| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima uderzy w Polsce. Śnieg, mróz i śnieżyce w prognozach

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima uderzy w Polsce. Śnieg, mróz i śnieżyce w prognozach

Od wielu dni informujemy, że pierwszy śnieg i powiew zimy w Polsce w tym sezonie na nizinach wystąpi w ostatniej dekadzie listopada. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski to potwierdza. Mimo, że wiele osób nadal w to wątpi, to proszę nam wierzyć, prawdziwa zima ze śniegiem i mrozem zmierza do Polski. Termin nadejścia zimy w poszczególnych regionach nadal ulega korektom, ale zima uderzy. Mało tego, będą możliwe nawet pierwsze śnieżyce.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg, mróz, śnieżyca i zima w prognozach dla Polski. Prognoza pogody do 6 grudnia 2021

Ostatnie dni listopada, a także przełom listopada i grudnia zapowiada się bardzo ciekawy w Polsce i Europie. Spływ zimnego powietrza z Arktyki umożliwi głębszą cyklogenezę i przechodzenie ośrodków niżowych z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Miejscami spadnie sporo śniegu i to nie tylko w górach. Drogowcy będą zmuszeni do pierwszych prac przy odśnieżaniu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 21 listopada, do 6 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza pogody dla Polski, od 21 listopada, do 6 grudnia 2021

Stopniowy spadek temperatury poczujemy już 22 listopada. W nocy na 23 listopada pojawi się w wielu regionach mróz. Kolejne kilka dni zapowiadają się z umiarkowaną temperaturą w dzień i coraz częstszymi przymrozkami i mrozem w nocy. Pod koniec nowego tygodnia wkroczy główna fala ochłodzenia około 27-29 listopada. Będą wówczas regiony, gdzie ujemna temperatura utrzyma się również w dzień, a więc będziemy mówić o całodobowym mrozie. Zimno zapowiada się szczególnie przełom listopada i grudnia.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 30 listopada i 5 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce, od 30 listopada do 5 grudnia 2021

Na prognozach temperatury widać wyraźnie, że spływ zimnego powietrza dotrze do basenu Morza Śródziemnego, a także sięgnie Hiszpanii i północno zachodniej Afryki.

Zima ze śniegiem i mrozem w prognozach

Od wielu dni analizujemy możliwość wystąpienia opadów śniegu na nizinach w Polsce. Najnowsze prognozy wskazują, że może to już nastąpić 23 listopada na północnym wschodzie Polski. Całkiem prawdopodobne, że w tym dniu zabielą się krajobrazy np. na Podlasiu. Kolejne opady śniegu, będą możliwe około 26-28 listopada, co ma mieć związek z podejściem niżu z południa. Termin pojawienia się tych opadów i ich zasięg ulega jeszcze wahaniom, co jest charakterystyczne dla stref opadów z południa Europy.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna, jaka może powstać w Polsce, między 26/27 listopada 2021. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza opadów śniegu w Polsce, 26 listopada 2021

Z kolei model GFS opóźnia wejście tej strefy opadów śniegu do Polski na około 28 listopada. Sytuacja będzie więc dynamiczna i jeszcze ulegnie zmianie, gdyż opady pojawią się na zetknięciu cieplejszego i chłodniejszego powietrza. Ostatecznie wszystko zależy od trajektorii ośrodka niżowego. Prognozy będziemy monitorować.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima, śnieg i mróz w prognozach dla Polski, opady śniegu 28 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, między 21 listopada - 1 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 1 grudnia 2021

Polska w kolejnych dniach znajdzie się w obszarze pola obniżonego ciśnienia z nasuwającą się strefą niżową z północy. Obejmie ona obszar od Arktyki po południową Europę. Na tym obszarze dojdzie do adwekcji chłodnego powietrza i powstawania ośrodków niżowych ze strefami opadów. Od około 26-27 listopada i w kolejnych dniach coraz częściej zaczną się pojawiać opady, w tym częściej przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 28 listopada 2021

Pogoda długoterminowa. Prognoza opadów w Polsce, do 28 listopada 2021

Z tego powodu powiew zimy na przełomie listopada i grudnia będzie możliwy nie tylko w Polsce, ale również w innych regionach Europy. Krótko mówiąc, pierwsze w tym sezonie uderzenie zimy stanie się faktem.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 1 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa. Prognoza opadów śniegu w Polsce do 1 grudnia 2021

Przedstawiona prognoza pokrywy śnieżnej jest wstępna i zapewne ulegnie jeszcze zmianom. Chodzi tutaj bardziej o zaznaczenie trendu pogodowego, który jednoznacznie wskazuje, że zima zmierza do Polski. Jej akcenty poczujemy w ciągu najbliższych dwóch tygodni w różnych regionach kraju. Potwierdzają to doskonale wiązki prognoz długoterminowych dla wybranych miast w Polsce. Widać wyraźnie, że ochłodzenie zmierza do Polski. Opadów pochodzenia zimowego nie będzie brakować szczególnie na przełomie listopada i grudnia.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza temperatury i opadów, od 21 listopada do 7 grudnia 2021

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza pogody od 21 listopada, do 7 grudnia 2021

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa. Pogoda długoterminowa do 7 grudnia 2021

Prognoza dla stolicy Podhala jest jednoznaczna. Prawdziwa zima uderzy pod koniec listopada i na początku grudnia. Spadnie sporo śniegu, ponadto będzie możliwy mróz przez całą dobę.

Pogoda na 16 dni dla Zakopanego

Pogoda na 16 dni dla Zakopanego. Długoterminowa prognoza pogody do 6-7 grudnia 2021

Pierwszy powiew zimy dotrze więc do Polski o czym będziemy informować na bieżąco w codziennych prognozach. Nadal należy jednak weryfikować zasięg i termin wystąpienia opadów śniegu, a także temperatury. Jest to już ostatni moment na zmianę opon i przygotowanie się do akcentów zimowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Wow :) Super niech nasypie dużo śniegu i trzyma zima do wiosny :)

21 listopad 2021 - 10:45
Odpowiedz
Vampirka

Załamałam się ;((( tylko nie to, może jeszcze jest nadzieja, ze śniegu chociaż we Wrocławiu nie napada ;((( dramat, płakać mi się chce ;(((

21 listopad 2021 - 16:31
Odpowiedz