| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niskie temperatury bez lata w Polsce. Wiemy, kiedy wróci upał

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niskie temperatury bez lata w Polsce. Wiemy, kiedy wróci upał

Znaczna część nowego tygodnia będzie chłodna w całej Polsce, ponadto początkowo wystąpią wichury na północy kraju - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Cieplejsze masy powietrza zaczną wracać w okolicach kolejnego weekendu. Na upał poczekamy do około połowy sierpnia, gdy pojawi się oczekiwany okres słonecznego i gorącego lata. Wcześniej temperatury utrzymają się nadal poniżej normy, a przejściowo będą charakterystyczne dla jesieni.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce między 6-21 sierpnia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, niskie temperatury, ale upał jeszcze wróci do Polski w sierpniu 2023

Obecnie nad Polską mamy potężny kontrast temperatury wywołany przez front atmosferyczny z przesuwającym się niżem. Po jego wschodniej stronie napływa ciepła masa powietrza i temperatura w Kętrzynie na Mazurach sięgnęła 33 st. C., a na zachodzie kraju pod zachmurzeniem z ciągłymi opadami wielkoskalowymi deszczu jest zaledwie 14-16 st. C. Niż najbliższej doby przesunie się nad Bałtyk i później nad Skandynawię. W tym czasie z północnego zachodu zaciągnie chłodną masę powietrza i ponownie w całym kraju bez wyjątku temperatury będą poniżej normy.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie między 9-11 sierpnia 2023

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury w Polsce do połowy sierpnia 2023, kiedy wróci upał

Powrót upału do północno wschodniej Polski jest więc chwilowy wynikający ze specyficznej trajektorii niżu. Od poniedziałku 7 sierpnia ponownie wszędzie temperatury będą bardzo charakterystyczne dla jesieni niż lata. Temperatury na poziomie 15-22 st. C. na przeważającym obszarze kraju utrzymają się co najmniej do 10-11 sierpnia. Dopiero w okolicach kolejnego weekendu zaczną wracać wyższe temperatury. Wcześniej będziemy narzekać na chłodny sierpień szczególnie nad morzem, gdzie warunki atmosferyczne zupełnie rozczarują szczególnie pod względem termicznym, ale nie tylko.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 13 sierpnia 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, prognoza opadów do 13 sierpnia 2023

Początek tygodnia to nie tylko niskie temperatury, ale również wichury na północy kraju, zwłaszcza między 7-8 sierpnia w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Wiatr w porywach nad morzem przekroczy 80-90 km/h, a punktowo niewykluczone nawet 100 km/h. Na Bałtyku będzie szalał sztorm. Warunki urlopowe nad morzem będą więc fatalne. Co najmniej do 10 sierpnia nadal będą się pojawiać opady deszczu i lokalne burze, ale w porównaniu do ostatnich dni ich zasięg będzie mniejszy i głównie o charakterze przelotnym i jeszcze bardziej rozproszonym o mniejszej gwałtowności. Większość prognozowanej sumy opadów z powyższej mapy spadnie do poniedziałku 07.08.

Prognozowany obszar wyżowy w rejonie Polski w okolicach połowy sierpnia 2023, który ma sprzyjać powrotowi gorącego i miejscami upalnego lata

Pogoda długoterminowa na 16 dni, chłodny sierpień 2023 w Polsce, ale upał jeszcze wróci

Zmiany w kierunku cieplejszego, okresami gorącego, a nawet upalnego lata prawdopodobnie nastąpią w trakcie następnego tygodnia, zwłaszcza w okolicach połowy sierpnia, gdy w pobliżu Polski znajdzie się układ wyżowy. Zapewni bardziej trwałą słoneczną pogodę z letnimi temperaturami, ale tylko lokalnie i chwilowo w towarzystwie przelotnych opadów i burz. Mimo to, wreszcie powinien pojawić się wyraźnie cieplejszy okres lata. Wcześniej anomalia średniej temperatury w Polsce liczona od początku miesiąca w okolicach 15 sierpnia będzie o około 1,2 st. C. poniżej normy wieloletniej.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury do 20 sierpnia 2023

Pogoda 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 20 sierpnia 2023

Jest zatem szansa, że w drugiej połowie sierpnia pojawi się pogoda, która zacznie w tym miesiącu odrabiać straty termiczne i jeszcze poczujemy podmuchy gorącego i miejscami upalnego lata na które czekają urlopowicze.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 20 sierpnia 2023

Trend pogodowy jest więc wyraźny. Przed nami najbliższe dni chłodne charakterystyczne dla jesieni, początkowo z wichurami na północy kraju, zwłaszcza nad morzem. Miejscami przelotnie popada i zagrzmi. Cieplej zacznie się stopniowo robić dopiero w czasie kolejnego weekendu, a jeszcze bardziej w kolejnym tygodniu. Sprawdzą się więc wcześniejsze prognozy, które zapowiadały chłodną znaczną część pierwszej połowy sierpnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!