| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieg wtargnie do Polski. Będzie pierwszy podmuch zimy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieg wtargnie do Polski. Będzie pierwszy podmuch zimy

Przed nami druga połowa listopada, która miała przynieść w Polsce ochłodzenie, w tym pierwszy zimowy epizod ze śniegiem i mrozem na nizinach i to potwierdza nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Zimne powietrze zacznie się wdzierać do Polski już 16 listopada i będzie napływać w kolejnych dniach. Ujemne temperatury w nocy staną się częstym zjawiskiem na przeważającym obszarze kraju, ale i w dzień będziemy mieć regiony, gdzie temperatura nie wzrośnie powyżej 0 st. C. szczególnie na północnym wschodzie. Miejscami spadnie pierwszy śnieg na nizinach. Zimowy epizod stanie się wiec faktem.

Chłodne powietrze napłynie do Polski. Chwyci mróz i spadnie pierwszy śnieg. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 17 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, mróz i śnieg dotrze do Polski, spadnie pierwszy śnieg w drugiej połowie listopada 2022

Przyczyną ochłodzenia w Polsce będzie wyż rosyjski, jaki z jęzorem chłodnego powietrza sięgnie do wschodniej i środkowej Europy. Jego wpływ na pogodę w naszym kraju poprzedzi zejście wiru niżowego około 16-17 listopada nad wschodnią Europą w kierunku Rosji z opadami śniegu i deszczu. Za tym niżem otworzy się korytarz do napływu zimnego powietrza arktyczno - kontynentalnego z północnego wschodu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce, od 13, do 28 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, mróz i śnieg w Polsce, prognoza temperatury do 28 listopada 2022

Ochłodzenie wkroczy do Polski już w środę 16 listopada. W tym dniu już nigdzie temperatura nie osiągnie i nie przekroczy 10 st. C. W kolejnych dniach, co najmniej do 22 listopada utrzyma się spore ochłodzenie, bo będziemy notować w dzień zaledwie kilka st. C., a w nocy będą ujemne temperatury na poziomie nawet -10/-1 st. C. szczególnie w północnej i wschodniej połowie kraju. Ochłodzenie będzie najmniej odczuwalne na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Zdarzą się również dni, gdy mróz utrzyma się przez całą dobę, zwłaszcza miejscami na północnym wschodzie Polski.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 13-23 listopada 2022

Pogoda długoterminowa, mróz i śnieg w Polsce, silne ochłodzenie, prognoza anomalii temperatury do 23 listopada 2022

Spadek temperatury spowoduje zmianę anomalii średniej temperatury w Polsce, która w pierwszej listopada będzie bardzo wysoka na poziomie prawie 3 st. C. powyżej normy klimatycznej. W drugiej połowie listopada temperatury znacznie spadną i wróci temperatura poniżej normy lub okresami w normie. Do 22 listopada anomalia średniej temperatury w skali całego kraju od początku miesiąca spadnie do około 1,2 st. C. powyżej normy.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres 13-23 listopada 2022

Spadnie pierwszy śnieg w Polsce, mapa ciśnienia w Europie do 23 listopada 2022

Polska w najbliższych dniach będzie przeważnie w zasięgu wyżu rosyjsko - skandynawskiego, ale w obszar ten czasami dotrą strefy frontowe i przyniosą one miejscami opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. W nowym tygodniu popada miejscami, głównie 15-16 listopada na południowym wschodzie oraz między 17-18 listopada, gdy dotrze do Polski strefa frontowa. Jej zasięg i pora wejścia jeszcze ulega zmianie, ale w tym właśnie okresie w niektórych regionach może spaść pierwszy śnieg na nizinach. Drogi i krajobrazy mogą się wtedy miejscami na pewien czas zabielić. W prognozach bieżących dokładnie wskażemy, gdzie i kiedy wówczas popada śnieg.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, czy spadnie śnieg i kiedy będzie mróz, prognoza do 28 listopada 2022

Trend ochłodzenia w Polsce jest pewny co najmniej między 16-22 listopada, co potwierdzają powyższe wiązki prawdopodobieństwa temperatur dla wybranych miast w Polsce. Rozbieżności pojawiają się na kolejne dni. Widzimy, że średnia nieco wzrasta, ale wiązka kontrolna i operacyjna jest nadal niska. Możemy więc uznać, że temperatury w dzień będą na ogół dodatnie, choć już zdecydowanie niższe obecnie. W nocy nadal będą się często pojawiać ujemne temperatury. Od czasu do czasu w Polsce popada deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza temperatury i opadów do 28 listopada 2022

Pogoda na 16 dni dla Zakopanego

Pogoda na 16 dni dla Zakopanego, czy będzie zima w listopadzie 2022

Krótko mówiąc, zgodnie z naszą prognozą sezonową, w trakcie drugiej połowy listopada czeka nas większe ochłodzenie. Przymrozki i mróz staną się częstym zjawiskiem w nocy na sporym obszarze kraju, ale i w dzień zanotujemy miejscami, szczególnie na północnym wschodzie pierwszy całodobowy mróz. Spadnie również pierwszy śnieg w co najmniej kilku regionach. Będzie więc pierwszy epizod zimowy, a termicznie czeka nas przedzimie. Zachęcamy do sprawdzania najnowszych prognoz na każdy dzień, w których dokładnie będzie wskazywać prognozowane zjawiska.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!