| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nadciągnie zima i mróz do Polski? Prognozy są jednoznaczne

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nadciągnie zima i mróz do Polski? Prognozy są jednoznaczne

Początek listopada w Polsce upływa pod znakiem łagodnych temperatur, ale wygląda na to, że dalsza część listopada zacznie przynosić systematyczny spadek średniej temperatury aż do powrotu przymrozków, a nawet mrozu - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Ale czy to oznacza wtargnięcie prawdziwej zimy ze śniegiem, odpowiem w dalszej części trendu długoterminowego sięgającego już początku ostatniej dekady miesiąca.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce do 20 listopada 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, czy będzie zima i mróz ze śniegiem, czy łagodna jesień, prognoza do 20 listopada 2023

Duża aktywność Atlantyku kieruje na początku listopada w głąb Europy, w tym do Polski łagodne masy powietrza, dlatego na ogół temperatury zarówno w nocy, jak i w dzień utrzymują się znacznie powyżej normy. Obecnie od początku miesiąca średnia temperatura w skali całego kraju ma dodatnią anomalię na poziomie 2,8 st. C. W nowym tygodniu do około 10-11 listopada utrzymają się temperatury maksymalne charakterystyczne dla zaawansowanej termicznej jesieni na poziomie około 7-14 st. C. Dopiero pod koniec tygodnia ma się zrobić chłodniej.

Pogoda długoterminowa. Możliwe silniejsze ochłodzenie w Polsce około 13-14 listopada 2023. Prognozowana anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury do 12 listopada 2023

Pod koniec kolejnego weekendu lub na początku następnego tygodnia jest wstępnie sygnalizowane w Polsce nieco silniejsze ochłodzenie z możliwym nawet mrozem. Prognozy nie są jednak jeszcze pewne i potwierdzone przez wszystkie modele. To ochłodzenie najmocniej sygnalizuje model ECMWF, który wskazuje na przejście niżu przez północną Europę, a następnie skierowanie w głąb kontynentu przez centrum zimnego powietrza arktycznego. Odzwierciedleniem odczucia termicznego jest prognoza średniej dobowej temperatury. Wyraźnie widać, że do 11-12 listopada na ogół utrzyma się termiczne wydanie już coraz chłodniejszej jesieni, od czasu do czasu z lokalnymi przymrozkami w nocy, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura w Polsce do 14 listopada 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana średnia temperatura w Polsce do 15 listopada 2023

Sytuacja znacznie ciekawiej zapowiada się około 13-14 listopada, gdy możliwe będzie silniejsza adwekcja chłodnego powietrza, a w konsekwencji ochłodzenie. W przypadku sprawdzenia tej prognozy pojawiłyby się dni określane termicznie jako przedzimie, a nawet zima. W tej chwili jednak nie wiadomo dokładnie, jak duże będzie to ochłodzenie i ile faktycznie z niego wyjdzie, bo prognozy innych modeli obecnie aż takiego ochłodzenia jeszcze nie wyliczają lub przesuwają je o kilka dni. Mimo to, termin okolic połowy listopada warto uważnie śledzić w najnowszych prognozach.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 12 listopada 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii ciśnienia i temperatury do 12 listopada 2023

W kolejnych dniach Polska pozostanie nadal w ogromnym polu niżowym ciągnącym się znad Atlantyku w głąb Europy, aczkolwiek centrum niżowe ulegnie przesunięciu nieco bardziej na północ, a przez to pod koniec nowego tygodnia zaczną napływać chłodniejsze masy powietrza i dodatnia anomalia temperatury liczona od początku miesiąca około 14 listopada spadnie już do poziomu 1,3 st. C. w skali całego kraju. Przy takim układzie barycznym nadal co jakiś czas należy się spodziewać opadów. W nowym tygodniu popada, zwłaszcza 6 listopada szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju, ponadto między 10-12 listopada w wielu regionach. W inne dni opady wystąpią tylko miejscami i przelotnie.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 20 listopada 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów i temperatury do 20 listopada 2023

W górach co jakiś czas miejscami będzie dosypać śniegu, zwłaszcza w Tatrach, ale niewykluczone, że lokalnie na nizinach w czasie sprawdzenia się ochłodzenia za około tydzień (+/- 2 dni) też przelotnie popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Zimy z tego nadal nie będzie.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 20 listopada 2023, czy spadnie śnieg i będzie zima

Przed nami więc kontynuacja jeszcze dość łagodnej jesieni, ale z trendem stopniowego spadku średniej temperatury dobowej. Ciekawie wyglądają prognozy potencjalnego ochłodzenia w okolicach połowy listopada, ale jego głębokość obecnie nie jest pewna. Przymrozki jeszcze będą rzadkie, ale to się zacznie zmieniać szczególnie w drugiej połowie miesiąca. Prawdziwej zimy poza lokalnymi incydentami, zwłaszcza w górach, nadal nie widać.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!