznie cieplej, zwłaszcza w najbliższym tygodniu. Najchłodniej najczęściej będzie wzdłuż wybrzeża, zwłaszcza w rejonie Półwyspu Helskiego, a także okresami w rejonach górskich i podgórskich. Możemy więc już śmiało powiedzieć, że przed nami wreszcie trwalszy podmuch ciepłej wiosny, na ogół bez ryzyka nawrotu powszechnego mrozu, co najmniej do początku ostatniej dekady kwietnia.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres tygodnia do 19 kwietnia 2025

Pogoda długoterminowa, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie do 19 kwietnia 2025

W nadchodzącym tygodniu Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy skrajem wyżu znad południowo wschodniej Europy, a rozległym polem niżowym znad zachodniej części kontynentu. Taki rozkład baryczny będzie sprzyjał dłuższemu trwaniu adwekcji ciepłego powietrza, ale nie oznacza to zupełnego braku opadów i wyłącznej przewagi pogodnych dni, gdyż co pewien okres, głównie od zachodu i południowego zachodu mogą podejść strefy frontowe z niżami niosące przelotne opady deszczu, a nawet wiosenne lokalne burze. Zasięg tych opadów, jak również natężenie będzie zróżnicowane w poszczególnych regionach, co jest już charakterystyczne dla wiosennych opadów konwekcyjnych. Z tego powodu w konkretnych dniach wrócimy do śledzenia i wydawania bieżących prognoz burzowych.

Sprawdź: Oberwanie chmury zaleje drogi przed świętami. Spadnie 250 litrów wody. Będzie powódź błyskawiczna na południu

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 29 kwietnia 2025

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, temperatura i opady do 29 kwietnia 2025

Kolejne dni przyniosą więc coraz cieplejsze, a okresami niemal gorące wydanie wiosny. Czeka nas wybuch kwitnących roślin, o ile przetrwały mrozy z minionego tygodnia przy trwającym sezonie wegetacyjnym. Warunki pogodowe będą sprzyjać coraz szybszej fazie rozwoju wiosny fenologicznej z bujnym rozwojem przyrody w sam raz na święta Wielkanocy. Liczmy się jednak z możliwymi przerwami stabilnej pogody, gdy okresami i miejscami wystąpią przelotne opady i lokalne burze, które mogą co pewien okres zaznaczą się w drugiej połowie kwietnia.

Zobacz: Pogoda na lato. Częsty upał, czy ulewy i zimno? W prognozach uciążliwe i męczące wakacje

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!