| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Odwilż opanuje Polskę. Przejdą wichury i będzie wysoka temperatura w Wigilię

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Odwilż opanuje Polskę. Przejdą wichury i będzie wysoka temperatura w Wigilię

Przed nami istotne zmiany warunków atmosferycznych, bo mroźna i śnieżna zima zacznie ustępować w Polsce - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W nowym tygodniu od zachodu i południowego zachodu kraju temperatury zaczną rosnąć. Przy dodatniej temperaturze pokrywa śnieżna będzie topnieć, ponadto pojawi się również deszcz, który dodatkowo przyspieszy proces zaniku pokrywy śnieżnej. Spodziewamy się także okresami nasilenia wiatru, miejscami o sile wichury. Najwyższa temperatura wystąpi w Wigilię.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 18 grudnia, do 2 stycznia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, zima ustąpi, wkroczy odwilż, będą wichury, ciepła Wigilia 2022

Po zimnym początku tygodnia, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie kraju, odwilż na przeważającym obszarze Polski pojawi się już we wtorek 20 grudnia. W kolejnych dniach dodatnie temperatury będą się rozlewać w głąb kraju, aczkolwiek noce miejscami nadal mogą okresami przynosić ujemne temperatury. Najwyższych temperatur spodziewamy się miejscami szczególnie na południu i południowym zachodzie kraju w rejonie silnych zjawisk fenowych. Przykładem może być Jelenia Góra.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 18-28 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, jakie będą świata Bożego Narodzenia 2022, czy będzie odwilż, a może spadnie śnieg

Ciepło z temperaturą znacznie powyżej normy na przeważającym obszarze kraju zapowiada się szczególnie Wigilia. Temperatura w wielu regionach przekroczy 6-12 st. C. Zima do świąt będzie coraz szybciej ustępować, a wraz z tym pokrywa śnieżna zacznie zanikać. Niewykluczone, że śnieg do Wigilii bądź Bożego Narodzenia już tylko miejscami zdoła się jeszcze utrzymać na wschodzie i południu Polski, ale będzie to już niezbyt dobrze wyglądająca breja. Wyjątkiem będą rejony górskie, bo w tej części kraju jeszcze w wielu miejscach pokrywa śnieżna będzie się utrzymywać, choć mniejsza niż obecnie, zwłaszcza, że jeszcze zdarzą się opady śniegu w górach.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 28 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 28 grudnia 2022

Polska w kolejnych dniach znajdzie się w obszarze pomiędzy wałem wyżowym ciągnącym się od wschodniej przez południową Europę po Azory oraz obszarem niżowym znad północnej Europy i północnego Atlantyku. Taki układ baryczny będzie sprzyjał adwekcji łagodniejszego powietrza atlantyckiego oraz co jakiś czas przechodzeniu stref frontowych z opadami deszczu i opadami mieszanymi. Okresami nasili się również wiatr, szczególnie w górach i rejonach podgórskich, ale także miejscami w głębi kraju i nad morzem.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 25 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognoza sumy opadów do 25 grudnia 2022

W nowym tygodniu szczególnie popada w poniedziałek 19 grudnia, na północy i północnym zachodzie kraju, gdzie pojawi się strefa frontowa z opadami deszczu. We wtorek 20 grudnia również miejscami pojawi się przelotny deszcz w północnej Polsce. Kolejna strefa frontowa do zachodniej i północnej Polski wkroczy w środę 21 grudnia i będzie się w ciągu kolejnej doby przesuwać na wschód w głąb kraju. Strefa frontowa z deszczem zaznaczy się w Polsce również między 23-24 grudnia. Około piątku 23.12 dodatkowo w górach może miejscami popadać także śnieg. Generalnie do świąt Bożego Narodzenia odwilż z frontami atmosferycznymi i przelotnymi opadami często zdominuje pogodę w Polsce. 

Pogoda na 16 dni w Warszawie. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów, od 18 grudnia, do 2 stycznia 2023

Pogoda na 16 dni w Warszawie, prognoza pogody do 2 stycznia 2023

W przedświątecznym tygodniu spodziewamy się również okresami nasilenia wiatru, szczególnie na południu Polski, zwłaszcza w rejonach podgórskich między 19-21 grudnia oraz 23 grudnia. Silniej okresami powieje również na zachodzie i nad morzem. Około 24 grudnia (+/- 1 dzień) będzie możliwa wichura również na znacznie większym obszarze kraju. Jej zasięg i termin wystąpienia jeszcze ulega zmianom. Sytuację będziemy monitorować.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Model ECMWF

Pogoda na 16 dni, zima odpuści i będzie odwilż, możliwe wichury, prognoza pogody od 18 grudnia, do 2 stycznia 2023

Długoterminowy trend pogodowy w Polsce jest dość zgodny do około 25-26 grudnia. Później w prognozach pojawiają się zmiany, ale niezbyt duże. Model GFS wskazuje na okresowe ochłodzenie z temperaturą w pobliżu -1/2 st. C. w dzień w wielu regionach, a model ECMWF przewiduje kontynuację odwilży z temperaturą wyższą w dzień i ujemną w nocy. Przed nami więc pewne ustępowanie zimy w najbliższym tygodniu, a późniejszy okres potwierdzimy w następnych prognozach długoterminowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!