| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Kolejne dni stycznia w Polsce przyniosą mróz, śnieg, deszcz, silny wiatr i zimę, czy dalej łagodna pogoda

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Kolejne dni stycznia w Polsce przyniosą mróz, śnieg, deszcz, silny wiatr i zimę, czy dalej łagodna pogoda

Jak co tydzień zapraszamy do sprawdzenia najnowszej pogody długoterminowej na 16 dni. Czy kolejne dni stycznia w Polsce przyniosą w końcu przełom i zawita prawdziwa zima?

Jeśli sprawdzaliście naszą poprzednią prognozę pogody, to na pewno pogoda w tym kończącym się tygodniu Was nie zaskoczyła.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Styczeń, temperatura, opady, mróz, śnieg, zima

Zgodnie z trendem, dopiero pod koniec pojawiło się krótkotrwałe ochłodzenie i miejscami powróciły opady śniegu. Gdzieniegdzie na nizinach zdołało się nawet zabielić, ale nadal nie możemy oczekiwać zimy z prawdziwego zdarzenia.

Prognozowana anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach

Pogoda długoterminowa na 16 dni w Polsce. Temperatura anomalia

W kolejnych dniach powróci adwekcja cieplejszego łagodniejszego powietrza. Prognozowana anomalia temperatury za okres najbliższych 10 dni nadal zapowiada się kilka stopni powyżej normy, aczkolwiek ponownie utrzyma się wyraźny podział na cieplejsze dzielnice północne i zachodnie oraz nieco chłodniejsze południowo wschodnie Polski.

Przełomu w pogodzie w kierunku zimy nadal nie widać. Ukształtowanie dominującego układu barycznego, a także prognozowany indeks NAO (oscylacja północnego Atlantyku) nie daje szans na zagoszczenie zimy z rosnącą pokrywą śnieżną i mrozem całodobowym w Polsce co najmniej do około 16-20 stycznia (niewykluczone, że dłużej).

Prognoza pogoda zima

Wyjątkiem będą regiony górskie i podgórskie, gdzie nadal będą się utrzymywać warunki zimowe w sam raz na ferie.

Polska znajdzie się pomiędzy wpływem głębokich niżów na północy Europy, a obszarem wyżowym ciągnącym się od Kazachstanu przez Bałkany po Hiszpanię.

Prognozowane średnie ciśnienie za okres najbliższych 10 dni

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ciśnienie w Polsce

To oznacza, że w nowym tygodniu opadów będzie bardzo mało w dzielnicach południowych kraju, a znacznie więcej, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia pojawi się ich na północy. Będą to jednak głównie opady deszczu.

Prognozowana suma opadów do 12 stycznia. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Opady styczeń 2020

Prognozowana suma opadów do 12 stycznia. Model ECMWF

Pogoda na 16 dni. Opady styczeń 2020

Reasumując, po chwilowym ochłodzeniu i pojawieniu się miejscami opadów śniegu pod koniec tego tygodnia, w kolejnych dniach temperatura wzrośnie wraz z napływem łagodnych mas powietrza. Zimy nadal nie widać (poza górami), aczkolwiek w nocy, szczególnie we wschodniej i południowej Polsce będą się zdarzać dość często ujemne temperatury.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!