| |
Zagrożenie!
 Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieg w prognozach. Powiew zimy w Polsce będzie dłuższy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieg w prognozach. Powiew zimy w Polsce będzie dłuższy

Przed nami kontynuacja akcentów zimowych, w tym opady śniegu, deszczu ze śniegiem i mróz nie tyko w nocy - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Mimo, że wiele osób do końca nie wierzyło w prognozy zapowiadające pierwsze uderzenie zimy, to fakty mówią same za siebie o czym świadczy kolejna śnieżyca właśnie wkraczająca na obszar naszego kraju. W kolejnych dniach spodziewamy się również nasilenia mrozu w nocy, szczególnie w rejonach z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Największe spadki temperatury są prognozowane w dolinach, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Warunki atmosferyczne będą zmienne, bo przejściowo napłynie również cieplejsze powietrze zaraz na początku grudnia. Większe ochłodzenie wystąpi w dalszej części pierwszej dekady grudnia.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 4-9 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieg w prognozach, dłuższy powiew zimy w Polsce

Temperatura w Polsce w kolejnych dniach będzie bardzo charakterystyczna i typowa dla przedzimia. Mróz w nocy będzie częsty, możliwe są miejscami również większe spadki nawet do wartości dwucyfrowych, zwłaszcza w rejonach podgórskich. W ciągu dnia będą również regiony, gdzie niewielki mróz może się utrzymać przez całą dobę. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 28 listopada, do 13 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 28 listopada, do 13 grudnia 2021

W omawianym okresie zdarzą się nieliczne dni, gdy temperatura miejscami wzrośnie do 5-9 st. C., ale będą to tylko okresy przejściowo. Na ogół kolejne dni będą chłodniejsze ze średnią klimatycznie przypisaną dla przedzimia.

Opadów śniegu w Polsce nie zabraknie

Europa środkowa w tym Polska będzie się znajdować na przełomie listopada i grudnia nadal w obszarze obniżonego ciśnienia w którym będą przechodzić kolejne ośrodki niżowe niosące opady, w tym również śniegu i deszczu ze śniegiem, nie tylko z południa, ale również okresowo z zachodu.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie, do 8 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 8 grudnia 2021

Do końca listopada zimowe akcenty, w tym pierwsze opady śniegu powinny wystąpić niemal w całej Polsce. Pod koniec listopada lub na początku grudnia jest szansa na zabielenie krajobrazów, a nawet na pokrywę śnieżną na przeważającym obszarze kraju.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 1 grudnia 2021 nad ranem

Pogoda długoterminowa. Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 1 grudnia 2021

Prognozowany układ baryczny nad Europą nie przewiduje braku opadów. Obecność podchodzących ośrodków niżowych i stref frontowych sprawi, że opady w Polsce będą dość częste. W najbliższym tygodniu najwięcej opadów jest prognozowanych na północy Polski oraz w rejonach podgórskich.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce, do 5 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce, do 5 grudnia 2021

Trend pogodowy, w tym kolejne akcenty zimowe, a więc możliwy mróz i czasami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, bardzo wyraźnie widać na prognozach wiązek prawdopodobieństwa wystąpienia opadów i temperatury dla wybranych miast w Polsce. Zwróćcie szczególnie uwagę na okres 29 listopada - 1 grudnia i 4-9 grudnia.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza długoterminowa do 14 grudnia 2021

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody do 14 grudnia 2021

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia. Powiew zimy, prognoza długoterminowa do 14 grudnia 2021

Podsumowując, przed nami zmienna pogoda charakterystyczna dla przedzimia. Pojawią się dni z opadami śniegu i silniejszym mrozem między krótkimi okresami przejściowymi. Zasięg występowania opadów i ich rodzaj zalecamy śledzić w codziennych prognozach, gdyż będzie zależny od temperatury obliczanej dla każdego dnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Marco

Pięknie, znowu dosypie :) Ciekawa jaka będzie cała zima w tym sezonie?

28 listopad 2021 - 11:40
Odpowiedz