Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieg wróci do Polski. Będzie spory kontrast temperatury
Początek stycznia przynosi w Polsce rekordowe temperatury i brak zimy ze śniegiem i mrozem, ale najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje spore zmiany. Po bardzo ciepłym początku nowego roku, temperatury zaczną zdecydowanie spadać pod koniec kolejnego tygodnia. Front z niżem przyniesie wtedy opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i miejscami śnieg, a później wtargnie adwekcja chłodnego powietrza arktycznego. Do kraju zaczną wracać akcenty zimowe. Z potężnego uderzenia ciepła wrócimy do przedzimia i zimy termicznej, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju. Przejściowo zaznaczy się również spory kontrast temperatury.
Pogoda długoterminowa. Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce, od 1, do 16 stycznia 2023
Początek nowego tygodnia będzie nadal ciepły, jak na styczeń. Anomalia temperatury utrzyma się na znacznym poziomie ponad normę. Odczuwalna zmiana w kierunku ochłodzenia w całym kraju czeka nas w okolicach kolejnego weekendu, aczkolwiek najzimniej ma być na północy i północnym wschodzie Polski.
Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres 2-8 stycznia 2023
Głębokość i trwałość ochłodzenia za tydzień stoi jeszcze pod znakiem zapytania, gdyż są spore rozbieżności w prognozach. Widać to na danych pogodowych przy porównaniu dla konkretnego przykładowego regionu. Poniżej prezentujemy dane modelu GFS i ECMWF dla Mazowsza.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy
Prognozy są zgodne i zapowiadają stopniowy spadek temperatury w całym kraju wraz z upływem nowego tygodnia, przy czym największe ochłodzenie ma być odczuwalne w północnej połowie kraju, zwłaszcza na północnym wschodzie. Uśredniając dane z obu modeli, to największe ryzyko powrotu mrozu do Polski na znacznym obszarze kraju pojawi się w okolicach 6-9 stycznia 2023 (+/- 1 dzień).
Pogoda na 16 dni dla Warszawy, model ECMWF
Początkowo w czasie adwekcji chłodnego powietrza może występować również spory kontrast temperatury między północną i północno wschodnią Polską, a południową i południowo zachodnią. W kolejnych dniach musimy bacznie obserwować zasięg spodziewanych stref frontowych z ośrodkami niżowymi, które będą wyznaczać granicę łagodniejszego i chłodniejszego powietrza.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza średniego ciśnienia w Europie za okres do 10 stycznia 2023
Polska w kolejnych dniach pozostanie w obszarze pomiędzy skrajem wyżu związanego z wałem wyżowym znad południowej Europy, a aktywnymi strefami frontowymi i niżami z północy Europy i Atlantyku. Na styku tych układów czeka nas sporo zmian w pogodzie. W nowym tygodniu popada szczególnie między 4-7 stycznia. Pod koniec tego okresu część tych opadów będzie mieć miejscami postać śniegu.
Wstępnie prognozowana suma opadów do 8 stycznia 2023
Reasumując, w nowym tygodniu czeka nas stopniowy spadek temperatury najbardziej odczuwalny w okolicach weekendu szczególnie w północnej Polsce. Wstępne prognozy sygnalizują możliwy powrót mrozu i opadów śniegu do kraju, zwłaszcza w okolicach 5-7 stycznia (+/- 1 dzień). Głębokość ochłodzenia i akcentów zimowych jest jeszcze niepewna. W kolejnych prognozach będziemy to weryfikować.
DobraPogoda24.pl