| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa. Prognoza pogody na 16 dni w Polsce - pod koniec grudnia miejscami epizod zimowy

Pogoda długoterminowa. Prognoza pogody na 16 dni w Polsce - pod koniec grudnia miejscami epizod zimowy

Pogoda w tym tygodniu była zgodna z trendem naszej poprzedniej prognozy długoterminowej. W Polsce pojawiły się wysokie temperatury, miejscami na południu kraju przekraczające 14-17 st. C. Sprawdźmy, jak zapowiada się najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Czy czeka nas kontynuacja dodatniej anomalii temperatury, a może ochłodzenie z szansą na zimę?

Jeszcze wczoraj temperatura na wschodzie i południu Polski osiągała 10-15 st. C., a dzisiaj 22.12 zanotujemy, od 4 st. C. na środkowym wybrzeżu przez 6-8 st. C. w centrum do 10-11 st. C. w dzielnicach południowo wschodnich kraju. Jest to więc początek ochłodzenia spodziewanego w kolejnych dniach, ale będzie ono stopniowe bez wyraźnego szybkiego spadku.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski grudzień 2019

Minionej nocy 21/22.12 wkroczył ośrodek niżowy ze strefą opadów, która stopniowo przez dzielnice wschodnie będzie się dziś przesuwać na północ i północny wschód kraju. Na naszą uwagę zasługuje kolejny niż genueński, bardziej wydajny w opady. Wkroczy on do Polski już najbliższej nocy 22/23.12. Na południu województwa śląskiego, a także w Małopolsce, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich przyniesie opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W poniedziałek 23.12 w ciągu dnia strefa umiarkowanych i dość intensywnych opadów, będzie się stopniowo przesuwać w głąb kraju na północ i północny wschód, ze stopniowym przesunięciem całej strefy opadów na wschód. Rozpada się w tym dniu ponadto na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, w woj. lubelskim, łódzkim, a wcześniej miejscami w opolskim, śląskim i dolnośląskim. Do wieczora oraz w nocy na wtorek 23/24.12 rozpada się także na przeważającym obszarze woj. mazowieckiego, podlaskiego oraz warmińsko - mazurskiego. We wtorek 24.12, a więc w dzień Wigilii, opady deszczu będą występować w całym pasie woj. wschodnich, ale do wieczora miejscami powinny zaniknąć. W tym czasie na sporym obszarze wschodniej, a zwłaszcza południowo wschodniej Polski spadnie co najmniej grudniowa norma opadów.

Prognozowana suma opadów do wigilijnego 24.12 późnego wieczora

Pogoda długoterminowa 16 dni opady mapa

W kolejnych dniach czeka nas dalszy spadek temperatury, od czasu do czasu z opadami, w tym miejscami - mieszanymi -, a więc pochodzenia zimowego (deszcz ze śniegiem, śnieg, krupa śnieżna), ale na trwałą zimę w całym kraju nadal nie ma szans.

Prognozowana temperatura minimalna w najbliższych 10 dniach. Miejscami spadek temperatury może być większy, bo prognoza GFS słabo przewiduje wpływ przejaśnień i rozpogodzeń na ich spadek

pogoda długoterminowa 16 dni prognoza temperatury w Polsce

Na epizod zimowy jest szansa przede wszystkim na wschodzie, południu i na północy kraju. Wyjątkiem będą rejony podgórskie i górskie woj. małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. W górach powinno śniegu dosypać i powinien się on w większości utrzymać.

Wstępnie prognozowana suma opadów śniegu do 31 grudnia

Pogoda długoterminowa 16 dni kiedy zima prognoza śnieg

Reasumując, za nami tydzień z wysoką temperaturą i wyjątkową dodatnią anomalią. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia solidnie popada na wschodzie i południowym wschodzie Polski. W same święta przypadnie kontynuacja trendu spadku temperatur, ale nie na tyle, by święta w całym kraju spędzić w towarzystwie mroźnej i śnieżnej zimy. Po świętach trend ochłodzenia będzie kontynuowany, dlatego jest szansa, że szczególnie na wschodzie, południu oraz miejscami na północy kraju pojawi się epizod zimowy. Krótko mówiąc, z wysokiej dodatniej anomalii temperatury, w ostatnich dniach grudnia przejdziemy do temperatur w pobliżu normy. Nie wygląda jednak na to, aby ochłodzenie z akcentami zimowymi miało się utrwalić, może poza górami.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!