| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Podmuch upalnego i gorącego lata sięgnie Polski. Burze przyniosą gradobicia i ulewy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Podmuch upalnego i gorącego lata sięgnie Polski. Burze przyniosą gradobicia i ulewy

Po chwilowym ochłodzeniu i przechodzeniu rozproszonych burz z ulewami i gradem, w nowym tygodniu czeka nas podmuch miejscami upalnego i gorącego lata - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Ponownie w Polsce będziemy mieć dni z temperaturą przekraczającą w wielu regionach 25-30 st. C. Będą to więc wartości charakterystyczne dla ciepłego letniego okresu, ale miejscami dni ze słońcem i ociepleniem przerwą najczęściej popołudniowe burze z ulewą i gradobiciem.

Prognozowany zakres maksymalnej temperatury w Polsce między 18 czerwca - 3 lipca 2023

Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni będzie podmuch upalnego i gorącego lata w Polsce, prognoza sięga początku lipca 2023

W kończącym się tygodniu poczuliśmy okresami ochłodzenie, jakie zafundował nam górny niż przemieszczający się nad krajem. Były miejscami dni, gdy temperatura miała problem z przekroczeniem 20 st. C., ponadto pojawiały się w wielu regionach rozproszone przelotne ulewy i gradobicia. Najważniejszy jest jednak fakt, że miejscami wreszcie spadł deszcz szczególnie w północnych i centralnych regionach kraju, gdzie był najbardziej oczekiwany. W wielu przypadkach był to pierwszy deszcz od co najmniej kilku tygodni.

Będzie podmuch gorącego i upalnego lata w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury za okres między 19-21 czerwca 2023

Pogoda długoterminowa, upał i gorące dni w prognozach między 20 czerwca i 3 lipca 2023 w Polsce

Wraz z początkiem nowego tygodnia temperatury zaczną w Polsce rosnąć szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju, a później będą się rozprzestrzeniać w głąb kraju. Już w poniedziałek 19 czerwca gorąco będzie szczególnie, od Ziemi Lubuskiej przez znaczny obszar Wielkopolski po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Być może lokalnie temperatura sięgnie nawet 30 st. C. Mówimy oczywiście o wartościach możliwych w cieniu, bo w słońcu to już będzie dosłowny letni żar. Anomalia średniej temperatury w kraju zacznie szybko rosnąć i już około 27 czerwca od początku miesiąca w skali całej Polski będzie o około 1,2 st. C. powyżej normy.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 25 czerwca 2023

Pogoda długoterminowa, upalne i gorące lato sięgnie Polski, burze przyniosą gradobicia i ulewy, przełom czerwca i lipca 2023

W kolejnych dniach czeka nas przeplatanka pogodowa. Możemy zarówno liczyć na okresy pogodne, ale również miejscami z tworzącymi się chmurami kłębiastymi z których przelotnie popada deszcz i grad w towarzystwie burz w czasie przejścia frontu i płytkiego niżu. Zasięg tych opadów, jak to zwykle bywa przy konwekcji jest rozproszony i ograniczony, ale tam gdzie wystąpią burze należy się liczyć z pojawieniem ulewnego deszczu. Lokalnym burzom mogą także towarzyszyć punktowe gradobicia i silniejsze porywy wiatru. Na uwagę zasługuje szczególnie okres między 21-23 czerwca, gdy przelotnych opadów i burz w kraju będzie dość sporo. Ich zasięg i prawdopodobieństwo wystąpienia podamy w prognozach bieżących.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, podmuch upalnego i gorącego lata, prognoza do 3 lipca 2023

Początek trzeciej dekady miesiąca w przeważającej części kraju najcieplej zapowiada się między szczególnie 20-22 czerwca. Później temperatury nieco spadną, ale nadal w wielu regionach będzie ciepło i gorąco. Najniższe temperatury najczęściej będą występować miejscami nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich. Upał od czasu do czasu miejscami w Polsce będzie wracał, zwłaszcza w pierwszej połowie nowego tygodnia i później prawdopodobnie w okolicach przełomu czerwca i lipca.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, gorące i upalne lato sięgnie Polski, prognoza opadów i temperatury do 3 lipca 2023

Trend omawianej pogody jest więc zgodny z poprzednimi wyliczeniami numerycznymi. Po zamieszaniu pogodowym związanym z przechodzeniem górnego niżu wrócimy do pogody charakterystycznej dla typowego polskiego lata. Będą przeważać dni gorące z temperaturą 25-29 st. C., miejscami i okresami z szansą na upał osiągający lub przekraczający 30 st. C., ale okresami z przelotnymi deszczem i burzą z gradem. Zasięg tych opadów będzie jednak często ograniczony. W jednym miejscu może wystąpić zalanie i podtopienie, a w drugim nieopodal nadal będzie się utrzymywać posucha. O wszystkich prognozowanych gwałtownych zjawiskach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Dziś ludzie mówili, że chcą walczyć o globalne ocieplenie. Ja po prostu się załamałem co inni mówią i nie wiem co chcą zyskać. Jeden pan powiedział, że dziś 20 stopni i siapi z przerwami i nie o takie globalne ocieplenie walczyliśmy z Danuśka, czyli chodzi o małżonkę tego pana. Drugi pan z synem powiedział, że to zła pogoda bo dziś leje. Przecież Polska ma poważne niedobory wody i nie wiem czemu inni tak piszą. Przecież piękna Polska pogoda, czyli natura jest piękna i deszczyk piękny jest potrzebny. Niech walczą jak nie wierzą w globalne ocieplenie. Jeziora wysychają i nadal nie chcą wierzyć. Mam słabe serce i nie chce brać tego co inni piszą i mówią. Dziś trochę popadało a teraz jakaś burza od Sieradza idzie na Mnie to może więcej na dziś popada. Pozdrawiam i życzę zrozumienia dla ludzi i pozytywnego myślenia do natury

18 czerwiec 2023 - 15:59
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Mam dobre wieści dla południa Europy i Bałkanów. Nadciągają upały i noce tropikalne i cały czas będzie sucho i czasami zdarzy się burza. Na razie widzę słońce i upały i temperatura odczuwalna nawet na 45 stopni, więc warto czekać a do nas od jutra fala upałów i temperatura odczuwalna u nas też 35 stopni i lokalnie więcej. Niech nadciągają tropiki. Osoby starsze uważajcie na zdrowie

18 czerwiec 2023 - 18:16
Odpowiedz