| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieżyce, czy łagodne temperatury w Polsce? Wiemy, co z zimą

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieżyce, czy łagodne temperatury w Polsce? Wiemy, co z zimą

Pierwszy podmuch zimy z mrozem i śniegiem dotarł w tym tygodniu do Polski, mimo, że wiele osób wątpiło, że możemy to przewidzieć z tak dużym wyprzedzeniem, ale fakty są jednoznaczne. Miejscami spadło nawet 15 cm śniegu, a mróz osiągnął -17 st. C. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski sięgająca już przełomu listopada i grudnia 2022 jednoznacznie nakreśla nam trend na kolejne tygodnie. Czy nadal mróz i opady śniegu będą częste, a może napłynie cieplejsze powietrze i wróci powiew łagodnych warunków pogodowych? Sprawdźmy najnowsze prognozy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w nowym tygodniu za okres 21-26 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, częsty mróz i śnieg w Polsce, czy wrócą łagodne temperatury, najnowsze prognozy pogody na przełom listopada i grudnia 2022

W nowym tygodniu czeka nas korekta kierunku cyrkulacji powietrza. Temperatury wzrosną szczególnie w południowej połowie kraju, gdzie napłynie łagodniejsze powietrze polarnomorskie. Na tym obszarze wróci norma termiczna lub nieznacznie średnia temperatura będzie powyżej normy, mimo, że nocą jeszcze będą się miejscami zdarzać temperatury ujemne. W północnej połowie kraju nadal będzie wyraźnie chłodniej i tam utrzymają się warunki pogodowe na pograniczu zimy i przedzimia. Początkowo na północy i północnym wschodzie kraju będzie jeszcze utrzymywał się całodobowy mróz.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 20 listopada, do 5 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognoza temperatury, od 21 listopada, do 5 grudnia 2022

Śnieg, który spadł szczególnie na północy i północnym zachodzie kraju nadal ma szansę się utrzymać, zwłaszcza, że w nowym tygodniu będą jeszcze zdarzać się dni, gdy ponownie przejdą strefy frontowe z opadami mokrego śniegu. Ujemne temperatury w nocy będą powodować zamarzanie rozmarzniętych powierzchni w ciągu dnia, a to oznacza, że miejscami po opadach na chodnikach i drogach będzie okresami ślisko.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 30 listopada 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie do 30 listopada 2022

Polska w kolejnych dniach będzie pozostawać w obszarze pomiędzy skrajem wyżu znad Rosji, a podchodzącymi strefami frontowymi związanymi z niżami znad południowej lub zachodniej bądź północno zachodniej Europy. Pogoda będzie więc zmienna, w wielu regionach kraju z przewagą dni z temperaturą przez 0 st. C., czyli z dodatnią w dzień, jak również ujemną w nocy. Popada miejscami zarówno deszcz, jak również deszcz ze śniegiem i śnieg. Rodzaj opadów będzie uzależniony od zasięgu cieplejszej, bądź chłodniejszej masy powietrza, dlatego zalecamy śledzenie codziennych bieżących prognoz, w których jednoznacznie wskażemy kiedy i gdzie popada śnieg lub deszcz.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 27 listopada 2022. Spadnie zarówno deszcz i śnieg

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana suma opadów w Polsce do 27 listopada 2022

W nowym tygodniu przelotnie i miejscami popada, zwłaszcza w poniedziałek 21 listopada w zachodniej połowie kraju, ponadto w środę i czwartek 23-24 listopada w wielu regionach Polski. W pozostałych dniach tylko lokalnie i przelotnie.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury do 5 grudnia 2022 

Na powyższym przykładowym wykresie z wiązkami prawdopodobieństwa opadów i temperatury dla Warszawy widzimy prognozowany trend. Temperatury w dzień od 21 listopada będą na ogół dodatnie. W nocy czasami mogą się zdarzyć niewielkie przymrozki. Średnia dobowa temperatura będzie więc typowa dla przedzimia, która mieści się w przedziale 0-5 st. C.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, najnowsza prognoza temperatury i opadów do 5 grudnia 2022

Większe rozbieżności w prognozach zaczynają się pod koniec listopada lub na początku grudnia. Będziemy to weryfikować na bieżąco. Przed nami więc w perspektywie co najmniej 10 dni okres słabnącej zimy w północnej połowie kraju, choć będą się nadal zdarzać ujemne temperatury w nocy, a nawet okresami w dzień z możliwymi opadami śniegu, ale będą tam również okresy z dodatnią temperaturą. Na pozostałym obszarze termicznie będzie nam często blisko do przedzimia z łagodniejszymi temperaturami w dzień. Czasami zdarzą się opady deszczu i śniegu. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!