| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawałnice zakończą upał. Podmuchy gorącego lata wrócą we wrześniu

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawałnice zakończą upał. Podmuchy gorącego lata wrócą we wrześniu

Za nami w wielu regionach Polski gorący i miejscami upalny tydzień, ale fala upałów niebawem definitywnie dobiegnie końca - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już całej pierwszej dekady września. Gorące powietrze zalega jeszcze na wschodzie i południowym wschodzie kraju i będzie jednak wypierane przez front atmosferyczny na wschód Europy. Pojawią się kolejne nawałnice z burzami niosącymi gradobicia, ulewy i wichury. Gorące dni z podmuchem lata powinny wrócić okresami we wrześniu.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce między 27 sierpnia - 11 września 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, nawałnice zakończą upał w Polsce, gorące podmuchy lata wrócą we wrześniu 2023

Fala upałów najdłużej utrzyma się miejscami na wschodzie i południowym wschodzie kraju, bo jeszcze do wtorku 29 sierpnia temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. C. Niestety, ale pojawią się kolejne bardzo silne burze na falującym froncie atmosferycznym, ponadto nad Polskę wkroczy układ niżowy. Warunki atmosferyczne będą miejscami dynamiczne i niebezpieczne w trakcie przejścia burz. Ich specjalne prognozy zalecamy śledzić w codziennych naszych aktualizacjach wydawanych w zakładce prognoza burz.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 27 sierpnia - 3 września 2023

Pogoda długoterminowa, upał ustąpi z Polski, będą silne burze i nawałnice na przełomie sierpnia i września 2023

W nowym tygodniu utrzyma się dodatnia anomalia temperatury i to mimo spodziewanego ustąpienia upału na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Na zachodzie będzie okresami wyraźnie chłodniej, a nawet rześko, ale średnia temperatura powinna być w dłuższym okresie na ogół w normie klimatycznej. Co ciekawe, sierpień w Polsce zapisze się jako miesiąc ciepły z anomalią temperatury w skali całego kraju na poziomie około 1,5 st. C. powyżej normy wieloletniej. To tylko świadczy o tym, z jak poważnym ociepleniem mieliśmy do czynienia od drugiej dekady miesiąca po wyjątkowo zimnej pierwszej dekadzie, gdy średnia temperatura w kraju była wtedy o kilka st. C. niższa od najnowszej normy wieloletniej.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 3 września 2023

Pogoda długoterminowa prognoza opadów w Polsce do 3 września 2023

Mimo przejściowego spadku temperatury, to jeszcze nie koniec lata w Polsce, bo w trakcie września spodziewamy się okresami i miejscami powrotu dni co najmniej gorących, czyli na poziomie 25-29 st. C., a kto wie, może jeszcze także z niewielkim upałem w pierwszej połowie miesiąca, choć szansa na to będzie spadać wraz z upływem września. Wymianie mas powietrza będzie towarzyszyć zmienna pogoda z przelotnymi opadami i burzami, jak również okresami z pogodną aurą. W przypadku podejścia niżu z południa zdarzą się również bardzie intensywne opady, ale ich rejon wystąpienia jest jeszcze za wczesny do wskazania.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 12 września 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów i temperatury do 11 września 2023

Nowy tydzień przyniesie miejscami opady i burze w Polsce szczególnie najbliższej nocy. To samo będzie kolejnej nocy na 29 sierpnia, ponadto w różnych regionach kraju przelotnie popada i zagrzmi szczególnie między 29-31 sierpnia.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, upał ustąpi, będą burze z nawałnicami, prognoza do 12 września 2023

Omawiany trend pogodowy potwierdzają wiązki długoterminowe dla przykładowych wybranych regionów w Polsce. Widać, że większego dramatu w prognozach pod względem temperatur nadal nie będzie, może z wyjątkiem okresu między 30 sierpnia i 1 września, gdy na znacznym obszarze kraju będzie znacznie chłodniej po kończących się upałach. Temperatury wtedy mogą być miejscami nawet o 10 st. C. niższe względem aktualnych wartości.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!