| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwsze przymrozki i nawroty ciepła w Polsce. Temperatury będą szaleć

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwsze przymrozki i nawroty ciepła w Polsce. Temperatury będą szaleć

Uaktywnienie cyrkulacji strefowej związanej z aktywnością Atlantyku będzie wpływać w kolejnych dniach na warunki atmosferyczne w Polsce - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca początku ostatniej dekady października 2023. Spodziewamy się pierwszych przymrozków w wielu regionach, ale czekają nas także nawroty ciepła. Ponadto spadnie śnieg w górach oraz będą okresy z przelotnymi opadami i silniejszym wiatrem. Z dnia na dzień mogą nas czekać spore zmiany temperatur.

Prognoza zakresu temperatur maksymalnych w Polsce do 23 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni pierwsze przymrozki i nawroty ciepła w Polsce w październiku 2023, w górach spadnie śnieg

Za frontem chłodnym wkroczyło do Polski zapowiadane ochłodzenie związane z adwekcją zimnego powietrza arktycznego. W nocy na 9 i 10 października miejscami wystąpią pierwsze powszechne przymrozki, zwłaszcza przy gruncie, ale lokalnie także na wysokości 2m. Najzimniej będzie na południu, w centrum i na wschodzie kraju. Ochłodzenie nie będzie jednak trwałe, bo w zależności od trajektorii niżów przechodzących przez Europę i zasięgu ich stref frontowych za nimi będzie napływać na zmianę także cieplejsze powietrze. Z tego powodu już między 11-14 października czekają nas przyjemniejsze temperatury.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres między 14-17 października 2023

Pogoda długoterminowa dla Polski przymrozki, śnieg w górach i nawroty ciepła w październiku 2023

Trend temperaturowy i odczucia termicznego dobrze obrazują prognozy średniej dobowej temperatury. Do wtorku 10 października będziemy mieć typową jesień termiczną ze średnią temperaturą w większości regionów na poziomie 6-11 st. C., przy czym najzimniej zapowiada się poniedziałek 9 października, lokalnie na granicy jesieni i przedzimia. Sytuacja zmieni się w połowie tygodnia między środą 11 października i sobotą 14 października, gdy miejscami poczujemy ponownie termiczne lato o którym mówimy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 15 st. C.

Pogoda długoterminowa dla Polski. Prognozowana średnia temperatura do 17 października 2023

Pogoda długoterminowa, średnia temperatura w Polsce prognoza do 18 października 2023

W nowym tygodniu popada szczególnie w poniedziałek, gdy z Pomorza Zachodniego przez zachodnie i południowe po południowo wschodnie dzielnice kraju przemieści się strefa frontowa z opadami deszczu. W górach między rejonem Tatr i Bieszczadów popada także śnieg i deszcz ze śniegiem. W wysokich Tatrach już minionej doby zrobiło się biało, a temperatura spadła na wartości ujemne do -5/-1 st. C.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce do 15 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce do 15 października 2023

W pozostałych dniach nowego tygodnia popada tylko miejscami i przelotnie, będą także okresy bardziej stabilnych warunków pogodowych z chwilami ze słońcem. Obecnie po odchodzącym cyklonie silny wiatr występuje jeszcze na północy, wschodzie i północnym wschodzie kraju, zwłaszcza między Pomorzem Gdańskim, Lubelszczyzną i Podlasiem, a kolejny epizod z silnym wiatrem szczególnie na wybrzeżu czeka nas między około 11-12 października.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowany trend prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 23 października 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy prognoza opadów i temperatury do 23 października 2023

Warunki pogodowe w dalszej części października będą więc urozmaicone i okresami zmienne. Mimo miejscami pierwszych przymrozków, trend ochłodzenia nie będzie jeszcze stały, bo wrócą także cieplejsze dni. Aktualne prognozy długoterminowe sięgające 17 października wskazują, że miesiąc ten liczony od początku ma być wtedy nadal z wyraźną dodatnią anomalią temperatury na poziomie 2,8 st. C. w skali całego kraju powyżej normy klimatycznej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!